آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات نرم افزاری گوشی های اندروید

5 دقیقه زمان مطالعه

آشنایی با اصطلاحات نرم افزاری گوشی

اصطلاحات نرم افزاری گوشی های اندرویدی بسیار زیاد می باشند؛ در این بخش سعی کرده ایم تا با برخی از این اصطلاحات آشنا گردیم. تقریبا اکثر این اصطلاحات تخصصی می باشند و با دوره دیدن در کلاس های آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل حاصل می آیند. ما در این بخش به طور خلاصه به ذکر چند مورد از کاربردی ترین این اصطلاحات می پردازیم.

اصطلاحات نرم افزاری پیش رو که در صدد معرفی آن ها در این مطلب هستیم عبارتند از: ریکاوری مود، سافت ریست، هارد ریست، وایپ و… که این 4 مورد از مهمترین اصطلاحات نرم افزاری موجود در این مطلب می باشند که به ذکر تمامی آن ها می پردازیم. برای آشنایی شما با سایر اصطلاحات نرم افزاری دیگری برخی از اصطلاحات دیگر را به طور خلاصه وار معرفی خواهیم ساخت. پس با ما همراه باشید تا با تمامی این اصطلاحات آشنا گردیم.

ورود به حالت ریکاوری مد
ورود به حالت ریکاوری مد

اصطلاحات نرم افزاری گوشی های اندروید

ریکاوری مد یکی از اصطلاحات نرم افزاری گوشی های اندروید

ریکاوری به عنوان یک ابزار نرم افزاری جدا از سیستم عامل اندروید می باشد که با فشردن همزمان چند کلید در گوشی های اندروید بسته به نوع برند گوشی های موبایل به هنگام روشن شدن موبایل به راحتی می توانید وارد ریکاوری شوید و تغییرات زیادی را در گوشی اعم از فلش کردن رام ها یا پاک کردن اطلاعات کاربری و… به وجود آورید.

MOD مد یک فایل اصلاح کننده برای بخش نرم افزاری گوشی می باشد که قادر به افزودن قابلیت های بیشتری به گوشی موبایل می باشد تا گوشی کاربر را با تغییرات بیشتری مواجه سازد. ذکر این نکته نیز ضروری است که خود ریکاوری اصلی که شرکت سازنده آن در تمامی گوشی های اندرویدی تعبیه کرده است، اطلاعات محدودی را به کاربر می دهد. ولی ریکاوری کاستوم ها امکانات و قابلیت های بیشتری را به کاربر ارائه می سازند که می تواند از آن ها بهره مند گردد.

سافت ریست و هارد ریست گوشی های اندرویدی
سافت ریست و هارد ریست گوشی های اندرویدی

سافت ریست و هارد ریست

از دیگر اصطلاحات نرم افزاری گوشی، سافت ریست و هارد ریست می باشد. Soft Reset سافت ریست هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که گوشی موبایل شما هنگ کرده است و عملکرد خود را از دست داده است و یا در هنگام استفاده از نرم افزار یا برنامه ای قفل کرده است، شما می توانید از سافت ریست استفاده کنید. برای این منظور کلید پاور را باید به مدت 6 ثانیه نگه دارید.  

Hard Reset هارد ریست معمولا پیش از نصب رام روی گوشی مورد استفاده قرار می گیرد که بایستی گوشی خود را هارد ریست یا ریست فکتوری کنید.  برای اجرای این فرآیند همانطور که می دانید می بایست وارد حالت ریکاوری مود شد و سپس مراحل لازم را برای هارد ریست و ریست فکتوری صورت داد. بعد از هارد ریست کردن مجددا می بایست به حالت ریکاوری مود بازگشت و با پایین نگه داشتن کلید پاور گوشی خود را سافت ریست نمود.

آموزش وایپ کردن گوشی های اندرویدی
آموزش وایپ کردن گوشی های اندرویدی

وایپ از دیگر اصطلاحات نرم افزاری گوشی

وایپ نیز یکی دیگر از اصطلاحات نرم افزاری در گوشی های موبایل به شمار می آید. (WIPE) وایپ در اصطلاح نرم افزاری اندرویدی به معنای پاک کردن حافظه گوشی از تمامی اطلاعات درون آن است. این واژه انگلیسی در فرهنگ لغت به معنای تمیز کردن می باشد. بنابراین گوشی موبایل شما را از تمامی اطلاعات درون آن تمیز می کند.

برای این منظور شما بایستی وارد محیط ریکاوری مود شوید که چندین حالت برای حذف هر بخش در آن حالت وجود دارد که می توانید از کلمه وایپ برای پاک کردن تمامی اطلاعات استفاده کنید. بنابراین برای این منظور گوشی شما به حالت کارخانه ای و تنظیمات اولیه خویش باز می گردد. حتی پیش از اجرای فرآیند نصب رام های کاستوم نیز بهتر است که گوشی خود را وایپ نمایید.

سایر اصطلاحات نرم افزاری

از دیگر اصطلاحات نرم افزاری موبایل می توان به بکاپ، فست بوت، بریک شدن، ریست کارخانه ای، فلش کردن و… اشاره کرد که تعداد آن ها بسیار زیاد می باشد. در اینجا تنها برای آشنایی به فست بوت (fastboot) می پردازیم. فست بوت یک پروتکل ارتباطی میان دستگاه اندرویدی و سایر سیستم عامل هایی مثل ویندوز و مک لینوکس می باشد که از این طریق می توان دستوراتی از پیش تعیین شده را از روی سیستم کامپیوتر یا لب تاب روی دستگاه های اندرویدی اجراء نمود.

به عنوان مثال: می توان فرامینی همچون فلش کردن ریبوت به دانلود مود، رفتن به بوتلودر و… را همگی با فست بوت از کامپیوتر به روی دستگاه اندرویدی خود اجراء نمود.

مقاله فوق از دسته مقالات تعمیرات نرم افزاری موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات نرم افزاری موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *