آموزش برنامه نویسی اندروید و IOS و اصطلاحات کاربردی آن ها در گوشی های هوشمند

5 دقیقه زمان مطالعه

آموزش برنامه نویسی اندروید و IOS و اصطلاحات کاری

آموزش برنامه نویسی اندروید و IOS برای یادگیری نرم افزارهای موجود در گوشی های هوشمند امروزی بسیار ضروری است. سیستم عامل IOS مخصوص گوشی های آیفون یا اپل می باشد و اندروید نیز که بر همگان آشکار است برای گوشی های لمسی به غیر از آیفون کارایی دارد. بعد از آموزش مختصری که در مورد هر کدام از این برنامه های رایج در گوشی های هوشمند امروزی صورت گرفت؛ برای آشنایی بیشتر با آنان به معرفی چندین اصطلاحات کاربردی در هر یک از این برنامه ها می پردازیم تا با این اصطلاحات بیش از پیش آشنا گردیم.

برنامه نویسی IOS

برنامه نویسی دستگاه های آیفون یا همان IOS از بازار کار مناسب و مطلوبی برخوردار است و با توجه به کمبود افراد متخصص در این زمینه، برنامه نویسی این نوع از گوشی ها درآمد بالاتری نسبت به گوشی های اندروید دارد. بنابراین اگر آموزش برنامه نویسی IOS را به طور کامل فراگیریم، می توانیم در بازار موبایل از مزایا و دستمزد بسیار بالایی بهره مند شویم. ولی با این وجود متخصصین کمی در این حوزه در حال فعالیت هستند. دلیل این تعداد محدود متخصص به باورهای غلط در خصوص سیستم عامل   IOSبرمی گردد. چرا که طیف وسیعی از برنامه نویسان تصور می کنند که برای برنامه نویسی در این سیستم عامل نیاز به مک لب تاب های شرکت اپل است. درحالی که با شبیه سازی مک روی ویندوز هم می توان برای این سیستم عامل کد زد. باور غلط دیگر مردم این است که تعداد محدودی از دستگاه های آیفون در بازار هست که این قضیه نیز امروز منتفی است. دلیل دیگر این باور اشتباه است که برای انتشار برنامه نیاز به پرداخت 99 دلار به شرکت اپل است که اشتباه است و به طور رایگان می توان این کار را انجام داد. بنا بر این باورهای اشتباه متخصصین بیشتر به سمت سیستم عامل اندروید رفته اند و از کسب درآمد با سیستم عامل IOS غافل مانده اند.

سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید با توجه به اشباع شدنش در بازارهای موبایل یکی از پرکاربردترین سیستم عامل های گوشی های هوشمند می باشد که طرز کار آن بسیار آسان است و هر کسی می تواند با آن کار کند. این سیستم عامل به علت اشباع شدن متخصصین خیلی زیادی را پیش روی خود می بیند که آموزش های اولیه را در این خصوص دیده اند و کاملا به این سیستم عامل اشراف دارند. در ادامه به برخی از اصطلاحات کاربردی هر یک از سیستم عامل های مذکور می پردازیم تا تعمیرکاران این اصطلاحات را در آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل بکار گیرند:

اصطلاحات کاربردی اندروید و IOS
اصطلاحات کاربردی اندروید و IOS

اصطلاحات کاربردی در آموزش برنامه نویسی اندروید و IOS

اصطلاحات کاربردی IOS در آموزش برنامه نویسی اندروید و IOS

این سیستم عامل اصطلاحات زیادی را در بر دارد که همگی آن ها در این مختصر نمی گنجد. ولی به عنوان مثال به چند مورد یادآوری می کنیم:

1- iDevice

این اصطلاح به دستگاه های ساخته شده اپل، آی مک و… اطلاق می گردد که دارای پیشوند «i» هستند.

2- IOS

سیستم عامل نصب شده روی آیفون، آیپد و آیپاد گفته می شود.

3- Unlock

این مدل جهانی و قابل استفاده تنها با یک اپراتور موبایل (Lock)  عرضه می شوند که قیمت مدل لاک بسیار پایین تر از مدل جهانی است.

4- Jailbreak

این اصطلاح عملی می باشد که سبب از بین رفتن محدودیت های IOS می گردد.

5- Cydia

پس از فرآیند Jailbreak، برنامه ای به صفحه اصلی افزوده می گردد که به کمک آن می توان توییک ها، تم ها و … را روی دیوایس خود نصب کنید و از امکانات بسیار زیاد سیستم عامل خود لذت ببرید.

6- Tweak

برنامه هایی که توسط Cydia نصب می گردند را اصطلاحا توییک می گویند که با نصب این نرم افزارها می توان تغییرات و امکانات دلخواه را در سیستم عامل خود اعمال کنید.

اصطلاحات سیستم عامل اندروید

در این قسمت به اصطلاحات اندروید می پردازیم که عبارتند از:

1- Android SDK

برنامه است که با کمک آن می توانید تمامی دستورات مربوط به اندروید را روی کامپیوتر اجراء نمایید.

2- حالت  Fastboot

این حالت یک پروتکل برای فلش کردن گوشی اندروید می باشد که بیشتر مورد کاربست تعمیرکاران موبایل قرار می گیرد.

3- حالت  Recovery Image

این حالت نیز یکی از مهمترین حالتهای گوشی محسوب می شود که به صورت اصلی در تمامی گوشی های اندروید وجود دارد و با گرفتن دکمه Home به هنگام روشن کردن دستگاه ظاهر می گردد.

4- Partition SDCard

که شامل پارتیشن بندی کارت حافظه، تعمیر پارتیشن دوم و… می باشد.

5-  Root کردن

روت کردن یک اصطلاح در تعمیرات گوشی های اندروید می باشد که در اصطلاح رسیدن به فایل های سیستمی و دسترسی به آن ها را فراهم می سازد. روش روت کردن در گوشی های مختلف با همدیگر متفاوت است. این اصطلاح امکان تغییر فایل های سیستمی و تغییر دادن کدهای مختلف را به شما می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *