آموزش ریخته گری

به طور خلاصه می توان گفت که ذوب کردن فلزات و آلیاژها را ریخته گری می گویند. پس از ذوب فلزات و آلیاژها آن ها را در قالب قرار می دهیم تا پس از انجماد شاهد تشکیل به شکل قالب مورد نظر باشیم. ریخته گری در اکثر صنایع کاربرد ویژه ای دارد، بنابراین ماشین آلات صنعتی زیادی از این طریق تولید و عرضه شده اند. علاوه بر این، حرفه ریخته گری همچنان بازار کار خاص خود را دارد و علاوه بر درآمد بالا، می توانید تجربیات مختلفی را نیز کسب کنید. ریخته گری علم و هنر، فن و صنعت است. از این حرفه در ساخت دستگاه های مختلفی استفاده می شود و هنوز هم در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. با فراگیری این حرفه علاوه بر کسب درآمد بالا به موفقیت نیز نزدیک خواهید شد.
آموزش آبکاری، قلم زنی، آموزش طراحی طلا و جواهر، میناکاری و غیره از دیگر دوره‌های برگزار شده در آموزشگاه فنی برق می باشد.

مشاهده سرفصل ها
 آموزش ریخته گری
چرا فنی برق

آموزش کاملا عملی تجدید دوره در صورت عدم یادگیری پشتیبانی نامحدود برگزاری کلاس های آخر هفته

سازمان فنی و حرفه ایمجوز از سازمان فنی و حرفه ای نماد اعتماد الکترونیکنماد اعتماد الکترونیک خوابگاه هنرجویانخوابگاه برای هنرجویان تضمین بازگشت وجهتضمین بازگشت وجه

پیش ثبت نام

هزینه دوره آموزش ریخته گری

پشتیبانی ویژهپشتیبـانی ویـژه مشاوره شغلیمشاوره بازاریابی

10400000 تومان
8000000 تومان 30٪ تخفیف
مشاهده سرفصل ها
شهریه دوره: 10,400,00030 %
شهریه با تخفیف: 8,000,000
درخواست مشاوره

سرفصل های دوره آموزش ریخته گری

 • معرفی انواع قالب و لاستیک برای استفاده در قالب گیری
 • آموزش موم گیری
 • آشنایی با ابزارهای آماده سازی و پخت لاستیک
 • آشنایی با انواع موم گیر (المنتی، بخاری)
 • آموزش اصول برشکاری لاستیک
 • آموزش نحوه پختن سیلندرها در کوره
 • آموزش اصول موم کاری
 • آشنایی با انواع کوره های پخت سیلندر
 • معرغی انواع موم و کاربرد آها
 • آموزش ريخته گري و محاسبات عیار فلزات قیمتي
 • آموزش شاخه كردن و سیلندرگیري
 • آموزش اصول معدل گیری عیار فلزات قیمتی
 • معرفی انواع سیلندر
 • آشنایی با اصول تزریق فلز در سیلندر
 • آشنایی با ابزار و وسایل سیلندگیری
 • آموزش نحوه خارج كردن محصولات از سیلندر
 • آموزش نحوه آماده سازي دوغاب و گچ ريزي
 • آموزش نحوه آماده سازي قطعات ريخته گري جهت مونتاژ
 • آشنایی با ابزار و مواد گچ ریزی و دوغاب گچ
 • آموزش بساب كاري، پرداخت نهايي و پولیش كاري
 • آموزش اصول وکیوم کردن
 • معرفی انواع ابزار و وسایل پولیش کاری

نمایش تمام سرفصل ها

نام دورهشهریهمدرس دورهتناوب دوره
آموزش ریخته گری
8000000 تومان
مهندس بزمههفته ای یک بار

همین حالا ثبت نام کنید!

  به خوابگاه نیاز دارم.

  دوره های مرتبط با این رشته:

  آموزش مخراج کاریآموزش طلا سازی و جواهر سازیآموزش گوهر شناسیآموزش میناکاری طلا و جواهرآموزش گوهر تراشیآموزش تعمیرات طلا و جواهرآموزش قلم زنی

  معرفی دوره آموزش ریخته گری

  ریخته گری به دلیل این که نیاز به مهارت بالایی دارد، باید به طور تخصصی آموزش کافی دیده تا بتوانید در این شغل موفق شوید. در دوره آموزش ریخته گری بخش های مختلفی به شما آموزش داده خواهد شد که در این میان می توان به معرفی انواع ابزار و وسایل پولیش کاری، آشنایی با ابزار و مواد گچ ریزی و دوغاب گچ، آموزش نحوه آماده سازي دوغاب و گچ ريزي، آموزش ريخته گري، محاسبات عیار فلزات قیمتي اشاره کرد.

  دوره آموزش ریخته گری

  بازار کار دوره ریخته گری

  آموزشگاه فنی برق با توجه به نیاز روز افزون هنرجویان در راستای شروع به کار بعد از گذراندن این دوره آموزش ریخته گری، پیشنهادهای زیر را جهت ورود به بازار کار ریخته گری به آنان ارائه می‌دهد.

  هر آنچه که باید در رابطه با شغل ریخته گری بدانید:

  یکی از مشاغل که دارای ویژگی های مختلفی می باشد، ریخته گری می باشد. ریخته گری به دلیل مزایای مختلفی که دارد، باعث شده تا افراد بسیار زیادی روی به این شغل بیاورند. برای ورود به این شغل نیاز به دانش و تجربه می باشد. با گذراندن این دوره آموزش ریخته گری می توانید علم و دانش کافی را کسب کرده و وارد بازار کار شوید. بازار کار این شغل بسیار خوب بوده و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد جذب آن شوند.

 • تعامل و همکاری با فروشندگان طلا و جواهر داشته باشید
 • تبلیغات در سایت‌های معتبر همچون دیوار و شیپور و شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام و اینستاگرام را فراموش نکنید
 • با مشاغل مرتبط با شغل ریخته گری تعامل برقرار کنید.
 • تبلیغ تراکتی و برچسبی را فراموش نکنید.
 • به مشتریان خود، مشاوره بدهید
 • در مورد گزینه‌های مشتری با آنها صحبت کنید و ایده‌های اصلی آنان تنظیم کنید
 • علاوه بر موارد ذکر شده برای موفقیت در این شغل کیفیت ارائه خدمات، قیمت مناسب و رقابتی، خوش قول و سرعت عمل داشتن، بالا بردن دانش و مهارت را فراموش نکنید
 • ۱- نحوه ثبت نام در آموزشگاه ریخته گری طلا و جواهر فنی برق به چه صورت می باشد؟

  پاسخ: ثبت نام به دو حالت تلفنی و حضوری انجام می شود که جهت هماهنگی با مشاوران ما تماس بگیرید.

  ۲-کلاس ریخته گری فلزات قیمتی چند نفره می باشد؟

  پاسخ: تمام دوره های آموزشگاه فنی برق از جمله دوره ریخته گری بصورت خصوصی، نیمه خصوصی و یا گروهی برگزار می شود، که کلاس های گروهی بین 4 تا 6 نفر می باشد.

  ۳-نحوه پشتیبانی آموزشگاه فنی برق به چه صورت می باشد؟

  پاسخ: پشتیبانی از کارآموزان به صورت نامحدود می باشد و درصورتی که کارآموز نیاز به پشتیبانی داشته باشد می تواند با استاد دوره ریخته گری در تماس باشد.

  ۴-نحوه پرداخت شهریه دوره ریخته گری به چه صورت می باشد؟

  پاسخ: کارآموزان هم می توانند به صورت نقدی و هم به صورت اقساط شهریه دوره ریخته گری را پرداخت کنند.

  ۵-چرا باید دوره ریخته گری فلزات قیمتی را در آموزشگاه فنی برق بگذرانیم؟

  پاسخ: دوره های عملی و کارگاه های مجهز و همچنین قیمت مناسب و مدرک معتبر برای تمام دوره ها دلیل خوبی است که به شما کارآموز محترم کمک می کند آموزشگاه فنی برق را انتخاب نمایید. دلایل انتخاب فنی : مشاوره با اساتید با تجربه جهت راه اندازی معرفی به سازمان فنی حرفه ای جهت اخذ مدرک بعد از اتمام دوره ریخته گری دسترسی مناسب جهت تردد به ترمینال، مترو، BRT تجدید دوره ریخته گری در صورت عدم یادگیری پشتیبانی همیشگی آموزشگاه از کارآموزان در حین اجرا پروژه و کار اقامت در خوابگاه برای کارآموزان شهرستانی برگزاری کلاس ها در روزهای تعطیل و آخر هفته برای کارآموزان شهرستانی و شاغل ارائه نرم افزارهی مربوطه و فایل های آموزشی تدریس شده در پایان دوره ریخته گری

  پیشنهاد ما به شما جهت فراگیری ریخته گری شرکت در دوره ریخته گری می باشد که در مجتمع فنی برق به صورت کاملا عملی و تخصصی برگزار می شود. آموزش ریخته گری در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید با سابقه و مجرب تشکیل می شود. شرکت در دوره ریخته گری موجب می شود به راحتی وارد بازار کار شوید و از درآمد بالای آن بهره مند شوید.

  آموزش ریخته گری زیور آلات

  در آموزشگاه فنی برق، آموزش ریخته گری طلا به صورت عملی و از مبتدی تا پیشرفته می‌باشد. با فراگیری ریخته گری طلا در این مجموعه می توانید درآمد بسیار بالایی در بازار کار ایران و سایر کشورها کسب کنید. آموزشگاه فنی برق در تهران کلاس های آموزش ریخته گری طلا برگزار می کند و هر آنچه برای ورود به بازار کار ریخته گری طلا نیاز دارید را به شما آموزش می دهد. با شرکت در دوره آموزش ریخته گری طلا فنی حرفه ای نه تنها بر مهارت‌های این حرفه مسلط خواهید شد، بلکه مدرک معتبر فنی و حرفه ای بین المللی را نیز دریافت خواهید کرد و می توانید گام بلندی برای آینده شغلی خود بردارید.

  ه طور کلی می توان ذوب فلزات و آلیاژها را ریخته گری می گویند. بعد از ذوب فلزات و آلیاژها آن ها را در قالب قرار می دهند تا بعد از انجماد به شکل دلخواه دربیاید. ریخته گری در اکثر صنایع کاربرد ویژه ای دارد به طوری که بسیاری از ماشین آلات صنعتی از این طریق ساخته و عرضه خواهند شد. در واقع ریخته گری هنر آمیخته با علم می باشد. در صورتی که علاقه مند به این حرفه باشید، با گذراندن دوره ریخته گری می توانید کسب درآمد بالایی را تجربه کنید.

  دوره ریخته گری فنی حرفه ای

  اگر تمایل دارید با شرکت در دوره ریخته گری وارد بازار کار شوید و درآمد بالای آن را تجربه کنید، بهترین روش شرکت در دوره ای است که آموزش ریخته گری صفر تا صد را برای علاقه مندان این حرفه برگزار می کند. آموزشگاه ریخته گری فنی برق برگزار کننده دوره آموزش ریخته گری در تهران می باشد که دوره ریخته گری را از مبتدی تا پیشرفته و تحت نظر اساتید با تجربه و در کارگاه های کاملا مجهز برگزار می کند. گفتنی است که دوره آموزش ریخته گری در این مجموعه به صورت کاملا تخصصی می باشد و کارآموزان تمامی آموزش ها را به صورت حرفه ای فرا می گیرند و این موضوع باعث کسب مهارت و درک کامل تمامی آموزش ها می شود. دوره ریخته گری یکی از دوره های پرطرفدار و جذاب است که علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است. کارآموزان در دوره ریخته گری، آموزش موم گیری، آموزش اصول برشکاری لاستیک، آموزش نحوه پختن سیلندرها در کوره و موارد بسیار دیگر را یاد می گیرند که موجب می شود بر تمام نکات مهم ریخته گری تسلط پیدا کنند.

  درآمد ریخته گری

  ریخته گری یکی از مشاغلی است که از درآمد خوبی برخوردار است. در صورتی که در این حرفه از مهارت و تخصص بالایی برخوردار باشید و دوره آموزش ریخته گری را به طور کامل و تخصصی گذرانده باشید، کارتان کیفیت خوبی را دارا باشد، قیمت گذاری منصفانه ای داشته باشید، بدون شک می توانید به درآمد بالایی در ماه دست یابید.

  آموزش آنلاین ریخته گری

  آموزش آنلاین ریخته گری روش مناسبی برای آموزش ریخته گری نمی باشد زیرا فراگیری ریخته گری نیازمند آموزش تخصصی، تمرین و تکرار است و فقط از طریق انجام عملی ریخته گری می توانید ریخته گری را به صورت تخصصی یاد بگیرید و به یک ریخته گر حرفه ای بدل شوید. در نظر داشته باشید در کلاس ریخته گری آنلاین آموزش ها به صورت عملی برگزار نمی شود و کارآموزان امکان دریافت مطالب آموزشی را به درستی ندارند و بهره ای که باید از کلاس ریخته گری ببرند را نمی برند. بنابراین، اگر در ابتدای راه هستید و در مورد ریخته گری اطلاعاتی ندارید، توصیه می کنیم ابتدا یک دوره آموزشی حضوری و تخصصی ریخته گری را برای یادگیری سپری کنید و سپس جهت پیشرفت و بروزرسانی دانش خود کلاس ریخته گری را به صورت آنلاین و غیر حضوری بگذرانید.

  بهترین آموزشگاه ریخته گری

  یکی از مهم ترین مسائلی که در یادگیری ریخته گری باید در نظر گرفت، انتخاب آموزشگاه ریخته گری است. با توجه به بازار کار خوب ریخته گری در سال های اخیر و درآمد بالای این حرفه است امروزه متقاضیان بیشتری برای آموزش ریخته گری وجود دارد و همین امر باعث شده تا بسیاری از آموزشگاه ها دوره های آموزش ریخته گری را ارائه دهند. اما کیفیت دوره ریخته گری در همه این مراکز آموزشی یکسان نیست، در ضمن برخی از این مراکز برای کسب سود بیشتر فقط به صورت تئوری ریخته گری را آموزش می دهند و فرصت تمرین و کار عملی را برای کارآموزان فراهم نمی کنند. آموزشگاه ریخته گری خوب دارای ویژگی هایی است که قبل از ثبت نام باید به آن ها توجه کنید. اگر بخواهیم مهمترین ویژگی یک آموزشگاه خوب را بیان کنیم آموزش ریخته گری، به صورت کاربردی است. در چنین آموزشگاهی به وسیله آموزش عملی مباحث را تمرین می کنید و این به شما کمک می کند اصول ریخته گری را به خوبی درک کنید و با اطمینان بیشتری وارد بازار کار شوید. کامل بودن سرفصل های آموزش از دیگر مواردی است که در ثبت نام دوره ریخته گری باید به آن توجه کنید.

  یکی دیگر از ویژگی هایی که برای ثبت نام در دوره آموزش ریخته گری باید در نظر گرفت، تجربه و مهارت استاد کلاس ریخته گری است. اگر استاد صلاحیت کافی را نداشته باشد، نمی تواند مفاهیم را به خوبی آموزش دهد و شما فقط وقت و هزینه خود را در طول کلاس ریخته گری هدر داده اید. پشتیبانی پس از دوره ریخته گری نیز یکی از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. متأسفانه برخی از مراکز پس از اتمام دوره ریخته گری هیچ گونه پشتیبانی ندارند و کارآموز را رها می کنند. توجه داشته باشید که هر چقدر هم که آموزش در دوره کامل و جامع باشد، باز هم ممکن است هنگام ورود به بازار کار سوالاتی برای شما پیش بیاید. از این رو پشتیبانی ریخته گری از دیگر موارد مهمی است که در ثبت نام دوره آموزش ریخته گری باید به آن توجه کنید. همچنین ارائه گواهی معتبر از دیگر عواملی است که باید آن را در نظر بگیرید.

  مجتمع فنی برق علاوه بر دوره آموزش ریخته گری، برگزارکننده دوره های مختلف مانند دوره آموزش طراحی طلا و جواهر، آموزش تعمیرات طلا و جواهر، آموزش طلاسازی و جواهرسازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

  صفر تا صد آموزش ریخته گری

  مرحله اول آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: مدل سازی

  چیزی که همیشه در ریخته گری جواهرات ثابت خواهد بود، شروع فرآیند ریخته گری با مدل سازی است. قبل از مدل سازی، طراحی انجام می شود و سپس مدل بر اساس آن ساخته می شود. در گذشته طراحی به صورت دستی انجام می شد اما امروزه از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می شود. این مدل می تواند از مواد مختلفی مانند فلز، موم، پلاستیک و یا غیره ساخته شود.

  طرح اولیه جواهرات، با طراحی روی کاغذ یا طراحی الگوی جواهرات در نرم افزار راینو انجام می گیرد. پس از طراحی جواهرات مورد نظر، مدلسازی شروع می شود. روش های مدل سازی به روش های مختلفی انجام می شود که به آن ها اشاره می کنیم:

 • مدل سازی به روش سنتی
 • مدل سازی با استفاده از ماشین تراش مدل
 • مدل سازی با استفاده از دستگاه های چاپ سه بعدی
 • چاپگرهای سه بعدی DLP اغلب برای مدل سازی در این صنعت استفاده می شوند. مواد مورد استفاده در این نوع چاپگرها پلیمرهای مایع هستند که در اثر قرار گرفتن در معرض نور با انجام یک سری واکنش های شیمیایی از مایع به جامد تبدیل می شوند. به این ترتیب لایه های ماکت یکی پس از دیگری پخته می شود و در نهایت مدل جواهرات با کیفیت و لطافت بالایی به دست می آید.

  مرحله دوم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: ساخت قالب ریخته گری

 • ساخت قالب لاستیکی یا سیلیکونی از مدل های موم یا غیر فلزی
 • ایجاد یک قالب لاستیکی با پخت لاستیک
 • مرحله سوم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: تزریق موم

  در این مرحله موم به قالب های لاستیکی یا سیلیکونی که در مرحله قبل آماده شده بود تزریق می شود و فضای خالی داخل قالب با موم پر شده و یک کپی مومی از مدل ایجاد و آماده می شود. در این مرحله باید از مدلی که می خواهیم بسازیم یک کپی مومی تهیه کنیم.

  مرحله چهارم یادگیری ریخته گری فلزات گرانبها: شاخه بندی

  مدل های آماده شده در مرحله قبل را با استفاده از سنجاق به سیم مومی وصل می کنیم تا شبیه یک درختچه شود، سپس انتهای درختچه را داخل کف لاستیکی استوانه ریخته گری قرار می دهیم. یک درختچه مومی می تواند شامل یک یا حتی صدها مدل موم باشد. نکته مهم این است که زاویه دم مدل ها با محور اصلی باید تند باشد. لازم به ذکر است که برای انجام عملیات ریخته گری در مراحل زیر باید حدود 14 برابر وزن شاخه موم طلای 18 عیار ذوب و آماده شود.

  مرحله پنجم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: گچ کاری سیلندر ریخته گری

  وقتی مرحله انشعاب واکس ها تمام شد، شاخه موم را در استوانه فلزی ریخته گری قرار می دهیم و به گونه ای با گچ ریخته گری پر می کنیم تا شاخه را بپوشاند. هنگامی که گچ خشک شد، یک قالب خشک و نسوز برای استفاده در کوره های ریخته گری آماده است.

  سیلندر ریخته گری در حالت فلانج و بدون فلانج استفاده می شود و از فولاد ساخته شده است. برای گچ کاری سیلندر از گچ میکسر استفاده می شود. در این دستگاه آب و گچ در محیطی بدون هوا با هم مخلوط شده و به داخل سیلندر تزریق می شود. دستگاه مجهز به سیستم ویبره برای هوادهی کامل گچ تزریق شده به سیلندر می باشد. این عمل از ایجاد فضای خالی در سطح قطعات در مرحله ریخته گری جلوگیری می کند. مقدار گچ مورد نیاز برای گچ کاری استوانه ای به قطر 100 میلی متر تقریباً 100 گرم بر سانتی متر است. پس از اتمام مرحله گچ کاری استوانه را در جای خشک و بدون تابش مستقیم آفتاب قرار می دهیم تا گچ خشک شود. این مدت بسته به حجم سیلندر بین 3 تا 5 ساعت طول می کشد.

  مرحله ششم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: موم زدایی و پخت سیلندر

  پس از خشک شدن کامل گچ، استوانه ریخته گری را در تله بخار قرار می دهیم. با استفاده از حرارت غیرمستقیم بخار، سیلندر را حرارت می دهیم تا موم داخل سیلندر که نقطه ذوب پایینی دارد ذوب شود و از گچ خارج شود. پس از این مرحله که حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد، سیلندر آماده پخت است. در پایان این مرحله استوانه های گچ وارد کوره پخت می شوند تا پس از مدت 8 تا 12 ساعت قالب گچ آماده برای تزریق فلز در مرحله ریخته گری تهیه شود.

  مرحله هفتم آموزش ریخته گری فلزات گرانبها: ریخته گری

  قرار دادن سیلندرها در سانتریفیوژ یا دستگاه ریخته گری در شرایط خلاء مرحله ریخته گری را آغاز می کند. در این مرحله فلز طلا یا سایر آلیاژهای به کار رفته در داخل دستگاه ذوب شده و به داخل قالب گچ تزریق می شود. مراحل شستشو، پرداخت و جلا و آبکاری پس از مرحله ریخته گری یکی پس از دیگری انجام می شود که بهترین راه جهت یادگیری درست و اصولی آن شرکت در دوره ریخته گری می باشد. در صورتی که علاقه مند به دوره آموزش ریخته گری هستید همین الان با کارشناسان مجتمع فنی برق تماس بگیرید و در دوره آموزش ریخته گری ثبت نام نمایید.

  دستگاه ریخته گری طلا

  دستگاه های ریخته گری بسیاری با آپشن های متفاوتی در بازار عرضه می شود. به عنوان مثال مدرن ترین دستگاه های ریخته گری که برای فلزاتی همچون طلا، پلاتین نقره برنج و برنز مورد استفاده می باشند. معمولا در بالای دستگاه ریخته گری، فلز مورد نظر در داخل بوته گرافیتی با ذوب القایی ذوب شده و محفظه حاوی بوته گرافیتی با گاز آرگون عایق بندی می شود. گاز آرگون باعث می شود در هنگام ذوب فلز مورد نظر با اکسیژن هوا تماس نداشته باشد و اکسیداسیون و تغییر برند و نوع آلیاژ صورت نگیرد. همچنین فشار گاز آرگون را می توان تنظیم کرد تا فلز مذاب با فشار مورد نظر از بوته به سیلندر زیر آن تزریق شود. در قسمت پایین این دستگاه محفظه ای برای قرار دادن سیلندر تعبیه شده است که با پمپ خلاء وکیوم می شود. همچنین به شما امکان تنظیم دمای ذوب فلز، میزان تزریق گاز آرگون و مکش پمپ خلاء را می دهد. برخی از دستگاه های ریخته گری دارای سیستم خنک کننده است که امکان ریخته گری متناوب و مداوم را به شما می دهد.

  مدرک رسمی فنی و حرفه ای
  نماداعتمادالکترونیک

  آدرس خوابگاه ها

  اقامتگاه سرزمین خورشید :بلوار کشاورز نرسیده به جمالزاده سمت غرب نبش کوچه سهیل پلاک 1 طبقه اول تا پنجم

  اقامتگاه سالار : خیابان فرصت شیرازی بعد از تقاطع جمالزاده پلاک 26

  اقامتگاه حدیقمیدان انقلاب کارگرشمالی کوچه رستم

  اقامتگاه البرز:میدان انقلاب کارگرشمالی کوچه رستم اقامتگاه گل، میدان انقلاب کارگرشمالی کوچه رستم

  آموزش هدفمند فنی و حرفه ای

  آخرین مقالات آموزش طلا سازی

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.