علت بالا رفتن فشار پکیج دیواری و راهکار رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

بالا رفتن فشار پکیج یکی از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری است. فشار آب داخل سیستم پکیج دیواری معمولاً باید بین 1 تا 1.5 بار باشد . اگر فشار پکیج خارج از این محدوده باشد، سیستم شما به خوبی کار نمی کند ، زیرا همه اجزای پکیج برای کار در این محدوده فشار طراحی شده اند. اگر فشار پکیج بوتان، ایران رادیاتور یا . . . شما نیز بالا رفته و می خواهید با علت بالا رفتن پکیج و نحوه رفع آن آشنا شوید تا انتها این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله به مهم ترین عوامل بالا رفتن فشار پکیج و راه های رفع آن می پردازیم. همچنین در صورتی که می خواهید تعمیرات پکیج را به صورت تخصصی یاد بگیرید در دوره آموزش تعمیرات پکیج فنی برق ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات پکیج

چگونه می توان فهمید فشار پکیج دیواری بالاست؟

بالا رفتن فشار پکیج

1.گیج فشار پکیج دیواری را چک کنید

اولین چیزی که باید بررسی کنید فشارسنج است که روی پکیج دیواری دارد و به یکی از این دو شکل وجود دارد: نمایشگر آنالوگ (عقربه ای) یا صفحه نمایش دیجیتال.

صفحه نمایش آنالوگ شبیه صفحه ساعت یا سرعت سنج است و با عقربه ای میزان فشار را نشان می دهد. این عدد در اطراف لبه خواهد بود ، اما همچنین باید نشان دهد که محدوده ایده آل کجاست ، به عنوان مثال یک منطقه سایه دار یا دو خط که حداکثر و حداقل فشارها را مشخص می کند.

دستگاه اندازه گیری دیجیتال از نوع LCD   LED یا صفحه نمایش بوده و ممکن است چند منظوره باشد، یعنی اطلاعات دیگری مانند تایمر ، دما یا اینکه آیا پکیج دیواری از گرمایش مرکزی یا آب گرم استفاده می کند را نشان دهد. اگر فشار از محدوده خارج شده باشد ، ممکن است صفحه نمایش پیغام خطا را نشان دهد. برای اطلاع از جزئیات ، دفترچه پکیج دیواری خود را بررسی کنید.

2.نشتی پکیج را بررسی کنید

در صورت جوابگو نبودن گیج فشار سنج ، لعلامت دیگر وجود نشتی در سیستم گرمایش مرکزی است. به طور معمول از ضعیف ترین نقطه اتصالات شروع می شود و اغلب در جایی که لوله ها به رادیاتورها متصل می شوند خودش را نشان می دهد. اگر گودال آبی می بینید ، باید  فشار پکیج خود را چک کنید. همچنین باید نشتی پکیج را توسط لوله کش برطرف کنید.

حتما بخوانید:عیب یابی و حل مشکل نشتی آب پکیج دیواری

چگونه فشار پکیج را کم کنیم ؟

بالا رفتن فشار پکیج

هنگامی که فشار بالای سیستم پکیج دیواری خود را تشخیص دادید ، مرحله بعدی کاهش آن است. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد

1-شیر فیلتر پکیج را باز کنید

بسیاری از سیستم های گرمایش مرکزی ( نه همه آنها) دارای یک فیلتر هستند که آب به طور مداوم از آن عبور می کند تا ناخالصی ها را از بین ببرد. آن ها همچنین به عنوان سوپاپ تخلیه عمل می کنند و برای کاهش فشار در سیستم مناسب هستند. شما معمولاً می توانید فیلتر را در نزدیکی پکیج دیواری پیدا می کنید ، زیرا باید بین آخرین رادیاتور و پکیج دیواری قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که از پکیج دیواری شما بهتر محافظت می شود. شکل آن مخروطی یا استوانه ای شکل بوده و دریچه ای در قسمت پایین آن قرار دارد. یک سطل را زیر فیلتر قرار دهید ، شیر را باز کنید و گیج فشارسنج را زیر نظر داشته باشید. هنگامی که شیر به 1 بار می رسد، آن را ببندید.

2-از شیر تخلیه استفاده کنید

اگر فیلتر ندارید ، ممکن است دریچه تخلیه داشته باشید. این دریچه در لوله ای در سیستم گرمایش مرکزی واقع شده است که می تواند در هر کجای لوله باشد ، و ممکن است چند تا باشد ، اما اگر فقط یکی از آن وجود داشته باشد ، احتمالاً در قسمت پایینی خواهد بود. این یک قطعه Y شکل یا T شکل است که از لوله کشی منشعب می شود و دارای دریچه ای است که ممکن است نیاز به یک کلید داشته باشد. یک سطل یا وان را در زیر آن قرار دهید و آن را باز کنید و فشار روی پکیج را بررسی کنید. وقتی به 1 بار رسید شیر را ببندید.

3-رادیاتور را هواگیری کنید

علاوه بر آزاد کردن هوای محبوس در سیستم ، هواگیری نیز می تواند برای کاهش فشار آب انجام شود. دریچه هواگیری را روی رادیاتور قرار دهید ، یک سطل یا وان را در زیر یا کنار سوپاپ قرار دهید و شیر را به آرامی باز کنید. آب بیرون می ریزد. با هواگیری رادیاتور مشکل برطرف می شود اما بسیار وقت گیر است ، بنابراین یکی از روش های بالا در اولویت هستند.

4-سرپیچ رادیاتور را باز کنید

این یک کار تخصصی تر است و فقط در صورتی که هیچ یک از موارد بالا جوابگو نبود باید آن را انجام دهید. ظرفی را در زیر سرپیچ شوفاژ قرار دهید که لوله را به رادیاتور متصل می کند و سرپیچ را به آرامی با یک آچار باز کنید. در این روش جریان بسیار سریع تری از هواگیری خواهد بود ، بنابراین برای پاشیدن آب آماده شوید و در صورت نیاز سریع سرپیچ را محکم کنید.

هنگام بالا رفتن فشار پکیج دیواری چه کنیم؟

بالا رفتن فشار پکیج

هنگامی که فشار خود را به محدوده عادی بازگردانید ، باید در ابتدا علت وقوع آن را بررسی کنید. برای این کار می بایست موارد زیر را چک کنید.

1-شیرپر کن پکیج دیواری را بررسی کنید

حلقه پر کردن جایی است که آب از شبکه اصلی وارد سیستم می شود و از دو سوپاپ تشکیل شده است. هنگامی که هر دو شیر باز است ، سیستم آب بیشتری را وارد می کند و فشار افزایش می یابد. دلیل اصلی فشار بالا این است که این دریچه ها به طور تصادفی باز می شوند. آنها 90 درجه می چرخند ، و اگر دسته با لوله تراز شود ، به این معنی است که باز است. مطمئن شوید که هر دو دریچه بسته هستند – سیستم شما آب را خود به خود به گردش در می آورد، و به ندرت نیاز به پر کردن مجدد دارد.

گاهی بخشی لوله قابل جدا شدن وجود دارد که به دو شیر در حلقه پر کننده متصل می شود. اگر نوع حلقه شلنگ است و شلنگ به آن وصل نیست ، می توانید باز بودن سوپاپ ها را با مشاهده آب در حال خروج بررسی کنید.

2-پر کردن بیش از حد پکیج دیواری

ممکن است شخصی در گذشته به خاطر پایین رفتن فشار پکیج(برای مثال پس از هواگیری رادیاتورها) با افزودن آب بیشتر از طریق حلقه پر کننده خواسته باشد این مشکل را برطرف کند. در حالی که این کار مشکلی ندارد ، اما گاهی اوقات به طور تصادفی آن را بیش از حد پر می کنند.

حتما بخوانید:علت بالا رفتن فشار پکیج دیواری و راهکار رفع آن

3-مخزن انبساط پکیج دیواری معیوب است

ظرف انبساط به ثابت نگه داشتن فشار و جلوگیری از تغییرات ناگهانی آن کمک می کند و در صورت خرابی آن ، ممکن است فشار افزایش یابد. سعی نکنید خودتان این موضوع را بررسی یا برطرف کنید، این کار نیاز به تعمیرکار دارد.

علت بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور و بوتان چیست؟

علت های زیادی برای افزایش فشار پکیج ایران رادیاتور و بوتان وجود دارد که پیش تر به برخی از آن ها اشاره کردیم. اما با چند راه زیر می‌توان آن را رفع کرد

  • بستن شیر ورودی
  • باز کردن شیر پرکن پکیج دواری
  • باز بودن یکی از شیرهای خانه

اگر فشارسنج با تخلیه آب گرم از شیر تخلیه کاهش پیدا کرد، شیر آب گرم و شیر پرکن را ببندید. سپس  آب سرد را باز کنید و دوباره فشار مانومتر را تنظیم کنید.

آیا بالا رفتن فشار پکیج دیواری خطرناک است؟

بعید است بالا رفتن فشار پکیج خطرناک باشد، زیرا پکیج شما دارای یک دریچه تخلیه فشار است. با این حال ، برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد فشار پکیج دریچه تخلیه فشار را بررسی کنید تا معیوب یا گیر نکرده باشد چون می تواند خطرناک باشد.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیر پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری ج آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *