عملکرد مدار شارژ و خرابی های ناشی از آن

5 دقیقه زمان مطالعه

مدار شارژ موبایل را می توان از مهمترین و کاربردی ترین مدارهای موجود در موبایل دانست. مدار شارژ اگر وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، انرژی مورد نیاز قسمت های مختلف گوشی تامین نمی شود، این موضوع باعث خاموش شدن گوشی و غیر قابل استفاده شدن آن می شود. بدین ترتیب مدار شارژ باید همیشه به بهترین نحو وظیفه خود را انجام بدهد. مدار شارژ نیز مانند سایر مدارهای موبایل می تواند با خرابی هایی مواجه شود. که باید به بررسی و برطرف کردن آنها پرداخت.

از جمله خرابی هایی که می توان برای مدار شارژ معرفی نمود، عدم شارژ شدن گوشی و همچنین تخلیه سریع شارژ موبایل شارژ همراه با ارور می باشد. این نوع خرابی ها در مدار شارژ بسیار رایج بوده و با بررسی های دقیق می توان دلایل به وجود آمدن آنها را متوجه شده و عیب به وجود آمده را برطرف نمود.

از جمله قسمت هایی از مدار شارژ که آسیب پذیر تر بوده و معمولا با مشکلاتی مواجه می شوند، می توان به آی سی شارژ و سوکت شارژ موبایل اشاره نمود. هر دو قطعه می تواند باعث خرابی در مدار شارژ بشوند. بدین ترتیب همیشه باید از سالم بودن آنها اطمینان حاصل نمود که برای بدست آوردن این مهارت می توانید در دوره آموزش تعمیر موبایل شرکت کنید.

دلایل بروز مشکل عدم شارژ در مدار شارژ موبایل

مشکل عدم شارژ را می توان یکی از رایج ترین مشکلاتی دانسته که در مدار شارژ موبایل به وجود می آید. این مشکل مختص به یک مدل و یا برند خاص گوشی نبوده و در همه برند ها و همه مدل ها ممکن است به وجود بیاید. در هنگامی که گوشی با وصل کردن شارژر شروع به شارژ کردن باتری نکند، ابتدا باید به بررسی باتری گوشی پرداخته، اگر باتری سالم باشد، در مرحله بعدی به سراغ مدار شارژ می رویم.

برای تست باتری باید ولتاژ آن را اندازه گیری نموده، ولتاژ باتری از 3/8 ولت کمتر نباید باشد، اگر کمتر از 3/5 ولت باشد باتری مشکل پیدا کرده است. در صورتی که ولتاژ بیشتر از 5 باشد، مشکل از مدار شارژ بوده، که ابتدا باید سوکت شارژ را بررسی نمود. ممکن هر نوع آلودگی مانند گرد و خاک وارد سوکت شارژ شده باشد. در غیر اینصورت ممکن است پایه های آن شل شده و اگر این مشکل نیز مشاهده نشود، احتمال رسیدن اب به سوکت شارژ وجود دارد.

اگر سوکت شارژ هیچ گونه مشکلی نداشته باشد، می توان به بررسی آی سی شارژ پرداخت. آی سی شارژ از قطعات مهم موبایل بوده و اگر کوچکترین عیبی داشته باشد، ممکن است شارژ شدن گوشی با مشکلاتی مواجه شود. البته عدم شناخت باتری توسط گوشی نیز می تواند یکی از دلایل شارژ نشدن گوشی باشد. در این صورت بهتر است که کانکتورهای مربوطه را بررسی نموده و آنها را جدا کرده و دوباره وصل نمود. اگر مشکل برطرف نشود باید به بررسی مسیر BSI پرداخت. در صورت عدم وجود مشکل در مسیر BSI می توان به بررسی سنسور VDRوعلاوه برآن مقاومت پایه BTEMP (NTC) پرداخت.

دلایل بروز مشکل تخلیه سریع شارژ در مدار شارژ موبایل

یکی از مشکلات عمده ای که برای مدار شارژ موبایل پیش می آید، تخلیه شدن سریع شارژ باتری می باشد. این موضوع باعث می شود که عملا کار با گوشی بسیار سخت و در برخی اوقات غیر ممکن شود. در این حالت باید رام گوشی، باتری و شارژ آن مورد بررسی قرار گرفته و آنها را بر روی گوشی های دیگری نیز تست نموده، تا مطمئن شده که اشکال از این قطعات است یا از مدار شارژ، سپس به رفع مشکل می پردازیم.

در صورتی که قطعاتی مانند شارژر، باتری و رام مشکلی نداشته باشند، می توان بررسی نموده که گوشی آب خورده یا خیر، اگر رطوبت به گوشی رسیده باشد، مشکلی مانند سولفاته شدن باعث می شود که شارژ باتری به سرعت خالی شود. اگر گوشی رطوبت ندیده باشد، ممکن است خرابی آی سی شارژ سبب بروز این مشکل شده باشد. در صورتی که آی سی شارژ نیز سالم باشد، می توان کانکتورهای مربوط به مدار شارژ را یکی یکی مورد بررسی قرار داده،آنها را جدا نموده و دوباره وصل کرد. این قطع و وصلی باعث می شود که اگر برخی از آنها شل شده باشند، به درستی وصل شوند و ارتباط آنها با سایر قسمت های موبایل وصل می شود. بدین ترتیب بررسی کانکتورها می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف نماید.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *