بهترین محل نصب پکیج دیواری

5 دقیقه زمان مطالعه

پکیج نوعی سیستم گرمایشی پرطرفدار است که امروزه جایگزین مناسبی برای موتورخانه و آبگرمکن‌ها شده است و محیط کمتری را اشغال می‌کنند . بعد از اینکه پکیج مناسب با محیط خود انتخاب کردید حال باید پکیج را نصب کنید.اولین گام نصب پکیج پیدا کردن مناسب ترین محل برای نصب پکیج است و اگر این کار بخوبی صورت نگیرد پس از مدتی با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

محل نصب پکیج قبل از نصب پکیج باید معلوم شود زیرا در کارکرد پکیج بسیار تاثیرگذار بوده و میتواند از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین محل نصب پکیج دیواری بپردازیم. در صورتی که به تعمیرات پکیج دیواری علاقمندید می توانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

محل نصب پکیج دیواری طبق مقررات ملی ساختمان

برای اینکه بتوانید برای ساختمان خودتان مجوز پایان کار را بگیرید، باید تمامی بخش های آن را طبق مقررات ملی ساختمان طراحی و اجرا کرده باشید. برای نصب پکیج مقررات و استانداردهایی وجود دارد که مربوط به مقررات ملی ساختمان هستند و اگر شما آن ها را در نظر بگیرید، می توانید به راحتی مجوزهای لازم را دریافت کنید.

شرایط و استانداردهای محل نصب پکیج دیواری

 • فاصلۀ یک الی دو متر فاصله پکیج دیواری از زمین
 • محل نصب پکیج در فضای بسته باشد
 • انتخاب محیطی که تعمیر و یا سرویس پکیج راحت تر باشد
 • فاصله 10 سانتی پکیج از دیواره‌های اطرف کابینت
 • نصب پکیج باید نزدیک یکی از انشعابات لوله گاز و برق باشد تا سوخت رسانی راحت تر باشد
 • پکیج باید دود کش مجزا داشته باشد
 • انتخاب محلی که لوله کشی آب مناسب با پکیج داشته باشد
 • انتخاب محلی که برای لوله کشی شوفاژ و رادیاتور با پکیج مشکلی به وجود نیاید

حتما بخوانید:بهترین زمان سرویس پکیج دیواری چه زمانی است؟ 

محل‌هایی که نصب پکیج ممنوع است

بهترین محل نصب پکیج

1-نصب پکیج به صورت کلی در ساختمان‌هایی با متراژ کم تر از 60 متر ممنوع است ولی در صورت استفاده بهترین کار این است که این چند نکته رعایت شوند:

 • قرار دادن یک مجرای اضافه در کنار پکیج (فن یا دریچه هوا)
 • قرار دادن پکیج در تراس یا بالکن
 •  برای خارج کردن دود پکیج از دود کش دوجداره استفاده کنید.

2-تراس، حیاط، بالکن و محیط باز (در صورتی که قصد نصب آن را در این محیط‌ها دارید می‌توانید از یک کابین در اطراف آن استفاده کنید تا مدام خاموش نشود)

3-حمام، توالت یا زیرزمین

4-محیط‌هایی که کاملا بسته اند (در و پنجره دوجداره و …)

5-نصب پکیج در کنار اجاق گاز، یخچال، کولر آبی، کولر گازی، داکت اسپلیت و … چرا که باعث اختلال در کارکرد پکیج خواهد شد.

شرایط نصب پکیج در تراس چیست؟

بهترین محل نصب پکیج دیواری در محیط‌های کمتر از 60 متر، نصب پکیج در تراس است چرا که پکیج در یک محیط باز نصب شده و امکان گاز گرفتگی کاهش میابد ولی با این وجود نصب پکیج در تراس معایبی نیز دارد .

اگر تراس تنها مکانی است که می توانید پکیج دیواری را در آن نصب کنید توصیه می کنیم به مواردی که در ادامه اشاره می شود  توجه داشته باشید.

بهتر است برای محافظت پکیج از  نور خورشید، باران، گرما، سرما، یخ زدگی و . . . یک کابین ضد زنگ تهیه کنید و پکیج را درون آن قرار دهید.

برای خروج دود از پکیج توصیه می کنیم از دودکش های دو لایه استفاده کنید. این دودکش ها از دو لایه داخلی و بیرونی تشکیل شده اند، لایه داخلی وظیفه خارج کردن دود ناشی از سوخت و لایه بیرونی وظیفه خارج کردن اکسیژن را دارد.

اگر قصد نصب پکیج فن دار در تراس را دارید دودکش باید حداقل قطر 6 سانتی متر داشته باشد. دودکش پکیج های بدون فن نیز بایستی قطری برابر با 15 سانتی متر داشته باشند.

توصیه می کنیم برای نصب پکیج در تراس برای جلوگیری از خاموش شدن شعله از پکیج های فن دار استفاده کنید. 

محل نصب پکیج در آشپزخانه

بهترین محل نصب پکیج

آشپزخانه یکی از بهترین محل نصب پکیج دیواری و زمینی است البته معایبی هم دارد که یکی از آن‌ها اشغال فضای کمی‌از آشپزخانه ولی با این حال بهتر از سایر مکان‌ها است. زیرا:

 • امکان دسترسی سریع و آسان به پکیج برای سرویس و تعمیر پکیج
 • یخ زدگی در پکیج اتفاق نمی افتد ( معایب نصب پکیج در تراس )
 • امکان دسترسی راحت تر و سریع تر به لوله کشی و انشعابات گاز، برق و آب
 • پکیج در معرض دید بوده و در صورت بروز خطا و فشار روی آن بهتر به آن رسیدگی میشود.
 • قرار گرفتن پکیج درون یکی از کابینت‌های آشپزخانه باعث کاهش سروصدای پکیج میشود.

در صورت نصب پکیج فن دار در آشپزخانه، حتما از دودکش های دوجداره استفاده کنید. 

توجه داشته باشید در صورت نصب پکیج در آشپزخانه در صورت تامین نشدن اکسیژن، ممکن است با مشکلاتی از قبیل نشت گاز روبه رو شوید. بنابراین حتما در صورت نصب پکیج در آشپزخانه از سلامت دودکش اطمینان حاصل کنید.

محل نصب پکیج فن دار

پکیج فن دار یکی از دیگر انواع پکیج دیواری است که کاربردهای بسیاری دارد. نصب این مدل از پکیج مستلزم رعایت نکاتی است که در ادامه به آن می پردازیم:

 • هیچوقت برای استفاده از هوای محیط اطراف محل نصب دستگاه، جداره بیرونی دودکش را از آن جدا نکنید.
 • لوله دودکش پکیج دیواری فن دار با محیط آزاد در ارتباط باشد تا دود حاصل از دستگاه حتما باید به محیط بیرون از خانه تخلیه شود. همچنین هوای مورد نیاز احتراق در دستگاه نیز باید از خارج تامین شود.
 • اگر هنگام نصب پکیج متوجه فاصله زیاد  بین پکیج دیواری و پنجره یا دیوار خارجی شدید باید این فاصله را با نصب زانو از بین ببرید. برای این کار میبایست از لوله رابط و زانوی مخصوص دو جداره پکیج دیواری فن دار استفاده کنید.
 • طول لوله دودکش پکیج دیواری فن دار حداکثر 4 متر افقی است اما در صورت نصب زانو باید به ازاء هر زانو یک متر از این 4 متر کم کنید.

حتما بخوانید: چگونه دودکش پکیج را نصب کنیم؟

 نصب پکیج در ساختمان دوبلکس (دوطبقه)

بهترین محل نصب پکیج

ساختمان های دوبلکس (دو طبقه) معمولا استفاده از یک پکیج برای دو طبقه را ترجیح می دهند و به همین دلیل در نصب پکیج در این مکان ها باید اصول خاصی را رعایت کرد.

حتما بخوانید:چگونه پکیج دیواری را روشن کنیم؟ (نحوه راه اندازی پکیج)

بهترین محل نصب پکیج دیواری کجاست؟

۱فاصله از زمین

پکیج دیواری باید از زمین حداقل ۱ متر فاصله داشته باشد و زیر آن خالی باشد، چون در زیر پکیج باید اتصالات آن نصب شود و همچنین هنگام سرویس پکیج با این قسمت کار زیادی خواهید داشت و اگر پکیج به زمین چسبیده باشد، قطعا برای نصب آن به مشکل بر خواهید خورد.

۲پکیج را در فضای باز نصب نکنید

محل نصب پکیج، نباید فضای باز مانند حیاط باشد. از آن جایی که پکیج با برق کار می کند ، باران یا باد می تواند در کارکرد آن مشکل ایجاد کرده و حتی خطرناک باشد.

۳دسترسی راحت تر

حتما میبایست محل مناسبی را برای نصب پکیج دیواری در نظر بگیرید که دسترسی به آن راحت تر باشد و بعدها هنگام سرویس کردن پکیج به مشکل برنخورید.

۴جای پکیج در کابینت

برخی افراد محل پکیج را جایی درون کابینت در نظر می گیرند که نمای آشپزخانه را خراب نکند اما باید به این نکته توجه داست که اولا پکیج از دیوارهای اطراف کابینت حداقل ۱۰ سانت فاصله داشته باشد و همچنین در آوردن قاب و اجزای آن به راحتی انجام شود.

۵انشعابات موردنیاز را در نظر بگیرید

پکیج باید نزدیک آب، گاز و برق باشد و لوله های آب باید به خوبی به آن وارد و خارج شود تا بتواند به سیستم گرمایش خانه یعنی رادیاتورها آب گرم بدهد و همچنین برای شیر آب هم گرما تولید کنید.

۶دودکش مجزا برای پکیج

پکیج گازهایی را تولید می کند که باید از طریق دودکش خانه خارج شوند. به همین دلیل میبایست برای پکیج یک دودکش جداگانه در نظر بگیرید تا بتوانید لوله پکیج را به آن متصل کنید. چنانچه دودکش در محل نصب پکیج دیواری قرار ندارد، باید محلی برای آن ایجاد کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

۷لوله کشی آب برای پکیج

پکیج احتیاج به لوله کشی خاصی دارد زیرا لوله های شیر آب  باید به آن وصل شوند و آب گرم را از طریق پکیج دریافت کنند و همچنین لوله های رادیاتورها باید به آن متصل شوند و گردش آب گرم در آنها صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *