راهنمای جامع ارورها و کد خطا پکیج بوتان

5 دقیقه زمان مطالعه

پکیج بوتان یکی از نام های آشنا در سیستم پکیج خانگی است و می خواهیم امروز در این مقاله در رابطه با کد خطاهای پکیج بوتان در مدل های گوناگون پارما، روما، پرلا، ورونا با شما دوستانی که از این پکیج در منزل و یا محل کار خود استفاده می کنید، صحبت کنیم.

بنابراین اگر از این پکیج استفاده می کنید و با مشکل روبه رو هستید تا انتها این مطلب با ما همراه باشید.

 خطاهای پکیج بوتان چیست؟

پکیج نوعی موتورخانه کوچک و جمع و جور است که جای موتورخانه های مرکزی و بزرگ را گرفته است. پکیج ها گرم کردن خانه ها از طریق رادیاتورها وگرم کردن آب لوله کشی را بسیار کم دردسرتر از تجهیزات دیگر انجام می دهند.

شرکت بوتان از شرکت های خوب و بزرگی است که توانسته مدل های متنوعی از پکیج را راهی بازار مصرف نماید. اما ممکن است این پکیج ها هم دچار مشکلاتی شوند.  منظور از error و یا همان پیغام خطا دادن در پکیج ها، این است که سیستم عیب یابی داخلی که در پکیج نصب شده است، به طور اتوماتیک وار اگر مشکلی در سیستم داخلی پکیج، به هر علتی، بوجود آمده باشد، مشخص کرده و آن را گوشزد می کند تا در صدد رفع آن برآیید.

این سیستم خطایاب در حقیقت یک برد کنترل است که به عنوان مغز اصلی دستگاه به حساب آمده و تمام قسمت های مختلف پکیج، به این برد کنترل، به نحوی اتصال پیدا کرده اند. برد کنترل هم با کمک سنسورهای موجود در قسمت های پکیج، می تواند عیب یابی نماید.

به خاطر وجود این سیستم روش عیب یابی و تعمیر پکیج بوتان بسیار آسان شده است. این برد می تواند به شکل آنالوگ یا دیجیتال با چشمک زدن و یا عدد و ارقام، مشکل را نشان دهد.

لیست کد خطاهای پکیج بوتان مدل پرلا، روما، پارما و ورونا

کد خطا پکیج بوتان

پکیج دیواری بوتان انواع گوناگونی دارد، در ادامه این مطلب ما به طور خلاصه به برخی از این کد خطاها اشاره می کنیم:

کد خطای E01 و A01 پکیج بوتان

این کد به معنی عدم تشکیل شعله در پکیج است.

شما باید برای رفع این مشکل شیرگاز اتصالی، برد کنترل، فندک یا جرقه زن را بازدید کنید. مثلا اگر محفظه شعله را نگاه کردید و متوجه شدید فندک کار نمی کند باید آن را تعویض نمایید یا شلنگ گاز را بررسی کرده و مطمئن شوید که دچار گرفتگی نشده باشد. در رابطه با بردکنترل و موارد تخصصی تر بهتر است از کارشناسان نمایندگی کمک بگیرید.

کد خطای E02 و A03 پکیج بوتان

نشاندهنده بالارفتن بیش از حد حرارت و قطع کابل می باشد.

این مشکل معمولا به دلیل خرابی سنسور، بسته بودن شیرها و یا رسوب و گرفتگی در رادیاتورها و یا کارنکردن پمپ رخ می دهد.

برای رفع این مشکل ابتدا باید مطمئن شوید که داخل پکیج رسوب وجود نداشته باشد. اگر رسوب وجود دارد باید با روش اسید شویی آن را برطرف نمایید که این کار باید توسط متخصص صورت بگیرد، کابل حد را بررسی کنید. در نهایت پکیج را RESET نمایید.

در مقاله دیگری به آموزش رسوب گیری پکیج پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “آموزش رسوب زدایی پکیج” را مطالعه کنید.

کد خطای E03 و A03 در پکیج دیواری بوتان

اگر فن مملو از دود شده باشد این کد به نمایش درخواهد آمد. علت این امر می تواند مشکل در دودکش و استاندارد نبودن آن و یا نصب غیراصولی باشد. گاهی به دلیل اینکه نوع پکیج با متراژ بنا هماهنگی ندارد هم ممکن است این مسئله بوجود آید.

برای رفع این مشکل باید ابتدا فن را امتحان کنید. اگر نچرخید باید آن را تعویض کنید. اما اگر مشکل از فن نبود، برد کنترل را باید بررسی کنید. مکان دودکش و مسیر آن را هم وارسی نمایید و در نهایت شاید احتیاج به تعویض پرشر هم پیدا کنید.

کد خطای E04 و A03 در پکیج های بوتان

این کد نشاندهنده بالا یا پایین بودن فشار آب ورودی به پکیج است.

شما باید فشار دستگاه را چک کنید و اگر فشار کمتر از میزان استاندارد بود، شیر را باز کنید.

در مقاله دیگری به صورت جامع به بررسی مشکلات فشار پکیج پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “چگونه مشکلات افت فشار پکیج دیواری را برطرف کنیم؟” را مطالعه کنید.

کد خطای E06 و A06 پکیج دیواری بوتان

این مشکل به دلیل خراب شدن سنسور دمای آب گرم رخ می دهد. اگر سنسور دمای آب گرم مورد استفاده در حمام و آشپزخانه خراب شود باید آن را تعویض کنید اما این کار باید توسط کارشناس انجام شود.

کد خطای E07 و A07 در پکیج های دیواری بوتان

این کد به معنی خرابی سنسور دمای آب مدار گرمایش است و باعث می شود که پکیج روشن نشود. بهترین کار برای رفع این مشکل، تماس با کارشناس تعمیر است.

حتما بخوانید: علت گرم نشدن آب پکیج دیواری

کد خطای E09 و A09

این کد یعنی آب در پکیج حرکت و گردش ندارد. ممکن است این مشکل از برد کنترل و یا پمپ آب باشد که باید آنها را تعمیر یا تعویض کنید.

کد خطای E011 و A011

در صورت بروز خطا در اتصال شیرگاز، شعله قبل از شروع به کار برد کنترل، روشن می شود و تنها راه حل برای رفع این مشکل بررسی شیر گاز و برد است.

کدهای خطای بوتان مدل کالداونیزیا و اپتیما

ارور پکیج بوتان

1.چراغ پکیج سبز ثابت است.

روشن بودن چراع سبز نشان دهنده خاموش نشدن مشعل و روشن ماندن آن به طور ثابت است.

2.چراغ پکیج سبز بوده و 0.5 ثانیه – 0.5 ثانیه چشمک می زند.

در صورتی که پرشر دود یا مجموعه فن خراب شود شاهد بروز این مشکل هستیم. خراب شدن پمپ سیرکولاتور از دیگر دلایل بروز این مشکل می باشد. اگر کلید حداقل فشار نیز دچار مشکل شوید چراغ به این صورت چشمک خواهد زد.

3.چراغ سبز به صورت 1-5 ثانیه چشمک می زند.

این حالت از چشمک زدن پکیج نشان می دهد که سیستم آماده کار کردن است اما برای گرمایش دستوری دریافت نمی شود.

4.چراغ به رنگ زرد بوده و ثابت است.

اگر سنسور آب مصرفی یا NTC خراب شده باشد این مشکل در پکیج دیده می شود.

5.چراغ سبز پکیج روشن بوده و سریع چشمک می زند.

گریپاژ پمپ، کمبود آب، خرابی NTC، خرابی برد از رایج ترین دلایل بروز این مشکل در پکیج اپتیما و کالداونیزیا است.

6.چراغ پکیج زرد بوده و چشمک می زند.

این حالت نشان از کار کردن پکیج با حداکثر توان است.

7.چراغ پکیج قرمز بوده و ثابت است.

عوامل گوناگونی باعث بروز این مشکل در پکیج های دیواری بوتان می شود. وجود مشکل در سنسور گرمایش، قطعی ترموستات دود، عدم تشکیل شعله، خرابی برد الکترونیک، ایراد در کلید حداقل فشار از رایج ترین دلایل بروز این مشکل در پکیج های دیواری است.

8.چراغ پکیج بوتان قرمز بوده و به صورت 0.5 ثانیه – 0.5 ثانیه چشمک می زند.

معمولا علت بروز این مشکل به دلیل خراب شدن کلید حرارتی است.

کد خطاهای پکیج بوتان، بسته به نوع مدل آن، بسیار بیشتر از این موارد خواهد بود و البته همه دستورالعمل ها و راهنمایی های لازم برای رفع آنها، در دفترچه راهنمای آنها ذکر شده است.

موردی که بسیار اهمیت دارد؛ این است که به سادگی از کنار این خطاها نگذرید و چشم پوشی نکنید. با مشاهده خطاهای پکیج بوتان، باید سریع اقدام نمایید و اگر احیانا فکر می کنید که رفع عیب و ایراد بوتان، برای شما کاری است حساس، بهتر است که حتما با کارشناسان و نمایندگی های مجاز بوتان، تماس گرفته و کار را به آنها بسپارید.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج  آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *