بهترین راهنمای تعمیر پکیج بوتان

5 دقیقه زمان مطالعه

تعمیر پکیج بوتان از تخصصی ترین حرفه های تعمیرات می باشد. اطلاع نداشتن از چگونگی کار پکیج دیواری بوتان و نگهداری آن می تواند باعث خراب شدن و بروز مشکلات در آن شود. این راهنمای تعمیر در مورد پکیج بوتان در ابتدا شما را با چگونگی کار کردن پکیج دیواری آشنا کرده، سپس به بررسی مشکلات رایج به وجود آمده در پکیج و تعمیر آن می پردازد. از آنجایی که پکیج دیواری بوتان از جمله پرمصرف ترین پکیج ها در ایران می باشد.

در این مقاله از سر مقالات آموزش تعمیرات پکیج دیواری در صدد ارائه دستورالعمل های گام به گام و ساده برای چگونگی عیب یابی مخزن انبساط ، نحوه شستشو پکیج زنگ زده، روشن نشدن شعله پکیج، سرد بودن آب، پایین آمدن  فشار آب، کار نکردن پمپ پکیج، روشن شدن پکیج به حالت انفجار، نشان ندادن دمای درست آب و زرد شدن شعله پکیج بوتان و … برای مصرف کنندگان پکیج دیواری بوتان هستیم.

پکیج دیواری چگونه کار می کند؟

پکیج دیواری چگونه کار می کند؟
پکیج دیواری چگونه کار می کند؟

وقتی شیر آب در ظرفشویی یا هر جای دیگری باز می‌شود آب سرد یا ولرم وارد پکیج دیواری می‌شود و جریان آب توسط سنسور مربوطه تشخیص داده می شود و مشعل شعله روشن می‌شود تا آب را توسط یک مبدل گرم کند در این راستا آب از یک مسیر مارپیچی لوله ها عبور کرده تا بیشترین مقدار گرما را جذب کند در این صورت یک ترموستات میزان گازی را که وارد شعله می شود را کنترل می کند تا دمای آب ثابت بماند و از حد بیشتری بالا نرود. در ادامه مشکلاتی که به مرور برای پکیج دیواری ممکن است پیش بیاید را بررسی می کنیم و راه حل هایی را برای تعمیر پکیج بوتان معرفی می کنیم.

آنچه برای تعمیر پکیج بوتان نیاز دارید؟

آنچه برای تعمیر پکیج بوتان نیاز دارید
آنچه برای تعمیر پکیج بوتان نیاز دارید

برای تست های اساسی و تعمیرات به این ابزارها نیاز دارید:

آچار فرانسه ،انبر دست، سیم چین، دم باریک، پیچ گوشتی چهار سو و دو سو، یک دست آچار تخت، انبر قفلی، یک دست آچار آلن، آچار ستاره، فازمتر، آهنربا، قلمو باریک و پهن،  چراغ قوه کوچک، دستکش کار نازک ، سوزن

دستگاه های مورد نیاز جهت تعمیر پکیج بوتان :

دستگاه های مورد نیاز جهت تعمیر پکیج بوتان
دستگاه های مورد نیاز جهت تعمیر پکیج بوتان

تلمبه، گیج فشار هوا و تنظیم فشار گاز ،مولتی متر ، کابل تست برق ، گریس سیلیکات کوچک ، چسب۱۲۳ کوچک ، چسب برق ، نوار تفلون

حتما بخوانید: راهنمای تبدیل حالت تابستانه به زمستانه در پکیج بوتان

آشنایی با مشکلات رایج در پکیج دیواری بوتان

از آنجایی که پکیج های دیواری قطعات مکانیکی کمی دارند، سیستم های گرمایش آب گرم معمولاً برای سال های متوالی قابل اطمینان عمل می کنند. کد خطا پکیج بوتان معمولا نشان از مشکل خاصی در پکیج می دهند. در ادامه به بررسی بخشی از مهم ترین مشکلات متداول در پکیج دیواری بوتان و راه حل جهت تعمیر پکیج بوتان می پردازیم، با ما همراه باشید:

عیب یابی مخزن انبساط جهت تعمیر پکیج بوتان:

تعمیر کارانی که دوره تعمیرات پکیج دیواری را گذرانده باشند می دانند که شایع ترین مشکلات به وجود آمده در پکیج مربوط به منبع انبساط می باشد. در اینجا برخی از علائم که نشان دهنده بروز مشکل در منبع انبساط است را بیان می کنیم: سیستم آب گرم ممکن است گرمای ضعیفی ایجاد کند، امکان نشتی وجود دارد، لوله ها ممکن است صدای سر و صدایی زیادی ایجاد کنند یا بترکند، همچنین نوسان فشار در پکیج می تواند از علائم خراب شدن منبع انبساط پکیج باشد.

راه حل :

تعمیر منبع انبساط پکیج کار سخت و مشکلی است در صورتی که مشکل خراب شدن منبع انبساط از خود منبع باشد بهترین راه حل تعویض آن است. اما در صورتی که ایراد ناشی از عوامل بیرونی مانند گرفتگی مسیر یا آب دادن از زیر منبع انبساط باشد می توان مشکل را بر طرف کرد. برای اینکار لوله را باز کرده وبرای باز کردن مشکل گرفتگی کمی اسید سبک در آن بریزید. برای رفع مشکل نشتی آب نیز امکان دارد مهره و اورینگ خراب شده باشد که با تعویض آن ها مشکل به وجود آمده رفع خواهد شد.

علت روشن نشدن شعله پکیج بوتان :

این مشکل ممکن است از مواردی از قبیل نوسان کردن فشار آب و جریان برق یا نقص ورودی گاز یا  فشار هوا باشد که می توان با تامین کردن فشار آب نوسان آن را کنترل کرد وبا استفاده از محافظ برق، جریان برق را کنترل کرد یا با تعویض شیر ورودی گاز، نقص ورودی گاز را از بین برد و با تعویض کردن سوئیچ فشار هوا، نقص ناشی از فشار هوا را از بین برد.

علت سرد و گرم شدن آب در پکیج دیواری بوتان :

مشکل سرد و گرم شدن آب ممکن است از مواردی از قبیل: نوسان در فشار آب ورودی، پایین بودن فشار گاز، رسوب گرفتن تبدیل کننده (مبدل ثانویه)، خراب شدن سنسور آب گرم مصرفی، خرابی فلومتر ، ایراد از پرشر فن باشد و که این مشکلات را می توان با تماس گرفتن با اداره گاز برای پایین بودن فشار گاز، رسوب زدایی پکیج ، تعویض کنترل کننده گرما جهت خراب شدن سنسور گرمایی، تعویض شیر ورودی گاز برای مشکل ورودی گاز، تعویض فلومتر، تعویض پرشر فن برطرف کرد.

پایین آمدن فشار آب در پکیج دیواری بوتان :

مشکل افت فشار پکیج دیواری بوتان ممکن است از مواردی از قبیل کم بودن فشار آب شهری و یا نشتی آب از رادیاتورها، مشکل در لوله کشی پکیج، مشکل در اتصالات پکیج، خراب شدن منبع انبساط باشد که این مسائل را می توان با استفاده از پمپ آب خانگی برای برطرف کردن کمبود فشار آب، گرفتن نشتی های موجود برطرف کرد، تعویض منبع انبساط، بررسی لوله کشی های پکج برطرف نمود .

حتما بخوانید: جامع ترین راهنمای عیب یابی و تعمیر پکیج دیواری ایران رادیاتور

علت کار نکردن پمپ پکیج دیواری بوتان :

این مسئله ممکن است از مواردی از قبیل قطع برق ورودی، ناقص بودن اتصال در سیم کشی، سوختگی و گرفتگی پمپ، اتصالات سیم کشی داخلی باشد که این مشکلات را می توان با چک کردن پریز جهت قطعی برق، فیوز و سیم کشی داخلی را چک کنید برای ناقص بودن اتصال سیم کشی و تعویض و سرویس پمپ برای سوختن و گرفتگی پمپ را برطرف کرد.

علت انفجاری روشن شدن پکیج دیواری بوتان

این مشکل ممکن است از مواردی از قبیل فشار گاز نامناسب، مشکل جرقه زن الکترود، فاصله نامناسب الکترود باشد. به طور کلی این مشکل زمانی به وجود می آید که جرقه زن به موقع و با فشار مناسب جرقه نزند. که این عمل باعث جمع شدن گاز و در نتیجه انفجاری روشن شدن پکیج بوتان می شود.

برای تعمیر پکیج بوتان  هنگام بروز این مشکل توصیه می کنیم پنل های جلویی پکیج را باز کرده و جرقه زن را تمیز کنید. سپس پنل را مجددا ببندید.

علت نشان ندادن دمای درست آب در پکیج دیواری بوتان :

این مشکل ممکن است از مواردی از قبیل احتمال خرابی سنسور NTC دستگاه باشد که این مشکل را می توان با بررسی این قطعه و تعویض آن برطرف کرد.

علت زرد شدن شعله پکیج دیواری بوتان :

این مشکل ممکن است از مواردی از قبیل عدم مکش مناسب در دودکش، نبود هوای کافی، کثیفی مشعل ها، کمبود هوا در محیط اطراف پکیج، دوده داشتن در دیگ و دودکش باشد.  که این مشکلات را می توان با بررسی مسیر دودکش برای برطرف کردن عدم مکش مناسب در دودکش ، تعبیه دریچه برای ورود و خروج هوا برای مشکل نبود هوای کافی، کنترل قطر مشعل برای عدم تناسب قطر با نوع گاز مصرفی، تمیز کردن مشعل ها و دیگ و دودکش برای برطرف کردن دوده در دیگ و دودکش برطرف کرد.

منبع : fixitclub

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره تعمیرات پکیج دیواری آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *