اجزای اصلی پکیج دیواری چیست و عملکرد آن ها به چه صورت است؟

5 دقیقه زمان مطالعه

شرایط آب و هوایی نقش مهمی در زندگی روزمره مردم دارد به همین دلیل، امروزه صنعت گرمایشی ، تهویه ، تهویه مطبوع و تبریدی (HVACR) به دلیل افزایش تقاضای سیستم های تهویه مطبوع، به طور پیوسته در حال رشد است و یکی از محبوب ترین سیستم های تهویه مطبوع موجود در آن پکیج است. ما در این مقاله به معرفی مهم ترین قطعات پکیج دیواری و عملکرد هر یک از آن ها می پردازیم.

پکیج دیواری چیست؟

به طور کلی ، پکیج یک محفظه بسته و یک سیستم گرمایشی مانند آبگرمکن و موتورخانه است که وظایف هر دو را به طور همزمان انجام می دهد یعنی هم آب را گرم می کند و هم محیط خانه و ساختمان پکیج های دیواری کاربردهای بسیاری دارند و این کاربردها باعث شده تا امروزه تقاضا برای نصب این سیستم افزایش داشته باشد و شاهد جمع شدن آبگرمکن ها و موتورخانه ها باشیم.  گرم کردن آب، گرم کردن محیط از رایج ترین کاربردهای این سیستم گرمایشی است.

حتما بخوانید: جامع ترین لیست مشکلات پکیج دیواری

قطعات پکیج دیواری

اجزای اصلی پکیج دیواری

بیشتر اوقات، طراحی یک پکیج با پکیج دیگر متفاوت است ، بنابراین برخی از پکیج ها ممکن است اجزایی داشته باشند که سایر پکیج ها فاقد آن باشند.

با این حال، حتی اگر چنین باشد، همه پکیج ها دارای سه قسمت اصلی هستند که عبارت اند از :مشعل ، محفظه احتراق و مبدل حرارتی

1.مشعل پکیج

مشعل پکیج جزء کاربردی آن است که با سوختن یک منبع حرارتی، گرما را تامین می کند.

به عبارت دیگر، این جز است که عمل احتراق را درون پکیج آغاز می کند.

نحوه عملکرد این جزء بدین شکل است که ترموستات ها هنگامی که سیستم نیاز به تولید گرما دارد، پیام ها را به صورت الکترونیکی به مشعل ارسال می کند.

پس از آن، سوخت توسط یک مکانیسم فیلتری از منبع خارجی به پکیج پمپ می شود.

سپس یک نازل روی مشعل این سوخت را به یک اسپری باریک تبدیل کرده و آن را مشتعل می کند، بنابراین واکنش را در محفظه احتراق ایجاد می کند.

روشن نشدن پکیج دیواری، گرم نشدن آب پکیج برخی از مشکلاتی است که خراب شدن مشعل می تواند باعث بروز آنها شود.

2.محفظه احتراق

همانطور که از نامش پیداست، محفظه احتراق بخشی از پکیج است که مخلوط سوخت و هوا در آن سوزانده می شود.

به همین دلیل، محفظه احتراق معمولاً از چدن ساخته می شود و دمای داخل آن می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی تا چند صد درجه افزایش یابد.

پس از احتراق، گرمای تولید شده در این محفظه به مبدل حرارتی پکیج منتقل می شود.

3.مبدل حرارتی پکیج

همانطور که از نامش پیداست ، مبدل حرارتی جزئی از پکیج است که اجازه می دهد تا حرارت بین دو سیال یا ماده ، معمولاً آب و گاز  بدون اینکه با یکدیگر مخلوط شوند، مبادله شود.

هنگامی که سیستم پکیج روشن می شود، آب در اطراف رادیاتورها گردش می کند اما تنها در صورت گرم بودن می تواند فضا را گرم کند.

پکیج ها گاز را می سوزانند، سپس گرم می شوند و گرما به سمت مبدل حرارتی که آب سرد از آن عبور می کند بالا می رود.

با گردش آب، گرما از گاز به آب منتقل می شود، سپس گرم می شود تا رادیاتورها گرم شوند یا آب گرم برای مخزن تامین شود.

به طور کلی، این فرایند با گاز داغ و آب سرد شروع می شود، اما به دلیل مبدل حرارتی، این فرآیند با گاز سردتر و آب گرم تر به پایان می رسد.

تمام این فرایند ها بدون نیاز به تماس این دو ماده اتفاق می افتد.

4.سایر قطعات پکیج دیواری

اجزای اصلی پکیج دیواری

اکنون که با سه جزء اصلی پکیج آشنا شدیم، وقت آن است که سایر اجزای تشکیل دهنده این سیستم HVAC خاص را بشناسیم. قطعات زیر سایر اجزای سیستم پکیج هستند که به اندازه موارد فوق اهمیت دارند.

  • لوله های تامین کننده: سیستم های گرمایشی هیدرونیک، از لوله کشی برای رساندن آب گرم یا بخار به نقاط توزیع استفاده می کنند که این کار توسط لوله های تامین کننده انجام می شود.
  • لوله های بازگشتی: هنگامی که آب یا بخار سرد می شود و به حالت مایع باز می گردد، لوله برگشتی این آب را برای گرم شدن دوباره به پکیج باز می گرداند.
  • اجاق گاز: مکانی است که سوخت یا سیستم با هوا برخورد می کند و در نتیجه شعله ایجاد می کند.
  • مواد نسوز: به موادی اشاره دارد که برای پر کردن هرگونه شکاف و یا دهانه ای که ممکن است در اطراف پکیج باشد استفاده می شود. به همین دلیل، برای اطمینان از باقی ماندن آتش در اجاق، به نسوز نیاز است.
  • پمپ های سیرکولاتور: آب داغ یا بخار را از سیستم به داخل توزیع کننده های حرارتی یک مکان می رانند.
  • هواگیرها یا کندانسورها: هواگیر دستگاهی است که اکسیژن و سایر گازهای محلول را از مایعات خارج می کند. در همین حال، کندانسور یک مبدل حرارتی است که گرمای نهان را از اگزوز خارج می کند تا متراکم شده و دوباره به درون پکیج پمپ شود .

حتما بخوانید: علت خاموش شدن پکیج چیست؟

مخازن هواگیر و کندانسور فقط در سیستم های پکیج استفاده می شود و در پکیج های آب گرم و روغن داغ استفاده نمی شود، زیرا در این مخازن، سیال همیشه روی مایع است. نحوه ساخت این دو نوع تانک تقریباً یکسان است، اما این مخازن برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

دو اصول اساسی وجود دارد که در این نوع طراحی مخزن مورد استفاده قرار می گیرد: اصول حرارتی و خلاء.

  • اکونومایزر: مبدل حرارتی است که در خروجی پکیج یا در قیف خروجی موتور اصلی آن قرار می گیرد. بسته به محل نصب اکونومایزر ، شرایط پمپ متغیر است.
  • سوپر هیتر: بخشی جدایی ناپذیر پکیج است و در مسیر گازهای دودکش داغ کوره قرار می گیرد. گرمای بازیابی شده از گازهای دودکش قبل از ورود به توربین در بخار استفاده می شود. هدف اصلی سوپر هیتر افزایش دمای بخار اشباع شده بدون افزایش فشار آن است.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات پکیج از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیر پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *