نحوه عیب یابی مدار صفحه کلید و تاثیر ESD و UIF و پولکی ها بر آن

5 دقیقه زمان مطالعه

مدار صفحه کلید یکی از مدارهای مهم و با اهمیت در گوشی موبایل بوده، که می توان آن را راهی برای ارتباط دادن کاربر به قسمت های سخت افزاری و نرم افزاری گوشی دانسته، زیرا این صفحه کلید است که این امکان را برای هر کاربری بوجود می آورد که بتواند با اجرای دستورات مختلف، از سیستم عامل گوشی برای اجرای برنامه های مختلف کمک بگیرد. این مدار می تواند در عین سادگی، بسیار هم کاربردی باشد. بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که صفحه کلید موبایل از اهمیت ویژه ای در انواع گوشی موبایل برخوردار می باشد.

برای اینکه بتوان به عیب یابی و تعمیر مدار کلید موبایل پرداخته، نیاز است که با قسمت های مختلف مدار صفحه کلید موبایل آشنا شوید. زیرا هر چه شناخت از قطعات موبایل بیشتر شود، عیب یابی و تعمیر آنها نیز برای تعمیرکار راحت تر می شود. مدار کلید موبایل معمولا از قطعاتی همچون UIF ،  ESD وپولکی ها تشکیل شده است. در ادامه این مقاله با هر کدام از این قسمت ها بیشتر آشنا شده و پس از آن عیب یابی و تعمیر هر کدام از این قسمت ها می تواند ساده تر انجام شود.

مدار صفحه کلید

اهمیت برد UIF در مدار صفحه کلید چیست؟

برد UIF در اغلب موبایل ها وجود داشته، این برد به عنوان برد دوم پس از مادربرد در گوشی ها قرار می گیرد، از این رو می توان آن را قطعه ای مهم در گوشی موبایل تلقی نمود. معمولا قسمت های مختلفی مانند صفحه کلید و صفحه نمایش به این برد مربوط بوده و دستورات را از طریق این برد اجرا می کنند. برد UIF را افرادی که دوره آموزش تعمیرات موبایل را گذراندند و به تعمیرات موبایل می پردازند، باید به خوبی بشناسند، تا در عیب یابی مدار کلید و سایر مدار های موبایل بتوانند موفق تر عمل کنند. زیرا بخش های مختلفی از گوشی به این برد متصل و مربوط می باشند.

برد UIF دارای اجزا و قسمت های بسیار مختلفی بوده، که هر کدام برای انجام کاری بر روی این برد نصب شده اند. مثلا KEY PAD گوشی که مربوط به مدار صفحه کلید بوده، یکی از اجزای نصب شده بر روی برد UIF می باشد. بدین ترتیب این برد می تواند در عیب یابی و تعمیر مدار صفحه کلید نقش ویژه ای داشته باشد. از آنجا که عیب یابی و بررسی برد UIF بسیار سریع قابل انجام بوده، در نتیجه می توان انتظار داشته، که در صورتی که مشکل این نوع مدار موبایل از این برد باشد، بتوان در مدت کمی به بررسی و رفع این عیب پرداخت. با توجه به اهمیتی که سرعت در تعمیرات موبایل داشته، این مسئله نیز می تواند به عنوان یک امتیاز مثبت برای تعمیرکار به شمار برود. البته دقت نیز همیشه باید در تعمیرات موبایل چاشنی کار باشد، زیرا قطعات مختلف موبایل بسیار حساس می باشند و با کوچکترین بی دقتی احتمال آسیب دیدن آنها وجود دارد.

اهمیت آی سی محافظ ESD در مدار صفحه کلید

تخلیه بار الکتریسیته ساکن یکی از مشکلات رایجی بوده که در قسمت های مختلف موبایل از جمله مدار صفحه کلید ممکن است بوجود بیاید، برای اینکه بتوان از اغتشاشات حاصل از تاثیرات خاصیت سلفی انواع مدارهای موجود در گوشی موبایل بر روی هم جلوگیری نموده، معمولا از آی سی محافظ ESD استفاده می نمایند. بدین ترتیب می توان به راحتی مدار های مختلف موبایل از جمله مدار صفحه کلید را از بروز مشکلات بسیار زیادی که وارد شدن الکتریسته ساکن حفظ نمود. این آی سی می تواند طول عمر قطعات مختلف موجود در مدار صفحه کلید را نیز بیشتر نماید. از این رو می تواند نقش بسزایی در افزایش کیفیت یک گوشی موبایل داشته باشد.

اهمیت پولکی ها در مدار

پولکی ها معمولا برای کلید های شماره گیر موبایل کاربرد دارند. از این رو معمولا می توان آنها را جزئ دسته کلید های ملموس گوشی های موبایل به شمار آورد. اگر مشاهده شود که هر کدام از کلید های شماره گیر یک گوشی موبایل با مشکل مواجه شده، می توان در اولین اقدام به سراغ پولکی ها رفته، و آنها را بررسی نمود. از مهمترین عواملی که باعث بروز مشکل در پولکی ها می شود، می توان ضربه خوردن گوشی، رطوبت دیدن گوشی و فشار بیش از حد بر روی دکمه های شماره گیر گوشی اشاره نمود. . از این رو برای عیب یابی مدار صفحه کلید موبایل باید به علت بوجود آمدن آن عیب نیز دقت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *