نحوه صحیح آدرس دهی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

5 دقیقه زمان مطالعه

نحوه آدرس دهی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

آدرس دهی سیستم اعلام حریق در برندهای مختلف متفاوت است و هر برند روش آدرس دهی خود را دارد. برخی از سیستم ها به صورت دستی و برخی دیگر از طریق دستگاه آدرس دهی می شوند. سیستم های اعلام حریق به دو دسته ی سیستم های آدرس پذیر و سیستم های متعارف تقسیم می شوند. اعلام حریق آدرس پذیر باید به نحوی آدرس دهی شود. برای آدرس دهی می توانیم از چند روش دستی، نرم افزاری و یا پیش فرض کارخانه ای و… استفاده کنیم. 

هر سه این روش ها میتوانند سیستم های اعلام حریق را راه اندازی نمایند. باید بگوییم در این سیستم های آدرس پذیر تمامی تجهیزات و لوازم، در داخل لوپ قرار گرفته اند. تجهیزاتی همچون شاسی ها، آژیرها و دتکتور ها. این سیستم ها خلاف سیستم های متعارف هستند. 

زیرا ورودی و خروجی در سیستم های آدرس پذیر مجزا نیستند. هر یک از تجهیزات در ایت سیستم آدرس منحصر به خود را دارد. این تجهیزات توسط ارتباطی که با کنترل پنل سیستم های اعلام حریق دارند، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. 

باید بگوییم تمامی اطلاعاتی که بین مرکز کنترل و تجهیزات در مدار های لوپ آدرس پذیر تبادل می شود، از طریق یک جفت سیم تغذیه می باشد. به معنای دیگر می توانیم بگوییم که ارتباط برقرار نمودن تجهیزات آدرس پذیر با مرکز کنترل، از طریق سیم های خط تغذیه انجام می شود در صورت تمایل بیشتر به یادگیری این قسمت ها بهتر است دوره آموزش نصب اعلام حریق آدرس پذیر را در مراکز معتبر بگذرانید، و با گذراندن دوره های لازم در این زمینه به اطلاعات کاملی دست یابید.

روش آدرس دهی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

همانطور که گفتیم سیستم های اعلام حریق به دو دسته سیستم اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر تقسیم می شوند و مزایا و معایب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف با یکدیگر متفاوت است. تمامی تجهیزاتی که در این سیستم های اعلام حریق نصب شده اند، از آدرس منحصر به خود برخوردار می باشند. به همین دلیل به راحتی می توانید هر تجهیزات را از طریق آدرس خود بر روی پنل اعلام حریق شناسایی نمایید. 

پس به یاد داشته باشید که در زمان نصب و راه اندازی سیستم های اعلام حریق ، آدرس هر یک از تجهیزات را به صورت مجزا و منحصر به فرد تنظیم نمایید. پس از آن اقدام به آدرس دهی کنید. سازندگان سیستم های آدرس پذیر برای آدرس دهی به تجهیزات خود، از روش های متعددی بهره مند شده اند. 

ما در این مطلب به برخی از این روش های آدرس دهی می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش های آدرسی دهی در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر توصیه می کنیم در دوره های آموزشی نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر ثبت نام کنید.

آدرس دهی اعلام حریق آدرس پذیر
آدرس دهی اعلام حریق آدرس پذیر

آدرس دهی سیستم اعلام حریق به صورت دستی

در این روش آدرس دهی نیازی به هیچ تجهیزات دیگری نداریم. در این روش می توانید همانطور که سازنده بر روی دستگاه نحوه آدرس دهی را درج نموده است استفاده کنید، یا این که با اتصال پروب های دستگاه به تجهیزات آدرس پذیر، به صورت دستی عدد های مورد نظر خود را در سیستم وارد نمایید. 

اما این روش بر روی تمامی سیستم های اعلام حریق پاسخگو نمی باشد. از این رو بهتر از است برای آدرس دهی تجهیزات به صورت دستی، به طراحی منحصر به سازنده ی این اعلام حریق های آدرس پذیر مراجعه نمایید. 

آدرس دهی سیستم اعلام حریق به صورت نرم افزاری

یکی دیگر از روش های آدرس دهی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، استفاده از روش های خودکار و یا نرم افزاری می باشد. شما می توانید تجهیزات سیستم را به یکدیگر متصل نمایید و پس از این که یک لوپ آدرس پذیر تشکیل شد، به صورت خودکار اقدام به آدرس دهی بر روی تجهیزات نمایید. 

البته این روش نیز بر روی تمامی سیستم ها پاسخگو نمی باشد. اما استفاده از نرم افزارهای آدرس دهی، می تواند روشی مناسب باشد. در این روش به راحتی می توان تجهیزات را از روی مرکز کنترل، آدرس دهی نمود. به هیچ گونه تجهیزات اضافه ای برای تغییر آدرس و یا آدرس دهی نیز، نیاز ندارد.

آدرس دهی سیستم اعلام حریق به صورت پیش فرض در کارخانه

یکی دیگر از روش های آدرس دهی به سیستم ها اعلام حریق، استفاده از سیستم هایی است که به صورت پیش فرض در کارخانه آدرس دهی شده اند. این سیستمها با یک شماره سریال مشخص، در زمان تولید معیین می شوند. 

کافیست در زمان برنامه ریزی و آدرس دهی این سیستم ها از شماره درج شده بر روی تجهیزات در نرم افزار استفاده نمایید. پس از آن به راحتی می توانید اقدام به تغییر آدرس و یا آدرس دهی بر روی تجهیزات مبادرت ورزید. 

این روش را می توانیم بهترین و آسانترین روش برای آدرس دهی سیستم های اعلام حریق به شمار آوریم. فقط به یاد داشته باشید که تمامی جزئیات استفاده از این سیستم ها برای هر یک از انواع برندهای اعلام حریق متفاوت است بنابراین در زمان خرید آن را از سازنده دریافت نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *