پنج اشتباه رایج در استفاده از یخچال فریزر و نحوه جلوگیری از آنها

5 دقیقه زمان مطالعه

آیا با روش نگهداری یخچال آشنایی دارید؟  از اشتباهات رایج در استفاده از یخچال اطلاع دارید؟ آیا راه حل رفع آن ها را می دانید؟ یخچال ها و فریزها از وسایل ضروری و بسیار پر مصرف در همه منازل می باشند. انجام اشتباهات رایج در استفاده از یخچال می تواند باعث فاسد شدن مواد غذایی و هدر رفتن انرژی شود. بنابراین از آنجایی که یخچال فریزرها یکی از گران قیمت ترین لوازم خانه نیز هستند باید قبل از استفاده با این اشتباهات آشنا شده و آن ها را رعایت کنیم.

اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر در زمینه تعمیرات یخچال و فریزر هستید می توانید در دوره آموزشی تعمیرات لوازم خانگی شرکت کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی پنج اشتباه رایج در نگهداری یخچال و فریزر و نحوه جلوگیری از آنها بپردازیم.

راهنمای نگهداری صحیح از یخچال

برای نگهداری هر چه بیشتر و بهتر از یخچال لازم است تا با اشتباهات رایجی که افراد هنگام استفاده از این وسیله مرتکب می شوند آشنا شوید و آنها را تکرار نکنید. در این مطلب شما را با پنج اشتباه رایج و متداولی که افراد هنگام استفاده از یخچال با آن روبه رو می شوند، آشنا خواهیم کرد. 

اولین اشتباه رایج در استفاده از یخچال: پرکردن بیش از اندازه یخچال

ظرفیت یخچال

نگهداری مقدار زیادی مواد غذایی داخل یخچال، بدون شک به یخچال شما آسیب می رساند. برای خنک نگه داشتن مواد غذایی باید کمی از فضای یخچال را خالی نگه دارید تا هوا در آن جریان پیدا کند.

اگر این فضا در یخچال وجود نداشته باشد به دلیل صرف انرژی بالا برای خنک نگه داشتن مواد غذایی یخچال شما تحت فشار زیادی قرار می گیرد. بعد از چیدن مواد غذایی باید دست شما به راحتی به نقاط عقب یخچال برسد، اگر این طور نیست باید حتما در چیدمان یخچال خود تجدید نظر کنید.

حتماً بخوانید: 22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

دومین اشتباه در نگهداری از یخچال: نبستن درب یخچال به صورت کامل

درب یخچال

درب یخچال ها مانند کابیت های معمولی نیست. درب یخچال دارای یک قطعه لاستیک است که در هنگام بسته شدن یخچال، برای نگهداری هوای سرد به طرف دیگر درب محکم می چسبد.

وقتی که داخل یخچال خود مواد غذایی را بیش از اندازه انبار می کنید و یا مواد غذایی را درون ظرف های بزرگ نگهداری می کنید، ممکن است این موارد باعث شود درب یخچال به خوبی بسته نشود و هوای سرد به بیرون از یخچال نفوذ کند.

پس هنگام بستن درب یخچال حتما اطمینان حاصل کنید که این کار را به درستی انجام داده اید و درب کاملا بسته شده است.

سومین اشتباه رایج در استفاده از یخچال: پایین آوردن دمای یخچال

دمای یخچال

اگر پروسه جا دادن مواد غذایی در یخچال طولانی شود، مقدار زیادی هوای سرد از یخچال خارج می شود ممکن است برای جبران کمبود هوای سرد در یخچال درجه حرارات آن را به صورت موقت پایین بیاورید. این کار باعث می شود میوه ها و سبزی ها یخ بزنند و کریستال های یخ در شیر و دیگر مایعات شناور شوند.

حتی اگر درب یخچال شما برای مدت یک تا دو دقیقه باز بماند و یا درب آن به درستی بسته نشود بازهم باعث خراب شدن و یا فاسد شدن مواد غذایی نخواهد شد. برای یکنواخت کردن دمای یخچال می توانید برای مدت کوتاهی دمای آن را پایین بیاورید و بعد به حالت قبل باز گردانید.

بهترین دما برای یخچال را می توانید از دفترچه راهنمای آن استخراج کنید. یخچال های جدیدتر درجه حرارت داخل یخچال را نشان می دهند اما اگر از یخچال های قدیمی استفاده می کنید می توانید به کمک یک دماسنج از دمای داخل یخچال با خبر شوید.در صورتی که یخچال شما به خوبی خنک نمی کند، توصیه می کنیم مقاله دلایل خنک نکردن یخچال به زبان ساده را مطالعه کنید.

چهارمین اشتباه رایج در نگهداری یخچال: تمیز نکردن یخچال به اندازه کافی

تمیز کردن یخچال

بعضی از مواد غذایی که در یخچال نگهداری می کنید ممکن است نشتی داشته باشد مانند آب گوشت یا مرغ یا دیگر مواد غذایی. باکتری های خطرناک ناشی از نشت یک بسته گوشت می تواند بقیه مواد غذایی را نیز آلوده کند و باعث ابتلا به انواع بیماری ها شود.

تمیز کردن یخچال باعث می شود عملکرد یخچال شما کارآمد تر شود و هوای داخل یخچال بهتر جریان پیدا کند همچنین در طولانی مدت باعث صرفه جویی در انرژی خواهد شد.

پنجمین اشتباه رایج در استفاده از یخچال: قرار دادن غذاهای خیلی داغ داخل یخچال

غذاهای داغ

قرار دادن غذای کمی گرم در بیشتر یخچال ها مشکلی ایجاد نمی کند اما قرار دادن غذایی که تازه پخته شده و بسیار داغ است می تواند برای مواد غذایی دیگر فاجعه ایجاد کند.

اگر درجه حرارت محیط اطراف ظرف بیش از چهل درجه بشود باکتری ها در دیگر غذاها به سرعت تکثیر می شوند و حتی ممکن است غذاهای دیگر فاسد شوند. بنابراین برای سالم نگه داشتن مواد غذایی در یخچال، غذاهایی خیلی داغ را بلافاصله درون یخچال قرار ندهید و یا آنها را به ظروف کوچک تر تقسیم کنید و در قسمت های مختلف یخچال قرار دهید تا هم دما یکنواخت شود و هم سریع تر خنک شوند.

این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات لوازم خانگی می باشد، در صورتی که علاقه مند به تعمیرات یخچال دارید، توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات یخچال آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

منبع: eatingwell

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *