راهکارهای طلایی برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی

5 دقیقه زمان مطالعه

پر شدن حافظه گوشی، از جمله مشکلات رایج کاربران گوشی های هوشمند محسوب می شود. حافظه گوشی های هوشمند غالبا فضای مناسبی را برای ذخیره سازی داده ها و اطلاعات مختلف مانند فایل های صوتی و تصویری، بازی و اپلیکیشن های مختلف در اختیار کاربر قرار می دهند. با این وجود، در بسیاری مواقع کاربر با پیغام پر بودن فضای حافظه مواجه می گردد. در این مواقع، یافتن علت پر شدن حافظه گوشی از بهترین راهکارها برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی سامسونگ، شیائومی، الجی، هوآوی و . . . تلقی می گردد.

علت پر شدن حافظه گوشی

دلایل گوناگونی باعث پر شدن حافطه گوشی های اندرویدی می شود. شناخت این دلایل به شما کمک می کند تا هر چه سریع تر مشکل را شناسایی و رفع نمایید. در این بخش به بررسی رایج ترین دلایلی که باعث زود پر شدن حافظه گوشی می شود می پردازیم و در دوره آموزش تعمیرات موبایل نیز به طور کامل این مشکل و نحوه رفع آن بررسی می شود.

1.سیستم عامل علت پر شدن حافظه گوشی:

سیستم عامل گوشی می تواند دلیل پر شدن حافظه گوشی باشد. در گوشی‌های هوشمند، غالبا بخشی از فضای حافظه (حداقل 7 الی 8 گیگ) توسط سیستم عامل گوشی اشغال می شود.

2.فایل های موجود در سایر برنامه:

در هنگام باز کردن بسیاری از فایل ها، بخشی از حافظه گوشی پر می شود. باز کردن برنامه های مربوط به ویرایش فیلم، بیشترین حجم از حافظه یک گوشی هوشمند را اشغال می کند. همچنین، کلیپ های داخل یک برنامه نیز موجب اشغال حجم قابل توجهی از فضای حافظه می شوند.

3.به روز رسانی ها و دانلودهای خودکار:

حالت برخی از برنامه ها مانند گوگل پلی در گوشی های هوشمند بر روی به روز رسانی و دانلود خودکار تنظیم گردیده است. همچنین، بسیاری از برنامه های مربوط به شبکه اجتماعی به صورت خودکار دانلود و نصب می شوند. این امر به تدریج پر شدن بی دلیل حافظه گوشی را در پی دارد.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی:

1- حذف اپلیکیشن ها و فایل های حجیم و غیر ضروری

حذف کردن فایل های سنگین و غیر ضروری، از بهترین راهکارها برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی تلقی می گردد. فایل های دارای حجم زیاد مانند ویدیوها، از عامل های اصلی پر شدن فضای حافظه گوشی می باشند.

علاوه بر این، در صورت استفاده از اینترنت بسیاری از فایل ها و برنامه های غیر ضروری به صورت خودکار یا توسط کاربر بر روی گوشی نصب می شوند. دانلود فایل های حجیم در کوتاه ترین بازه زمانی موجب پر شدن حافظه گوشی هوشمند می شود

2- پاک کردن حافظه پنهان برنامه ها

اصلی آن از بهترین راهکارها برای حل مشکل

حذف حافظه پنهان دستگاه از دیگر روش های موثر برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی به شمار می رود. هنگام استفاده از شبکه های مجازی، بسیاری از داده ها و اطلاعات در پوشه مخصوص حافظه پنهان دستگاه ذخیره می شوند. به منظور آزاد کردن حافظه، می بایست چند مرتبه یک بار، نسبت به حذف حافظه پنهان دستگاه اقدام نمود.

برای اعمال این روش در ابتدا وارد تنظیمات یا Setting گوشی شوید.

سپس گزینه Apps & notifications انتخاب شود. پس از انتخاب برنامه های غیر ضروری و بلا استفاده، بر روی قسمت storage ضربه زده و سپس بخش clear cache را انتخاب کنید.

در این حالت داده ها و اطلاعات ذخیره شده از برنامه ها پاک می شود.

3- پاکسازی پوشه دانلودها

پاکسازی و ساماندهی پوشه مربوط به دانلودها را می توان از دیگر راهکارهای کاربردی برای حل مشکل پر شدن حافظه گوشی قلمداد نمود. به طور معمول، در گوشی های اندرویدی یک پوشه مخصوص برای ذخیره سازی فایل‌های دریافتی از اینترنت وجود دارد. این پوشه در بسیاری از گوشی های هوشمند اندرویدی در قسمت Files قرار دارد.

در گوشی های سامسونگ پوشه مربوطه با عنوان My Files نامگذاری شده است.

در این پوشه بسیاری از فایل های دانلود شده توسط اپلیکیشن ها و مرورگرها قرار می گیرد. همین موضوع منجر به پر شدن حافظه گوشی می شود. با پاک کردن فایل های حجیم، فضای قابل توجهی از حافظه دستگاه آزاد می شود.

4- حذف کردن اطلاعات مربوط به مرورگر گوشی

اصلی آن از بهترین راهکارها برای حل مشکل

از دیگر روش های کاربردی برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی می توان به حذف کردن اطلاعات مرورگر دستگاه، اشاره نمود.

با هر بار وارد شدن به یک وب سایت توسط مرورگر گوشی، بخشی از اطلاعات مربوط به سایت در حافظه گوشی ذخیره می شود. با پاک کردن این اطلاعات، به سادگی می توان از پر شدن حجم گوشی جلوگیری نمود.

بر این اساس، در صورت استفاده از مرورگر کروم وارد تنظیمات دستگاه شده و سپس به بخش Site Setting بروید. سپس گزینه storage را انتخاب و در پایین صفحه بر روی گزینه clear site storage ضربه بزنید. با انتخاب این گزینه کلیه اطلاعات و داده های ذخیره شده بر روی حافظه گوشی پاک می شود.

5- استفاده از کارت حافظه راه حل رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

استفاده از کارت حافظه یا SD card از روش های موثر برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند محسوب می شود.

در بسیاری از گوشی های هوشمند، درگاه و پورت مخصوصی برای جایگذاری کارت حافظه تعبیه شده است. در این صورت، به راحتی می توان بسیاری از فایل های حجیم را به قسمت کارت حافظه دستگاه منتقل کرد. برای استفاده از کارت حافظه به عنوان حافظه داخلی گوشی، در وهله نخست اس دی کارت را در داخل گوشی قرار دهید.

سپس به بخش تنظیمات رفته و پس از انتخاب گزینه storage بر روی SD card ضربه بزنید.

سپس با لمس دکمه های افقی بالای صفحه، گزینه storage setting و سپس گزینه format as internet را انتخاب نمایید. در صفحه بعدی، گزینه erase and format را انتخاب نموده تا کارت حافظه فرمت گردد. پس از انتخاب گزینه ok، امکان انتقال اطلاعات مورد نظر به کارت حافظه میسر می شود.

6- استفاده از سرویس های ذخیره سازی ابری

سرویس های ذخیره سازی ابری (Cloud)، از دیگر شیوه ها برای حل مشکل کمبود حافظه گوشی می باشد. سرویس هایی مانند دراپ باکس، گوگل درایو و گوگل فوتوز، فضای مشخصی را برای ذخیره سازی در اختیار کاربر قرار می دهند.

7- ریست فکتوری

اصلی آن از بهترین راهکارها برای حل مشکل

آخرین راهکار برای برطرف کردن مشکل پر شدن حافظه گوشی هوشمند به انجام Factory Reset دستگاه مربوط می شود. چنانچه راهکارهای گفته شده کارساز نبود، می بایست این روش را مورد استفاده قرار داد. برای انجام این روش به بخش تنظیمات رفته و گزینه Back and reset را انتخاب نمایید.

نکته: با انجام ریست فکتوری تمامی اطلاعات و داده ها موجود بر روی گوشی پاک می شود. به همین جهت مناسب است که یک فایل پشتیبان یا back up تهیه گردد.

برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *