12 علت روشن نشدن پکیج بوتان و ایران رادیاتور + راهنمای رفع

5 دقیقه زمان مطالعه

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود پکیج شما کار نکند و روشن نمی شود. پکیج های دیواری از قطعات گوناگونی تشکیل شده اند این قطعات مانند بسیاری از دستگاه ها با گذشت زمان دچار مشکل شده و عملکرد صحیح پکیج را با اختلال روبه رو می کنند. اگر پکیج شما هم روشن نمی شود و کار نمی کند و قصد تعمیر آن را دارید توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید. در این مطلب به بررسی علت روشن نشدن پکیج و رفع این مشکل می پردازیم.

روشن نشدن پکیج دیواری حالت های گوناگونی دارد. گاهی اوقات پکیج به صورت ناگهانی خاموش شده و دیگر روشن نمی شود. گاهی اوقات پکیج به صورت مداوم خاموش و روشن می شود، گاهی هم پکیج اصلا روشن نمی شود.

آموزش تعمیرات پکیج

چرا پکیج روشن نمی شود؟

روشن نشدن و کار نکردن پکیج یکی از دیگر مشکلات پکیج دیواری است که روبه رو شدن با آن بسیار ناراحت کننده است. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا پکیج شما کار نمی کند. مثال های متداول عبارتند از: فشار بسیار کم یا زیاد ، قطع برق ، مشکلات مربوط به تامین گاز ، چراغ پیلوت معیوب ، لوله میعانات منجمد ، قطعات داخلی معیوب یا مسئله پیچیده تر.

برخی از این مشکلات به راحتی توسط خودتان حل می شود اما رفع برخی دیگر بسیار تخصصی بوده و نیاز به کمک گرفتن از یک تعمیرکار پکیج دارد. در این راهنما قصد داریم برخی از دلایلی که باعث روشن نشدن و کار نکردن پکیج آن می شوند و مراحل عیب یابی و تعمیر آن را با شما در میان بگذاریم، امیدواریم که به شما کمک کنیم که مشکل پکیج را برطرف کنید.

1-مشکلات گاز علت کار نکردن پکیج

مشکلات گاز یکی از رایج ترین دلایلی است که باعث روشن نشدن پکیج می شود. بنابراین ابتدابررسی کنید که شیر گاز بسته نشده باشد یا گاز قطع نشده باشد. گاهی هم ممکن است شکستگی در سوپاپ باعث نشتی گاز و تجمع سوخت های قابل اشتعال شود که این موضوع باعث روشن نشدن پکیج می شود. در صورتی که نشتی گاز  پکیج باعث روشن نشدن آن شده بود از دست زدن به پکیج برای تعمیر خودداری کنید و از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

نشتی آب علت روشن نشدن پکیج

2-نشتی رایج ترین علت روشن نشدن پکیج دیواری

نشتی پکیج یکی از شناخته شده ترین دلایل روشن نشدن پکیج است. نشتی می تواند در هر کجای سیستم ظاهر شود و فشار پکیج را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بنابراین بررسی کنید که پکیج دیواری شما نشتی نداشته باشد. همه موارد در معرض دید مانند رادیاتورها و همچنین خود پکیج را بررسی کنید. اگر علائم واضحی مشاهده نکردید ، ممکن است مجبور شوید با یک تعمیرکار پکیج تماس بگیرید و از بخواهید به بررسی کل سیستم گرمایش مرکزی پکیج بپردازند.

دقت داشته باشید اگر فشار پکیج پس از تنظیم مجدد به سرعت کاهش می یابد ، به احتمال زیاد نشتی در پکیج شما وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نشتی پکیج توصیه می کنیم مقاله حل مشکل نشتی پکیج را مطالعه کنید.

3- قطع شدن آب علت روشن نشدن پکیج دیواری

پکیج های دیواری برای روشن شدن به طور همزمان به آب، برق و گاز نیاز دارد. در مواردی قبلی اشاره شد که قطع شدن گاز یا نشت آن از رایج ترین دلایل روشن نشدن پکیج می باشد. توجه داشته باشید که اگر آب برای مدت زمان طولانی قطع شده باشد و تنظیمات دستگاه به هم خورده باشد پکیج روشن نشده و نیاز به تنظیمات مجدد دارد. بنابراین اگر پکیج شما روشن نمی شود بررسی کنید که آیا آب قطع نشده است.

4-فرسوده شدن پکیج دیواری

ممکن است عمر مفید پکیج به اتمام رسیده باشید و مدار داخلی آن آسیب جدی دیده باشد یا به دلیل کیفیت پایین آب زنگ زدگی در بسیاری از اجزای مهم پکیج ایجاده شده باشد. اگر یک قطعه تا حدی آسیب دیده است که پکیج کار نمی کند ، سعی کنید آن را تعویض کنید یا از یک تعمیرکار برای تعمیر آن کمک بخواهید.

اگر چندین قطعه در پکیج آسیب جدی دیده اند توصیه می کنیم پکیج جدیدی را جایگزین کنید.

بنابراین این احتمال وجود دارد که علت روشن نشدن پکیج به خاطر فرسودگی یا زنگ زدگی یک لوله خاص یا قطعه خاص باشد. با شناسایی قطعه فرسوده  و جایگزین کردن آن با نمونه سالم می توانید این مشکل را رفع نمایید.

5-مسائل مربوط به برق

اکثر پکیج های دیواری بدون برق ، نمی توانند کار کنند. فقط برخی از آنها حتی آب را بدون برق گرم می کنند. این بدان معناست که از دست دادن برق می تواند باعث روشن نشدن پکیج و کار نکردن آن شود.

این لزوماً به این معنی نیست که برق کل خانه قطع شده باشد،  اگر کابل برق خراب شود یا نشتی آب دو شاخع را خراب کرده باشد، ممکن است پکیج روشن نشود. در چنین شرایطی مشکل کمتر مربوط به پکیج است و بیشتر مربوط به برق است. بنابراین بررسی دو شاخه برق پکیج را بررسی کنید و آن را تعویض نمایید. در بسیاری از موارد با انجام این کار مشکل روشن نشدن پکیج رفع خواهد شد.

حتما بخوانید: چرا پکیج صدا می دهد

6-خوردگی علت روشن نشدن پکیج

خوردگی یک مشکل رایج است که بسیاری از مدل های پکیج با آن دست به گریبان هستند ، به ویژه هنگامی که چندین سال بدون وقفه کار کنند. خوردگی می تواند بر یک قسمت یا کل پکیج تأثیر بگذارد. اگر علت را به سرعت برطرف نکنید ، گاهی اوقات می تواند پکیج را دچار مشکلات جدی کند.

برای رفع مشکل خوردگی در پکیج، در صورت امکان قطعات خورده را تعویض کنید. اگر آسیب بسیار زیاد است و نمی توان آن را با تعویض قطعات برطرف کرد، کل پکیج را تعویض کنید.

چرا پکیج روشن نمی شود

7-ریست شدن علت کار نکردن پکیج دیواری

ممکن است با قطع برق یا تنظیم مجدد پکیج ، تنظیمات شما تغییر کند ، اگر اخیراً با مشکل برق مواجه شده اید یا سیستم برق شما برای تعمیر و نگهداری پکیج قطع شده است ، ممکن است مجبور شوید دوباره آن را راه اندازی کرده و هرگونه تنظیماتی را که می خواهید استفاده کنید دوباره فعال کنید.

8-پایین بودن فشار علت روشن نشدن پکیج

گاهی ممکن است پایین بودن فشار پکیج باعث روشن نشدن آن شود. دقت داشته باشید که پکیج های دیواری بنا به دلایل مختلف در طول زمان فشار خود را از دست می دهند ، که در بیشتر مواقع این موضوع نگران کننده نیست. بنابراین عقربه فشار سنج را بررسی کنید اگر کمتر از 1 بود مجدد آن را تنظیم کنید. فشار بار استاندارد برای پکیج های دیواری عددی بین 1 تا 1.5 است.

در مقاله دیگری به طور جامع بررسی افت فشار پکیج پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

9-لوله معیانات پکیج یخ زده است.

یک لوله میعانات منجمد منجر به انسداد می شود ، به این معنی که آب اضافی راه فراری ندارد و با تشخیص این امر پکیج شما خاموش می شود. این موضوع یکی از رایج ترین دلایلی است که باعث روشن نشدن پکیج به خصوص در فصل زمستان می شود.

برای رفع این مشکل به آرامی آب گرم روی لوله میعانات یخ زده بریزید تا آب یخ زده آب شود. پس از حل این مشکل ، پکیج خود را مجدداً راه اندازی کنید.

چگونه می توان از این امر جلوگیری کرد؟بررسی منظم روی لوله برای جلوگیری از بروز این مشکل بسیار مفید است. همچنین توصیه می شود قسمت خارجی لوله را با فوم یا پارچه عایق بندی کنید

10-هوا داشتن پکیج دیواری

اگر هوا در لوله های پکیج گیر کرده باشد، پمپ به جای آب، هوا را درون لوله های پکیج به جریان می اندازد. این اتفاق باعث می شود تا برد پکیج متوجه کمبود آب در پکیج شود و از روشن شدن پکیج خودداری کنید. بنابراین اگر روشن نشدن پکیج به علت هواگرفتن لوله ها باشد، بهترین راهکار برای رفع این مشکل هواگیری پکیج است.

روشن نشدن مشعل علت روشن نشدن پکیج

11-روشن نشدن پکیج به علت بروز مشکل در مشعل پکیج

گاهی اوقات علت روشن نشدن پکیج دیواری ناشی از خراب شدن الکترود یون است. الکترود یون قطعه ای است که وظیفه آن تشخیص شعله پکیج است. اگر الکترود با مشکل روبه رو شود به طور مثال کثیف شود یا فاصله با جرقه زن به درستی تنظیم نشده باشد تشخیص شعله به درستی صورت نگرفته و در نتیجه شعله پکیج خاموش شده و این موضوع باعث روشن نشدن پکیج می شود.

برای رفع این مشکل  الکترود یون را بررسی و در صورت کثیف شدن تمیز کنید یا فاصله آن را تنظیم کنید. در صورت خراب شدن آن را تعویض نمایید.

12-روشن نشدن پکیج به علت خراب شدن برد

برد یکی از مهم ترین قطعات در پکیج های دیواری است که بروز مشکل در آن باعث روشن نشدن پکیج میشود. توجه داشته باشید که بسیاری از دستورها برای عملکرد صحیح پکیج توسط برد ارسال می شود اگر برد خراب شود این دستورات ارسال نشده و این موضوع روشن نشدن پکیج را به همراه دارد. تعمیر برد پکیج امری تخصصی است چرا که برد از قطعات حساسی تشکیل شده است بنابراین توصیه می کنیم در صورت خرابی برد، از دست زدن به آن خودداری کرده و کار تعمیرات را به تعمیرکار برد بسپارید.

منبع: iheat

در این مطلب به این سوال که چرا پکیج روشن نمی شود، پاسخ داده شد. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج  آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *