7 مشکل رایج گیربکس اتوماتیک

5 دقیقه زمان مطالعه

یکی از سیستم های مهم و اصلی در خودرو گیربکس اتوماتیک می باشد و عملکرد صحیح آن در مدت زمان طولانی مستلزم مراقبت و سرویس دوره ای می باشد. بسیاری از افراد نمی دانند که تعویض گیربکس اتوماتیک می تواند هزینه بیشتری نسبت به تعویض موتور خودرو داشته باشد. به همین دلیل، اگر می خواهید از تعمیرات اساسی و گران قیمت خودداری کنید، به علائم و مشکلات ذکر شده در این مطلب توجه کنید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش گیربکس اتوماتیک را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری این حرفه در دوره گیربکس اتوماتیک شرکت کنید.

مشکلات گیربکس اتوماتیک

علائم و مشکلات گیربکس اتوماتیک

با مطالعه این مطلب متوجه خواهید شد که خودروی شما از جانب گیربکس دچار مشکل شده است یا خیر، بنابراین تا انتها با ما همراه باشید.
هشدارها و علائم هشدار دهنده مشکلات گیربکس اتوماتیک
گیربکس اتوماتیک خودروی شما از یک سیستم مکانیکی و کامپیوتری قدرتمند تشکیل شده است. در نتیجه هزینه تعمیر ماشین شما بیشتر از هزینه تعمیر موتور آن است (البته این بستگی به نوع ماشین شما دارد اما در بیشتر موارد اینگونه است).
در واقع اگر یکی از این علائم مشاهده شد، بهتر است آن را پیگیری کنید و آن را نادیده نگیرید. اگر جعبه نیاز به سرویس داشته باشد و شما به آن بی توجهی کنید می تواند هزینه ها و مشکلات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

حتما مطالعه نمایید: نحوه کار گیربکس چگونه است؟ [عملکرد گیربکس]

1- احساس لرزش در گیربکس

از آن جایی که معمولا گیربکس اتوماتیک هنگام انتقال از یک دنده به دنده دیگر به خوبی کار می کند، در زمان تعویض دنده خودرو، نباید لرزش، لغزش یا لرزش را احساس کنید. وقتی در حرکت ماشین مشکل دارید، این علائم ممکن است در ابتدا بی اهمیت به نظر برسند. با این حال، بهتر است در این مرحله به آنها توجه کنید، زیرا این علائم می توانند به مرور زمان بدتر شوند.
اگر در حال حاضر این علائم را هنگام تعویض دنده تجربه می کنید، وقت آن رسیده است که به تعمیرگاه مراجعه کنید زیرا زمانی که مشکل در گیربکس اتوماتیک باعث آسیب به چرخ دنده ها شود، باعث ایجاد مشکلات بیشتری خواهد شد و متعاقبا مشمول هزینه بیشتری خواهید شد.

مشکلات رایج گیربکس اتوماتیک

2- دنده خودرو درگیر نمی شود و حرکت نمی کند

در صورتی که خودرو در حالت حرکت یا دنده عقب قرار می دهیم و در زمان تغییر حالت دچار تاخیر می شود و یا گیربکس خودرو درگیر نمی شود، احتمالا مشکلی مانند از دست دادن خواص محافظتی در مایع گیربکس ایجاد شده است که می توانید با تعویض روغن گیربکس این مشکل را مرتفع نمایید.

3- ماشین در حالت خنثی صدا می دهد: جیغ، وزوز یا ضربه زدن

اگر ناگهان صدای جیغ، وزوز یا تق تق را تجربه کردید که قبلاً هرگز نشنیده اید، ممکن است مشکل در گیربکس ماشین شما باشد. این موضوع ممکن است جزئی باشد که احتمالا نشانه مشکل جدی تری می باشد.
در برخی موارد، صدای گیربکس می تواند ناشی از مشکل در مایع گیربکس اتوماتیک باشد. این سیال وظیفه حیاتی روانکاری تعداد قابل توجهی از چرخ دنده ها و قطعات مکانیکی را بر عهده دارد. با گذشت زمان و با استفاده مداوم، این مایع ویژگی محافظتی خود را از دست می دهد و دیگر از اصطکاک جلوگیری نمی کند. این اصطکاک موردی است که به سیستم گیربکس اتوماتیک پیچیده خودروی شما آسیب می رساند.
اگر صدای تق تق می شنوید و احتمال می دهید از گیربکس است، لازم است قسمت های داخلی فرستنده توسط یک مکانیک بررسی شود.

برخی صداها می تواند ناشی از یک مشکل ساده روغن موتور باشد، اما گاهی اوقات مشکل جدی تر است. در صورت امکان، روغن گیربکس اتوماتیک را بررسی کنید. اگر سطح روغن پایین است، روغن اضافه کنید و برای مشکل خودرو خود با مکانیک تماس بگیرید.

حتما مطالعه نمایید: بهترین زمان تعویض روغن گیربکس چه زمان است؟

4- بوی سوختگی می آید

مطمئنا بوی سوختگی در خودرو طبیعی نیست و نشان از وجود مشکل در خودرو می باشد. یکی از رایج ترین دلایل بوی سوختگی که از جعبه می آید، نشت روغن جعبه است. این روغن نقش بسیار مهمی در جلوگیری از این فرآیند بسیار پرهزینه و دشوار دارد. وظیفه اصلی آن روانکاری سیستم برای عملکرد مناسب است.
کاهش خاصیت روان کنندگی این سیال که به مرور زمان رخ خواهد داد باعث ایجاد اصطکاک بین تمامی قسمت ها می شود. اصطکاک باعث آسیب به قطعات می شود و در آخر چنین مشکلاتی منجر به خرابی کامل گیربکس می شود. اتفاقی که دردسر و هزینه زیادی به همراه خواهد داشت.
در برخی مواقع نیز کاهش یا نشت روغن گیربکس دلیل ایجاد این مشکل است که باید مورد بررسی قرار بگیرد زیرا روغن گیربکس مانند روغن موتور به خودی خود کم نمی شود. به طور کلی اگر بوی سوختگی از گیربکس اتوماتیک خودرو خود را استشمام می کنید، باید قبل از تبدیل شدن آن به یک مشکل بزرگ در جهت رفع آن اقدام کنید.

5- خارج شدن دنده از جای خود

در صورتی که گیربکس خودرو از جای خود خارج می شود و در حین رانندگی تغییر دنده ها به درستی انجام نمی شود، ممکن است برای شما مشکل ساز شود. برای حل این مشکل باید کامپیوتر خودرو را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهید تا سیگنال ها از سوی کامپیوتر به گیربکس خودرو به درستی منتقل شود و در نهایت  نیرو لازم به چرخ ها انتقال یابد. اگر گیربکس خودرو شما همواره این مشکل را دارد و دنده ها در حالت خلاص قرار می گیرند، فوراً به مکانیک مراجعه کنید.

پایین بودن سطح روغن گیربکس

6- پایین بودن سطح روغن گیربکس یا نشتی آن

اگر با مایع قرمز رنگ در مسیر ورودی پارکینگ مواجه شده اید، باید بدانید که این مایع، روغن گیربکس است و از آنجایی که روغن گیربکس نباید نشتی داشته باشد، می تواند بسیار دردسر ساز و پرهزینه باشد.
بر خلاف روغن موتور، روغن گیربکس معمولاً با گذشت زمان و مسافت پیموده شده تحلیل نمی رود. بنابراین اگر متوجه شدید که سطح روغن گیربکس خودرو شما پایین آمده است، احتمال نشتی سیستم گیربکس خودرو وجود دارد. مقدار کمی از این روغن می تواند اصطکاک زیادی در گیربکس خودرو شما ایجاد کند که باعث آسیب به قطعات داخلی آن شده و در نهایت منجر به از کار افتادن کامل سیستم انتقال نیرو خودرو می شود.
اگر اقدامی برای رفع این مشکل نکنید ممکن است مشکلات بیشتری را در پی داشته باشد.گاهی اوقات تعمیر نشتی اقدام کم هزینه ای است که شامل تعویض واشر یا شلنگ نشتی می شود. به یاد داشته باشید که مسائل جزئی در گیربکس خودرو خود را نادیده نگیرید زیرا مجبور به پرداخت هزینه های هنگفت خواهید شد.

سطح پایین یا نشتی روغن گیربکس به طور معمول اتفاق نمی افتد و اصلا طبیعی نیست. اگر بتوانید زودتر مشکل را پیدا کنید، هزینه های تعمیر می تواند ارزان تر باشد. برای تعیین اینکه آیا گیربکس شما نشتی دارد یا خیر، زیر خودرو را چک کنید و در صورت مشاهده لکه های قرمز رنگ حتما خودرو را به تعمیرگاه ببرید.

گاهی اوقات تعمیر نشتی یک کار کم هزینه ای است که شامل تعویض واشر یا شلنگ تخلیه می شود. هرگز از یک مشکل کوچک در گیربکس خودرو خود چشم پوشی نکنید.

حتما مطالعه نمایید: مهم ترین علائم خرابی گیربکس خودرو؛ علت خرابی و نحوه رفع آن

7- چراغ هشدار موتور روشن است.

چراغ هشدار خودرو به شما اطلاع می دهد که خودروی شما مشکلی دارد. اما این نشانگر می تواند نشان دهنده احتمال بروز مشکل در یکی از سیستم های مختلف خودروی شما از جمله سیستم انتقال نیرو می باشد.
سیستم گیربکس شما حاوی سنسورهای زیادی است که می توانند معضلات و مشکلات را در گیربکس خودروی شما تشخیص دهند (پیش از شما). این سنسور سیگنالی را به کامپیوتر خودرو ارسال می کند تا در صورت وجود مشکل در سیستم به شما اطلاع دهد. به این ترتیب چراغ هشدار موتور روشن می شود و به شما می گوید که خودرو مشکل دارد.
چرا هشدار موتور را جدی بگیریم؟ خوب، زیرا اگر مشکلی در سیستم انتقال شما وجود داشته باشد، تشخیص سریع می تواند هزینه و زمان تعمیر را کوتاه کند. در صورتی که چراغ چک موتور خودروی شما روشن شده است، فورا آن را بررسی کنید زیرا ممکن است مشکلی کوچک باشد که کامپیوتر ماشین شما آن را تشخیص دهد و از تعمیرات پرهزینه جلوگیری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *