آشنایی با مزایا و معایب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

5 دقیقه زمان مطالعه

مزایا و معایب سیستم اعلام حریق بسیار زیاد است، این سیستم ها همگی در اعلام آتش سوزی در کمترین زمان، بسیار حائز اهمیت هستند. اما زمانی که در یک ساختمان و یا مکانی حریق صورت می گیرد، یکی از بهترین و سریع ترین کارها برای اعلام خطر استفاده از سیستم های اعلام حریق است.

حتی اگر آتش سوزی به گونه ای باشد که نتوان به سرعت آن را مهار کرد، اما با استفاده از سیستم های اعلام حریق می توان زمان بیشتری صرفه جویی نمود. با این کار آتش نشان ها با سرعت بیشتری از خطر مطلع شده و برای کمک رسانی خودشان را می رسانند.

سیستم های اعلام حریق خود به چند دسته تقسیم می شوند. برای کسب اطلاعات در مورد این سیستم ها باید هزینه دوره نصب اعلام حریق آدرس پذیر را بپردازید. پس از آن در دوره های آموزش سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر شرکت نمایید. در این صورت می توانید به راحتی انواع مختلف سیستم های اعلام حریق، مزایا و معایب آن را بشناسید. 

سیستم های اعلام حریق و انواع آن

می توانیم سیستم های اعلام حریق را در سه گروه دسته بندی کنیم. سیستم های اعلام حریق موضعی( خانگی)، سیستم های اعلام حریق و کشف خودکار با قابلیت آدرس دهی، سیستم های اعلام حریق خودکار متعارف( معمولی). 

باید بگوییم سیستم های اعلام حریق تنها یک نیاز به شمار نمی روند. بلکه این سیستم ها باید بیشتر کارایی و نصب آسان داشته باشند. باید بگوییم مرسوم ترین و پرطرفدارترین اعلام حریق ها در بازار، از نوع متعارف و آدرس پذیر هستند. 

سیستم های اعلام حریق در برندهای متنوعی تولید می شوند در مقاله شناخت انواع برندهای اعلام حریق به معرفی کامل و جامع انواع برندهای اعلام حریق پرداخته ایم. به طور کلی باید گفت هر دو سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر به پنل مرکزی متصل می شوند. یکی از تفاوت های بارز در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر، مشخص شدن دستگاه فعال می باشد. در حالی که سیستم های متعارف این قابلیت را ندارند.

سیستم اعلام حریق
سیستم اعلام حریق

مزایا و معایب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

زمانی که صحبت از سیستم های اعلام حریق می شود، اولین سیستم های که به ذهن متبادر می شود سیستم های آدرس پذیر و متعارف هستند. هر یک از این سیستم ها دارای مزایا و معایبی می باشند که در ادامه به مزایا و معایب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف می پردازیم.

مزایای سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

می توانیم از جمله مزایای سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف را چنین بیان نماییم:

استفاده از سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر نیازی به کابل کشی زیادی ندارد و نسبت به سیستم های متعارف از کابل کشی کمتری نیز برخوردار هستند. علاوه بر آن در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر سریع تر و راحت تر می توان عیب یابی نمود. در حالی که در سیستم های متعارف چنین مزیتی وجود ندارد.

سیستم های آدرس پذیر از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار هستند، و روابط بین ورودی و خروجی این سیستم ها بهتر ایجاد می شود. شما برای استفاده از سیستم های اعلام حریق ادرس پذیر می توانید به راحتی و با امکانات نرم افزاری فراوانی به مدیریت سیستم های اعلام حریق بپردازید. 

یکی دیگر از مزایای سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر، دقت بالا و تشخیص دقیق تر محل وقوع حریق می باشد. در حالی که سیستم های اعلام حریق متعارف از این مزیت برخوردار نیستند. از طرف دیگر باید بگوییم سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر معمولا برای پروژه های بزرگتر و متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

معایب سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

در مورد معایب سیستم های آدرس پذیر و متعارف باید بگوییم، هزینه ی استفاده از سیستم های آدرس پذیر بسیار بالا می باشد. مخصوصا زمانی که از این سیستم ها برای پروژه های کوچک استفاده می کنیم. 

سیستم های آدرس پذیر برای نصب و راه اندازی، نیاز به برنامه ریزی بسیار مشکل و حساسی دارد. زیرا این سیستم ها از طریق مرکز کنترل و تجهیزات برنامه ریزی می شوند. زمانی که اقدام به نصب و راه اندازی سیستم های آدرس پذیر می نماییم، این سیستم ها ساده نیستند. برای آشنایی با طریقه آدرس دهی در این سیستم ها مقاله آموزش آدرس دهی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر را مطالعه کنید.

از این رو برای کاربران عمومی ایجاد اشکال می کنند. در حالی که سیستم های متعارف از سادگی بالایی برخوردارند. این سیستم ها با تجهیزات مختلف سازکار نیستند. در بیشتر مواقع تنها با یک سیستم سازگار می شوند. 

باید بگوییم سیستم های متعارف اصولا دارای سیم کش به شکل ستاره هستند. که پنل این سیم کشی ها در مرکز قرار دارد. اما در مدل آدرس پذیر تمامی تجهیزات و پنل مرکزی در یک حلقه گرد هم آمده اند. 

سیستم های متعارف نسبت به سیستم های آدرس پذیر از قیمت کمتری برخوردار می باشند. اما این سیستم ها برای نصب نیاز به هزینه ی بالاتری دارند.

این مقاله از دسته مقالات سیستم های حفاظتی و رفاهی می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سیستم های اعلام حریق و انواع آن توصیه می کنیم در دوره های آموزش نصب سیستم اعلام حریق ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *