چگونگی عیب یابی مدار شارژ

5 دقیقه زمان مطالعه

عیب یابی مدار شارژ موبایل یکی از مهم ترین موضوعاتی است که پیش از راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل و ورود به این شغل باید با آن آشنا بود. زیرا مدار شارژ موبایل یکی از پرکار بردترین مدارهای موجود در موبایل است.  همیشه این مدار باید به وظایف خود عمل نموده تا تامین انرژی قطعات مختلف موبایل با مشکل مواجه نشود. از این رو اهمیت بسیار زیادی دارد که یک تعمیرکار بتواند عیب یابی مدار شارژ را با دقت کامل و به درستی انجام بدهد. زیرا مدار شارژ دارای قطعات مختلف و حساسی بوده، که هر کدام از آنها دارای کوچک ترین مشکلی باشد، کل مدار شارژ با مشکل مواجه می شود و انرژی مورد نیاز به قطعات مختلف گوشی نخواهد رسید. این موضوع باعث خاموش شدن گوشی می شود.

بدین ترتیب نیاز است تا به بررسی عیوب به وجود آمده در مدار شارژ و راه حل های مقابله با آنها پرداخت. در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات موبایل بر آنیم تا به این مهم بپردازیم. از جمله قسمت های مختلف مدار شارژ می توان به آی سی شارژ، سوکت شارژ و دیود مربوط به شارژ اشاره نمود. در هر کدام از این قطعات مشکلی به وجود آید، یا گوشی شارژ نمی شود و یا در صورتی که شارژ شود، شارژ آن به سرعت خالی خواهد شد. این موضوع می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای کاربر به وجود آورد. از این رو نیاز است تا با سرعت مناسب و کیفیت بالا عیب یابی انجام شده و عیب یا مشکل به وجود آمده برطرف شود.

چرا گوشی شارژ نمی شود؟

برخی اوقات مشاهده می شود که که با وصل کردن شارژر، گوشی شروع به شارژ کردن باتری نمی کند. این مشکل می تواند به خاطر وجود مشکل در مدار شارژ باشد. یا ممکن است به دلیل خراب بودن شارژر موبایل باشد. البته قبل از اینکه بخواهید به سراغ عیب یابی مدار شارژ بروید، باید از سالم بودن باتری و شارژر خود اطمینان حاصل نمایید. بدین ترتیب ابتدا باتری و شارژر را با یک گوشی دیگر تست نموده، در صورتی که سالم بودند، به سراغ عیب یابی مدار شارژ رفته و ولتاژ خروجی را اندازه گیری نمایید. در این صورت با سه حالت مختلف ممکن است مواجه شوید.

در صورتی که مشکل از شارژ گوشی می باشد، همین حالا مقاله آموزش جامع تعمیر شارژر موبایل را مطالعه نمایید.

چرا  گوشی شارژ نمی شود؟

بررسی حالت های مختلف ولتاژ خروجی در هنگام عیب یابی مدار شارژ موبایل

اولین حالت ولتاژ خروجی که بیان می شود این است که ولتاژ خروجی صفر باشد. در این صورت می توان با بررسی کانکتورها مشکل قطعی را پیدا نمود. در این مورد مشکل با وصل کردن کانکتورها برطرف می شود. در غیر این صورت باید به بررسی فیوز ها پرداخت. اگر فیوز مدار شارژ نیز مشکل خاصی نداشته، به برسی سلف موجود در مدار شارژ بپردازید. در صورت سالم بودن سلف می توان دیود و در آخر آی سی شارژ را بررسی کرد.

اگر ولتاژ خروجی داشته باشیم اما عددی که نشان داده شده درست نباشد باید ابتدا به حالتی پرداخته می شود که ولتاژ خروجی کمتر از حد مجاز باشد. در این حالت باید در قدم اول برد را شستشو داده، این کار می تواند توسط دستگاه التراسونیک انجام شود. در ادامه می توان به بررسی آی سی مدار کنترل نیز پرداخت.

حالا به بررسی حالتی اشاره می شود که ولتاژ خروجی از حد مجاز بیشتر باشد. در این حالت به احتمال فراوان مشکل از آی سی منبع تغذیه می باشد. در صورتی که آی سی سالم باشد، می توان تک تک قطعات مدار شارژ را برسی نموده، تا مشکل را پیدا نمود.

مشکلات رایج در مدار شارژ گوشی

در برخی از مواقع نیز مشکل پیچیده تر می شود، یعنی ولتاژ خروجی که نشان داده می شود، نرمال بوده و مشکل خاصی وجود ندارد، اما باز هم گوشی شارژ نمی شود. در این صورت نیاز به بررسی های دقیق تری بوده، تا بتوان مشکل را پیدا نمود. البته این اطمینان را نیز پیدا کنید که کمشکل به وجود آمده نرم افزاری نمی باشد. در این حالت می توان به بررسی مقاومت NTC پرداخت. مقاومت NTC به مقاومتی اطلاق می شود که در مسیر Btemp قرار گرفته باشد.

البته ممکن است مشکل از کانکتورها نیز باشد، بدین ترتیب باید به بررسی دقیق BSI کانکتورهای باتری موبایل نیز پرداخت. بررسی ها باید به دقت انجام گیرد، زیرا در صورتی که دقت کافی به خرج داده نشور ممکن است عیوب دیگری نیز در مدار شارژ به وجود بیاید. این موضوع می تواند باعث بالا رفتن هزینه های تعمیر مدار شارژ بشود. از این رو باید بررسی های مربوط به عیب یابی مدار شارژ را با دقت و حوصله کافی انجام داد.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در کلاس آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *