سیستم تهویه مطبوع چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

سیستم تهویه مطبوع یکی از موضوعات مهم در هر ساختمانی می باشد که باعث می شود افراد در محیطی راحت به فعالیت و زندگی بپردازند. این سیستم ها با هدف کنترل دما، رطوبت و کیفیت هوای ساختمان ایجاد می‌شوند و امروزه با توجه به کوچک شدن فضای ساختمان ها، آلودگی های محیطی و مواردی از این قبیل از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات کولر گازی به سیستم های تهویه مطبوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تهویه مطبوع
تهویه مطبوع

هر یک از سیستم های تهویه مطبوع چه اجزایی دارند؟

یک دستگاه تهویه مطبوع یک سیستم یا حتی ماشینی است که جو را در یک فضای مشخص قرار می‌دهد، به طور کلی با استفاده از یک چرخه سیستم خنک‌کننده از طریق آن جو گرم و نامطبوع می‌تواند حذف شود و هوای مرطوب و مناسب تر جایگزین شود. سیستم های تهویه مطبوع چه در خانه‌ها، چه در دفاتر و چه در سازمان ها هدف خاص آنها، حفظ آرامش با تغییر جو می باشد که معمولا با گرم شدن اتمسفر و استفاده اصلی از فضای هوا برای تغییر درجه همراه است.

دستگاه تهویه مطبوع به طور معمول گرما را از منبع کم دما به یک سینک گرمای دمای بالاتر انتقال می دهد و گرما از راه خلاف آن نشت پیدا خواهد کرد. قطعاً این نوع تهویه مطبوع می تواند رایج ترین نوع سیستم تهویه هوا باشد که یک سیستم تهویه مطبوع یخچال و فریزر با همان روش کار می کند و گرما را بیرون می کشد. چرخه یخچال نیز از یک موتور برای القاء کمپرسور استفاده می کند.

 

سیستم تهویه مطبوع
سیستم های تهویه مطبوع

سیستم تهویه هوا دارای اثر سیستم گرمایش است و مراقبت نادرست از دستگاه های تهویه مطبوع  و به ویژه در سیستم های با تکنیک های متمرکز بالا، می تواند به طور پراکنده افزایش و گسترش میکروب هایی مانند لژیونلا پنوموفیلا که عامل عفونی است، اختلال در لژیونر را تقویت کند. سیستم های تهویه مطبوع  هوا می تواند بر روی انسان ها علائم آلرژی، آسم تاثیرات مشابه دیگری داشته باشد.

حتما بخوانید: شیر انبساط در کولر گازی چیست؟

اجزای تشکیل دهنده سیستم تهویه مطبوع

سیستم های تهویه مطبوع با خنک کردن یک اتاق کامل، در فضاهای کوچک و عایق کاری شده کار می کنند. مواد شیمیایی مورد استفاده در این سیستم ها به راحتی تغییر می کند و از آن برای انتقال گرما از فضای داخلی خانه به بیرون استفاده می شود. سیستم تهویه هوا از سه بخش اصلی یعنی کندانسور، کمپرسور و اواپراتور تشکیل شده است. دو مؤلفه اول خارج از ساختار واحد اصلی است و اواپراتور در داخل خانه کار گذاشته می شود.

اجزای تشکیل دهنده سیستم تهویه مطبوع
اجزای تشکیل دهنده سیستم های تهویه

حتماً بخوانید: انتخاب بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

نحوه محاسبه میزان برق مصرفی در سیستم های تهویه مطبوع

سیستم های تهویه مطبوع برای خانه‌ها در بسیاری از کشورها به عنوان یکی از پیش‌نیازهای لازم برای کارایی انرژی می‌باشد. در ایالات‌متحده، تاثیر سیستم‌های تهویه مطبوع هوا معمولا به طور مداوم و با یک نسبت بهره‌وری انرژی فصلی یا SEER ارزیابی می شود. هرچه رتبه بندی انرژی موثرتر باشد، کمپرسور هوای شما موثرتر عمل خواهد کرد. ارزیابی SEER می تواند BTU شما برای خنک کردن معمولی در طول سال باشد که با کل ورودی برق 5 ساعت و با طول یکسان از هم جدا شده است. BTU را می توان به این شکل زیر توصیف کرد:

Seer = (BTU / h) ÷ W

که در آنW می‌تواند انرژی الکتریکی مصرفی معمولی شما در ساعت باشد و  BTU / h می‌تواند قدرت درجه بندی سیستم خنک‌کننده شما باشد. فرض کنید که واحد BTU / h یک سیستم تهویه مطبوع ۵۰۰۰ باشد و دارای ۱۰ seer  است. طبق فرمول بالا حاصل این محاسبات به صورت زیر خواهد بود:

۵۰۰۰ / ۱۰ = ۵۰۰ وات برق

نحوه عملکرد سیستم تهویه مطبوع چگونه است؟

مایع به صورت گاز خنک در فشار کم، وارد کمپرسور می شود. سپس کمپرسور مایعات را فشرده می کند و در نهایت مولکول های آن را به صورت فشرده بسته بندی می کند. این فرایند باعث افزایش دما و انرژی سیال می شود. مایع با فشار زیاد به یک گاز گرم تبدیل می شود و از کمپرسور خارج می شود و به داخل کندانسور هدایت می شود. باله های فلزی در هر قسمت بیرونی تهویه هوا وجود دارد. آنها به هدر رفتن سریع گرما کمک می کنند. با خروج از کمپرسور دمای سیال بسیار کمتر است که پس از فشار بیشتر از گاز به مایع تغییر می یابد. این  کار باعث می شود راه خود را از طریق دیافراگم ریز به درون اواپراتور بیابد که فشار مایع از طرف دیگر  می افتد. این امر باعث می شود به صورت گازی تبخیر شود و در حالی که این جریان ادامه دارد ، مایعات از هوای اطراف خود گرما می گیرند.

حتماً بخوانید:آشنایی با فن کندانسور کولر گازی و نحوه عملکرد آن

این تراکم شامل یک پنکه است که هوا را در داخل خانه پخش می‌کند تا از باله‌های آن عبور کند. هر زمان که هوای گرم سبک‌تر از هوای سرد است، تا بالای اتاق بالا می‌رود. در این مرحله یک دریچه، هوا را به درون مجرای تهویه هوا می مکد و پس از مدتی فرآیند تبادل گرما، هوا به درون خانه از طریق کانال‌هایی که در سطح زمین قرار دارند، وزیده می‌شود. این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می کند که دمای مطلوب اتاق به دست آید. این روند معمولا در ترموستات تنظیم می‌شود و وقتی این اتفاق می‌افتد، دستگاه را خاموش می‌کند. ترموستات زمانی که اتاق دوباره گرم می‌شود، شروع به کار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *