شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی

5 دقیقه زمان مطالعه

شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی

شبكه كردن دوربین مدار بسته آی پی، نیازمند استفاده از روتر یا مسیریاب شبکه است. برای انتخاب نوع روتر شبکه می‌بایستی اطلاعات کاملی در مورد پروتکل پیش‌فرض دستگاه داشته باشید زیرا پروتکل پیش‌فرض هر دستگاهی متفاوت است. این موضوع مشکل‌ساز نخواهد بود ولی در فرمت آدرس‌دهی تغییراتی ایجاد خواهد کرد.

تنظیمات سخت‌افزار مربوط به شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی 

اولین گام برای کانفیگ سخت ‌افزار شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی ، اتصال کابل برق به روتر است. اگر کابل برق مشکلی نداشته باشد چراغ‌های جلویی روتر شروع به چشمک زدن می‌کنند. اگر قصد دارید امکان دسترسی عمومی از طریق اینترنت را به دوربین مدار بسته‌ آی پی بدهید، یک کابل شبکه از مودم اینترنت به پورت WAN روتر وصل کنید. Wide Area Network) WAN) شبکه‌ای است که منطقه وسیعی را با استفاده از خطوط مخابراتی پوشش می‌دهد. روتر، دسترسی به این شبکه و شاخه‌های آن را در اختیار تمامی دستگاه‌های متصل قرار می‌دهد. بعد از 30 ثانیه روتر به‌ صورت خودکار تنظیم می‌شود و دستگاه‌های متصل را جستجو می‌کند.

دوربین را به کمک کابل‌های شبکه به یکی از پورت‌های پشتی روتر متصل کنید. اگر از دوربین مداربسته POE پشتیبانی کند، به کمک همین یک کابل شبکه، انتقال اطلاعات و قدرت رسانی صورت می‌گیرد.

در شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی، برای کانفیگ دوربین و روتر به یک کامپیوتر نیاز خواهیم داشت. کامپیوتر را می‌توانید از طریق وای فای و یا یک کابل شبکه‌ی اضافی به روتر متصل کرد و از این طریق به دوربین‌های موجود در شبکه دسترسی خواهید داشت.

زمانی که در شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی ، روتر و دوربین مدار بسته‌ آی پی به درستی وصل شده باشند و روشن شوند، راه ‌اندازی از لحاظ سخت ‌افزاری تکمیل است ولی دراین‌ بین نرم ‌افزارهایی برای کامپیوتر متصل به شبکه نیز لازم است.

(DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol یا پروتکل پیکربندی پویای میزبان یک پروتکل شبکه‌ی استاندارد که در شبکه‌ی IP استفاده می‌شود. این پروتکل پارامترهای لازم برای عملکرد برنامه‌های مربوط به شبکه‌های ip (مانند آدرس IP مورد استفاده برای رابط و خدمات) را جمع‌آوری می‌کند. کامپیوتر یا دوربین درخواست آدرس آی پی و پارامترهای شبکه را به DHCP ارسال و اطلاعات لازم را به‌صورت خودکار از سرور DHCP دریافت می‌کنند؛ بنابراین نیاز به مدیریت شبکه برای تنظیم دستی این تنظیمات کاهش پیدا می‌کند. برای آموزش شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی به صورت حرفه ای می توانید در دوره آموزش  نصب دوربین مداربسته شرکت نمایید .

کشف آدرس آی پی در شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی

کامپیوتر و دوربین به ‌صورت خودکار و به کمک آدرس آی‌ پی محلی اختصاص داده‌ شده توسط DHCP به روتر متصل می‌شوند. یافتن آدرس IP که کامپیوتر از طریق آن تنظیم‌ شده است کار ساده‌ای می‌باشد. بر روی کامپیوتر با سیستم‌ عامل ویندوز، کافی است محیط Cmd را باز کنید. برای باز کردن این قسمت روی علامت پنجره‌ی ویندوز یا Start کلیک کنید و در قسمت جستجو عبارت Cmd را وارد کنید و کلید Enter را بفشارید. در محیط Cmd دستور  ipconfig” را تایپ کنید و سپس Enter را بزنید. پیکربندی فعلی ویندوز به شما نمایش داده می‌شود.

شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی

IPv4 Address آدرس اختصاص ‌یافته به کامپیوتر شما هست. با آی پی نوشته ‌شده در مقابل Default Gateway می‌توانید به صفحه تنظیمات نرم‌افزار روتر دسترسی پیدا کنید. کافی است این آی پی را در بخش مربوط به آدرس مرورگر وارد کنید.

در این مثال روتر مدل NETGEAR N150 را در نظر داریم. نام کاربری پیش‌ فرض برای ورود به این مسیریاب admin و رمز ورود نیز password است.

شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی

آدرس IP دوربین شبکه را از طریق منوی BASIC و گزینه‌ی Attached Devices پیدا کنید.

شبكه كردن دوربين مدار بسته آی پی

همان‌طور که در تصویر می‌بینید نام دوربین مدار بسته در ستون دوم قرار گرفته است. آدرس آی پی مربوط به هر دوربین مدار بسته را در مرورگر کامپیوتری که به روتر شبکه متصل است، تایپ کنید. از این طریق می‌توانید به دوربین دسترسی پیدا کنید.

 

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره نصب دوربین مدار بسته هستید توصیه می کنیم در دوره های نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *