معرفی جامع سیستم برق خودرو ، اجزا و کاربرد آن

5 دقیقه زمان مطالعه

سیستم برق خودرو از سیستم های کاربردی و در عین حال تعیین کننده در ساختار وسیله نقلیه به شمار می‌رود. قلب تپنده و هسته مرکزی این سیستم به باتری خودرو مربوط می شود. کارکرد کامپیوتر ماشین، ایجاد فرآیند احتراق و اشتعال، استارت خوردن و عملکرد پیشرانه، همگی تحت تاثیر سیستم برق و عملکرد صحیح آن امکان پذیر می گردد. بنابراین، بروز هرگونه ایراد و اختلال در این سیستم، منجر به عدم حرکت و روشن نشدن وسیله نقلیه می شود.

با توجه به اهمیت این سیستم در خودرو در این مقاله قصد داریم به بررسی جامع آن بپردازیم، با ما همراه باشید.

همچنین در صورتی که قصد دارید تعمیرات خودرو را به صورت حرفه ای یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره های آموزش برق خودرو و آموزش مکانیک خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

سیستم برق در خودرو

وظیفه سیستم برق خودرو

سیستم برق خودرو، انرژی الکترونیکی و الکتریکی مورد نیاز برای کارکرد و عملکرد بهینه ماشین را تامین می کنند. بر همین اساس، این سیستم از بخش های بسیار حائز اهمیت و کلیدی در ساختمان یک خودرو محسوب می شود. عملکرد درست سیستم برق ضمن رساندن انرژی و نیروی کافی به قطعات و متعلقات، روشن شدن پیشرانه و حرکت کردن خودرو را رقم می زند. علاوه بر این، راه اندازی و عملکرد بسیاری از امکانات و آپشن های اتومبیل ها با استفاده از برق و جریان الکتریکی محقق می شود.

به طور کلی، سیستم برق رسانی خودرو را از جنبه های مکانیکی، امنیتی و رفاهی و کنترلی می توان مورد بررسی قرار داد. هدف اصلی بعد مکانیکی سیستم برق، حرکت دادن خودرو از یک نقطه به نقطه دیگر است. جنبه امنیتی و رفاهی در فعال سازی بسیاری از سیستم های کاربردی ماشین مانند سیستم دزدگیر، تهویه کابین، سیستم صوتی و سیستم سرمایشی و گرمایشی، جرقه زنی در پیشرانه و ایجاد اشتعال تاثیرگذار و مؤثر است. همچنین، جنبه کنترلی سیستم برق شامل مدارهای ترمز و مدارهای چراغ خودرو می شود.

حتماً بخوانید: علت روشن شدن چراغ چک خودرو

برق ماشین

قطعات سیستم برق خودرو

1- باتری:

باتری از مهم ترین اجزای سیستم برق خودرو به شمار می رود. باتری با تبدیل کردن انرژی مکانیکی به الکتریکی، برق مورد نیاز خودرو را تامین می کند. به عبارت ساده تر، باتری منبع اصلی انرژی برق ماشین تلقی می گردد.

2- دلکو:

این قطعه وظیفه تقسیم برق دارای ولتاژ بالا را در میان شمع ها بر عهده دارد. همچنین، قطع و وصل کردن جریان کوئل، از دیگر وظایف مهم و حائز اهمیت قطعه دلکو به شمار می آید. دلکو یکی از مهم ترین اجزا سیستم جرقه زنی است.

3- کویل:

قطعه کویل ضمن تقویت دینام و باتری، جریان برق را به شمع های خودرو انتقال می دهد. این قطعه به عنوان نوعی ترانسفورماتور فشار قوی، از دو سیم پیچ ثانویه و اولیه متشکل شده که عملکرد آن مطابق با قانون القای الکترو مغناطیس صورت می گیرد. برای اطلاع از علایم خرابی کویل حتما مقاله “خرابی کویل خودرو چه علائمی دارد؟” را مطالعه نمایید.

5-دینام:

دینام خودرو فرآیند تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی را امکان پذیر می سازد. در اتومبیل های مدرن و جدید از این قطعه با عنوان آلترناتور نام برده می شود. همچنین، در هنگام کارکرد خودرو، این قطعه باتری ماشین را شارژ می کند. برق تولید شده به وسیله دینام غالبا 12 ولت است.

در مقاله دیگری به بررسی دینام و علائم خرابی آن پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “علائم خرابی دینام خودرو” را مطالعه کنید.

6-فیوزها:

در ساختار تمامی خودروها یک جعبه فیوز تعبیه شده است. در مواقعی که در اثر جریان برق بیش از حد، اتصالی در بخش هایی از مسیر سیم کشی ماشین ایجاد گردد، فیوزها می سوزند. در نتیجه سوختن فیوزها جریان برق قطع شده و هیچگونه آسیبی به قطعات سیستم وارد نمی شود.

7-وایر شمع:

این قطعه به علت برخورداری از عایق های پلاستیکی باکیفیت، قابلیت انتقال جریان ولتاژ بسیار بالا به شمع های خودرو را امکان پذیر می سازند.

7- شمع ها:

از دیگر قطعات موجود در سیستم برق خودرو شمع ها بوده که با ایجاد فرآیند احتراق و جرقه در پیشرانه، موجب حرکت پیستون های تعبیه شده در سیلندر می شوند. برای اطلاع بیشتر در این زمینه مقاله “علائم خرابی شمع خودرو چیست؟” را مطالعه نمایید.

8- کانکتور یا سوکت:

سوکت ها فرآیند انتقال جریان برق را از سیم های توزیع کننده به قطعات مصرف کننده انتقال می دهند. کانکتورها زمینه مناسب برای وصل یا جدا کردن سیم ها را به قطعات مورد نظر فراهم می آورند.

9- کنترل کننده ها:

کنترل کننده ها در سیستم برق رسانی به صورت دکمه ها و کلیدهای مختلفی بوده که با قرار گرفتن در مدارهای الکتریکی، جریان برق را زیاد، کم، قطع یا وصل می نمایند.

10- توزیع کننده ها:

سیم ها از وسایل پرکاربرد و پراستفاده در ساختار اتومبیل ها می باشند. سیم های مختلف در وسایل نقلیه، جریان برق به قطعات و متعلقات برقی منتقل می کنند. سیم ها در مدارهای مختلف سیستم برق رسانی خودرو قرار دارند.

حتماً بخوانید: علت خراب شدن کمپرسور کولر ماشین 

برق خودرو

بررسی رنگ سیم ها در برق خودرو

به علت متعدد بودن مدار سیم کشی ها در سیستم برق رسانی خودرو، بسیاری از سازندگان به منظور مسیریابی و دسترسی راحت به سیم و اتصالات، هر مجموعه از سیم ها را با یک رنگ خاص مشخص می کنند. براین اساس:

سیم مشکی: نمایانگر اتصال بدنه

سیم سفید: برای چراغ های اخطار دهنده، چراغ روغن و کوئل

سیم سبز و قهوه ای: برای چراغ دنده عقب و سیم

سبز و بنفش: برای چراغ ترمز

سیم سبز و قرمز: چراغ راهنمای سمت چپ

سیم سبز و سفید: چراغ راهنمای سمت راست

سیم سبز: به منظور اتصال چراغ راهنما، سیم های قطعات مصرف کننده و اتصالات میان فیوز کاربرد دارد.

سیم زرد: سیم چراغ شارژ، جعبه فیوز و میان دینام

سیم قرمز: سیم های میان چراغ های کوچک عقب و جلو خودرو

سیم های آبی و قرمز و آبی و سفید: برای چراغ های نور پایین و چراغ های نور بالای جلوی خودرو

سیم آبی رنگ: در سیستم برق رسانی وسایل نقلیه برای اتصال برقرار کردن چراغ های بزرگ جلوی ماشین مورد استفاده قرار می گیرد.

حتماً بخوانید: علت استارت نخوردن ماشین چیست؟

کاربرد سیستم برق خودرو

عملکرد و کارکرد بسیاری از قطعات، امکانات و تجهیزات خودروها از طریق سیستم برق رسانی خودرو اجرایی می‌گردد. به عبارت دیگر، سیستم برق رسانی در بسیاری از فرآیندهای اصلی خودروها به صورت مستقیم نقش دارد.

ایجاد اشتعال، احتراق و جرقه زنی، پایین و بالا کردن شیشه های خودرو، ارتباط برقرار کردن میان بخش های مختلف و کامپیوتر ماشین، از مهم ترین کاربردهای این سیستم محسوب می شود. همچنین، فعال کردن سیستم صوتی، سیستم سرمایش و گرمایش، چراغ ها و استارت زدن، از دیگر موارد کاربرد سیستم برق رسانی قلمداد می‌گردد.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش مالتی پلکس خودرو، دوره مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

از دست ندهید:

علائم خرابی فرمان

آشنایی با انواع رنگ خودرو

راهنمای جامع عیب یابی کولر خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *