عیب یابی باتری موبایل و رفع خرابی های آن

5 دقیقه زمان مطالعه

باتری موبایل یکی از مهم ترین قطعات در موبایل می باشد که خراب شدن آن مشکلات بسیاری را برای گوشی به همراه خواهد آورد. بنابراین تعمیر باتری موبایل یکی از مهم ترین مهارت هایی است که تعمیرکاران موبایل برای موفقیت در شغل تعمیرات موبایل باید با آشنا بوده و بایستی به خوبی بتوانند مشکلات موجود در باتری را شناسایی و رفع نمایند.

باتری موبایل را معمولا بر اساس میلی آمپر اندازه گیری می کنند و نسل های جدید گوشی از باتری های بسیار قدرتمند تری به نسبت گوشی های قدیمی بهره می برند. این موضوع باعث شده است احتمال بروز خرابی در باتری موبایل نیز بیشتر شود.

باتری موبایل باید علاوه بر اینکه ظرفیت ذخیره سازی انرژی زیادی داشته باشد، ابعاد نسبتا کوچکی داشته باشد، زیرا هر چه باتری بزرگتر شود، باید ابعاد گوشی نیز افزایش یابد، این موضوع باعث زشت شدن ظاهر گوشی می شود.

لذا هر چه باتری موبایل ظریف و نازک تر باشد، امکان طراحی گوشی های شیک و زیبا تری توسط شرکت های سازنده بوجود می آید. این موضوع باعث شده تا همواره شرکت های تولیدی باتری موبایل به فکر کاهش ضخامت باتری ها و افزایش ظرفیت آنها باشند و در این راه قدم های بسیار مثبتی نیز برداشته شده است.

انواع مشکلات باتری موبایل و راه حل رفع آن:

عوامل مختلفی نشان دهنده خراب شدن باتری موبایل و نیاز به تعمیر داشتن آن دارد در ادامه برخی از مهم ترین مشکلات مربوط به باتری موبایل را شرح می دهیم.

باتری موبایل شارژ می کند اما علامت شارژ شدن بر روی آن نشان داده نمی شود: در صورت بروز این مشکل شما می بایست، آی سی درایور شارژ را تعویض کنید.

فست شارژ باتری کار نمی کند و با اتصال به کامپیوتر باتری شارژ نمی شود: در این حالت می بایست آی سی درایور شارژ و یو اس بی تعویض گردد.

گوشی دیر شارژ می شود: دیر شارژی باتری گوشی می تواند به دلایل گوناگونی مانند: خراب بودن کابل شارژ، خرابی شارژر موبایل، خراب بودن باتری باشد. ابتدا از سالم بودن شارژر و باتری اطمینان حاصل کرده سپس سوکت شارژ و آی سی را بررسی و در صورت خراب بودن تعمیر کنید.

گوشی شارژ کاذب دارد و سریع خالی شدن باتری: در صورت بروز این مشکل ابتدا سوکت شارژ را بررسی کنید، سپس آی سی شارژ را تعویض کنید.

گوشی هنگام شارژ کردن داغ می کند: در صورت بروز این مشکل ابتدا باتری وسپس آی سی شارژ بررسی شود.

کم شدن ولتاژ در باتری موبایل یا خواب رفتگی

یکی از عیب هایی که ممکن است به سراغ باتری موبایل بیاید و باعث شود تا گوشی شارژ نگرفته و خاموش شود، کم شدن ولتاژ یا به اصطلاح خواب رفتگی باتری موبایل می باشد. اگر ولتاژ گوشی کم شود، هنگامی که شارژر را به گوشی متصل می کنید، هیچ نوع عکس العملی مبنی بر اینکه گوشی در حال شارژ می باشد، دیده نمی شود.

این موضوع باعث خاموش شدن گوشی می شود. از این رو شناسایی این عیب می تواند کمک کند تا به موقع و سریع بتوان آن را تشخیص داد و نسبت به تعمیر باتری موبایل اقدام نمود.

چگونه ولتاژ باتری موبایل را اندازه بگیریم؟

برای اینکه بتوان به راحتی ولتاژ باتری را اندازه گیری نموده و کم بودن ­­آن را تشخیص داده، باید از یک مولتی متر کمک گرفت. در صورتی که با استفاده از مولتی متر ولتاژ را اندازه گیری کردید و عددی که بر روی نمایشگر مولتی متر نشان داده شد، کمتر از 3/5 ولت بوده، این بدان معنی می باشد که باتری توانایی خود را برای روشن شدن دستگاه از دست داده است.

در چنین مواقعی می توان با استفاده از تجربه خود این مشکل را تا حدودی برطرف نمود. راهکاری که برای رفع این مشکل پیشنهاد داده می شود، شوک دادن به باتری موبایل می باشد. در ادامه نحوه شوک دادن باتری موبایل توضیح داده می شود، تا افراد بتوانند بهتر از این روش بهره بگیرند.

حتماً بخوانید: راهنمای ورود به اینستاگرام با برنامه، فیسبوک، ایمیل

نحوه شوک دادن به باتری موبایل چگونه است؟

زمانی که باتری با مشکل مواجه شده و نیاز به شوک دارد، می توان با استفاده از یک منبع تغذیه متغیر شروع به شوک دادن موبایل کرده و ولتاژ باتری را به حالت نرمال و اسمی خود برگردانده و از آن استفاده نمود. منبع تغذیه دارای پراب های مثبت و منفی بوده، که برای شوک دادن مورد نیاز می باشند.

برای شروع کار باید ولتاژ منبع تغذیه را بر روی 3.8 تنظیم نموده، حال باید پراب های منبع تغذیه را سه بار پشت سرهم و برای هر دفعه نیز حدود 3 ثانیه بر روی قطب های مثبت و منفی باتری موبایل جابجا نمود.

دقت کنید که ابتدا پراب مثبت منبع تغذیه باید بر روی قطب مثبت موبایل قرار بگیرد. سپس سه بار پراب ها جابجا می شوند. همین کار را با ولتاژ های 5.5 . 7.2 نیز انجام می دهیم. این کار باعث می شود که ولتاژ باتری به حالت نرمال خود برگردد. در واقع این کار چیزی شبیه به شوک دادن الکتریکی به قلب انسان در حالتی که ایست قلبی رخ داده می باشد.

در اغلب موارد شوک دادن به باتری جواب داده و می توان مدت زمان بسیار مناسبی از باتری موبایل استفاده نمود. البته شوک دادن زمانی می تواند نتیجه بخش باشد که باتری معیوب نباشد، مثلا باتری هایی که شکل خود را از دست داده باشند و ضخامت آنها بر اثر باد کردن زیاد شده باشد، با شوک دادن نیز به حالت اولیه خود باز نمی گردند و باید نسبت به تعویض آنها با باتری نو اقدام نموده تا بتوان گوشی را روشن نمود. باتری ها طول عمر مناسبی دارند و اگر به خوبی از آنها محافظت شود، چندین سال بدون مشکل خاصی قابل استفاده می باشند.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

آموزش تعمیرات موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *