عیب یابی و حل مشکل نشتی آب پکیج دیواری

5 دقیقه زمان مطالعه

نشتی آب از پکیج خبر از خراب شدن قطعات آن و نیاز به عیب یابی پکیج می دهد. نشتی پکیج نه تنها می تواند باعث بروز مشکل در آن شود، بلکه می تواند منجر به نقص در برق و تعمیرات و تعویض های پرهزینه شود. اگر شما هم با مشکل آبریزی پکیج رو به رو هستید و می خواهید با علت بروز این مشکل و نحوه رفع آن آشنا شوید این مطلب را تا انتها بخوانید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با علت نشتی آب پکیج و نحوه عیب یابی و حل مشکل نشتی آب در پکیج های دیواری می پردازیم. همچنین در صورتی که قصد ورود به بازار کار تعمیرات پکیج را دارید و می خواهید در این شغل حرفه ای شوید در دوره آموزش تعمیرات پکیج فنی برق ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات پکیج

 

علت نشتی آب پکیج دیواری چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث نشتی آب در پکیج های دیواری می شود. بررسی دقیق مشکل و عیب یابی آن نیاز به دانش تخصصی در زمینه تعمیرات پکیج دارد. هنگامی که متوجه نشتی آب در پکیج شدید باید سریعا پکیج دیواری را خاموش کنید، آب موجود در ناحیه نشتی را خشک کرده و شروع به بررسی پکیج کنید.

نشتی آب پکیج دیواری

1-بالا رفتن فشار پکیج

یکی از شایع ترین علل نشتی پکیج، فشار زیاد آن است. اگر سطح فشار بیش از حد بالا برود، شیر تخلیه فشار پکیج  به طور خودکار آب را از سیستم خارج می کند تا فشار را کاهش دهد. فشار اضافی همچنین می تواند باعث خرابی قطعات پکیج شود که می تواند منجر به نشتی شود.

اگر احتمال می دهید که فشار پکیج علت نشتی آب از پکیج است، فشارسنج آن را بررسی کنید. این فشار سنج معمولاً به صورت عقربه ای یا دیجیتالی در جلوی پکیج است. فشار سنج سطح فعلی فشار را در سیستم نشان می دهد. سطح فشار ایده آل پکیج معمولاً در حدود 1 بار است. به طور معمول اگر فشار از 3 بار بیشتر شود، یک شیر تخلیه فشار شروع به خروج آب از سیستم می کند، این فشار معمولا با رنگ قرمز نشان داده شده است.

در مقاله دیگر به طور جامع به بررسی “علت بالا رفتن فشار پکیج” پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

2-نشت آب از پکیج به علت پوسیدگی و خوردگی 

ممکن است پکیج به دلیل خوردگی دچار نشتی آب شود. هوا در سیستم گرمایشی لوله های مسی، رادیاتورها و مخازن را به مرور زمان دچار خوردگی می کند، این خوردگی می تواند باعث ضعیف شدن و در نهایت ترک خوردگی آن ها شود. این مسئله حتی در مدرن ترین پکیج های دیواری نیز دیده می شود در صورتی که پکیج دچار خوردگی شده باشد معمولا   از قسمت پایین دستگاه یا قسمت معیوب آب نشت می کند.

بهترین راه حل برای لوله ها یا مخازن خورده شده این است که با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا قطعات را بررسی کند. اگر خوردگی به تعداد محدودی لوله محدود شود، تعمیرکار معمولاً می تواند این لوله ها را با قیمت مناسب جایگزین کند.

حتما بخوانید: راهنمای خرید پکیج

3-نصب و اتصالات نادرست علت نشتی آب از پکیج

نشتی آب پکیج دیواری

اگر پکیج  کاملاً جدید باشد و آب از سیستم نشتی کند، به احتمال زیاد لوله کشی پکیج به اشتباه نصب شده است. حتی با تجربه ترین تعمیرکارین نیز می توانند اشتباه کنند. تشخیص نشتی احتمالی هنگام نصب لوله کشی دشوار است .بهترین راه این است که با یک تعمیرکار تماس بگیرید تا مشکل را حل کنند. توجه داشته باشید که نصب پکیج دیواری امری تخصصی است و لازم است مهارت های مورد نیاز آن از طریق شرکت در دوره های آموزش نصب پکیج یاد گرفته شود.

4-خراب شدن مبدل حرارتی علت آبریزی پکیج

ممکن است خراب شدن مبدل حرارتی باعث نشتی آب در پکیج دیواری شده باشد. مبدل حرارتی یکی از مهم ترین قطعات در پکیج های دیواری است که وظیفه ارسال آب گرم در خانه به رادیاتورها و شیرهای آب را دارد.

مبدل حرارتی یکی از قطعاتی است که ممکن است به مرور زمان خراب شود یا بشکند . این مبدل های حرارتی معیوب می توانند باعث نشتی آب در پکیج شوند. مبدل های حرارتی گران ترین قطعه پکیج هستند و هزینه قطعه جدید به همراه پرداخت هزینه لازم برای تعویض آن می تواند بسیار زیاد باشد.

5- نشتی از بست های پکیج دیواری

پکیج ها از قسمت های مختلف تشکیل شده اند که توسط بست هایی به هم متصل شده اند. این بست ها می تواند به مرور زمان و در نتیجه انبساط و انقباض آب با گرم و سرد شل شده یا شکسته شوند و باعث نشتی آب از سیستم شوند.گاهی هم ممکن است یک بست شکسته شود و این موضوع باعث نشت آب از پکیج می شود.

برای رفع این مشکل بایستی کلیه بست ها و اتصالات در پکیج را بررسی کرده و در صورت شل شدن آنها را سفت کنید. اگر قطعات داخلی پکیج دچار مشکل شده بود توصیه می کنیم از یک تعمیرکار بخواهید تا مشکل را رفع نماید.

حتما بخوانید: علائم خراب شدن برد پکیج

نشتی آب پکیج دیواری

چگونه می توان نشتی پکیج را برطرف کرد؟

اگر پکیج  شما نشتی می کند، قبل از تماس با تعمیرکار پکیج، باید سیستم تامین آب و گرمایشی خانه خود را خاموش کنید. نشتی آب علاوه بر ایجاد مشکلات، می تواند صدمات جبران ناپذیری به پکیج شما وارد کند و هزینه ی زیادی برای تعویض آن در پی داشته باشد.

آیا نشتی پکیج خطرناک است؟

میزان اهمیت نشتی پکیج می تواند بسته به شدت آن متغیر باشد، اما همیشه باید به عنوان یک مسئله جدی در نظر گرفته شود. آب می تواند باعث خرابی اجزای الکتریکی داخل و اطراف پکیج و حتی آتش سوزی شود. کپک می تواند در محیط های مرطوب رشد کند و مشکلات تنفسی  به ویژه برای افراد مبتلا به آسم ایجاد کند.

حتما بخوانید: 12 علت روشن نشدن پکیج بوتان و ایران رادیاتور + راهنمای رفع

آیا نشتی پکیج دیواری قابل تعمیر است؟

پکیج  دارای نشتی تقریباً در همه موارد قابل تعمیر است. اگر اتصالات لوله بطور نامناسب نصب شده اند یا لوله دچار خوردگی شده است ، معمولاً تعمیر و جایگزینی منبع مشکل به سادگی انجام می گیرد. با این حال، انجام این کارهمیشه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست. تعویض قطعاتی در مقیاس های بزرگتر مانند خرابی مبدل حرارتی می تواند هزینه زیادی در بر داشته باش ، در این صورت خرید پکیج  مقرون به صرفه تر است.

سخن آخر

نشتی آب پکیج به دلایل مختلفی از لوله های نامناسب گرفنه تا مبدل های حرارتی معیوب می تواند اتفاق بیفتد. باید همیشه برای بررسی پکیج و عیب یابی با یک تعمیرکار پکیج تماس گرفته شود. هرگز نباید خودتان پکیج را تعمیر کنید. نشتی پکیج  می تواند خطرناک باشد و باید حتما برطرف شود. به محض یافتن نشتی در پکیج برای رفع آن سریع اقدام کنید.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیر پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره تعمیرات پکیج آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *