راهنمای عیب یابی LED

5 دقیقه زمان مطالعه

عیب یابی  LED به معنی عدم تصویر دهیLIGHT – NOLIGHT و پرش تصویرNODISPLAY می باشد

عیب یابی LED موبایل را می توان از مهمترین وظایف یک تعمیرکار سخت افزار موبایل دانسته، زیرا معمولا مشکلات بسیار زیادی بر سر راه LED وجود دارد. با توجه به اهمیتی که صفحه نمایش LED در موبایل داشته، نیاز است تا عیب یابی و تعمیر آن با دقت بسیار بالایی انجام شود. زیرا مشاهده شده که در صورتی که تعمیرکار تخصص لازم را نداشته باشد و یا دقت مناسب را هنگام باز و بسته کردن گوشی نداشته باشد، می تواند مشکلاتی برای LED به وجود بیاورد. از این رو عیب یابی باید با دقت بسیار زیادی انجام شود که لازمه داشتن این این مهارت شرکت در دوره آموزش تعمیر سخت افزار موبایل می باشد.

صفحه نمایش LED با تکنولوژی های مختلفی قابل تولید بوده، که برای اینکه اندازه آنها با سایز گوشی ها متناسب شود، از دو تکنولوژی OLED و AMOLED استفاده شده است. کیفیتی که در صفحه نمایش  LED بوده، هرگز نمی توان در سایر صفحه نمایش ها مانند LCD ملاحظه نمود. برای نمایش تصاویر در صفحه نمایش LED از دیود هایی استفاده می شود که به آنها دیود ساطع کننده نور گفته می شود. این دیودها در رنگ های آبی، سبز و قرمز موجود می باشند. در ادامه می توانید با نحوه این نوع عیب یابی بیشتر آشنا شوید.

اهمیت عیب یابی LED موبایل

عیب یابی LED موبایل از این جهت حائز اهمیت بوده که در صورتی که صفحه نمایش یک گوشی با مشکل مواجه شود، ارتباط کاربر با کلیه سخت افزار و نرم افزار گوشی موبایل قطع می شود و امکان هیچ استفاده ای از گوشی وجود ندارد. زیرا در صورتی که صفحه نمایش چیزی نشان نداده و یا با مشکل قطع و وصل کردن مواجه بوده، نمی توان هیچ گونه بهره ای از گوشی موبایل برد. از این رو باید به سرعت عیب یابی انجام شود، تا بتوان طبق روال عادی از گوشی موبایل استفاده نمود.

مشکلات بسیار زیادی برای LED ممکن است بوجود بیاید، که ممکن است منشاء آنها از نرم افزار و یا سخت افزار گوشی باشد، البته ممکن است برخی از عیوب نیز هم سخت افزاری و هم نرم افزاری باشند. با شناخت مشکلات موجود و عیب یابی صحیح می توان به راحتی آنها را رفع نمود. از این رو باید با ظرافت خاصی به این نوع عیب یابی موبایل پرداخت. در ادامه این مقاله می توان با دو نمونه از مشکلاتی که در عیب یابی LED موبایل ممکن است با آنها برخورد کنید، آشنا می شوید.

حتما بخوانید: آموزش تعمیر و عیب یابی تاچ موبایل

عیب یابی LED موبایل

مشکل چشمک زدن LED موبایل و رفع آن

هنگامی که حرف از عدم تصویر دهی مناسب می شود، می توان این عیب را به شکل های مختلفی در هنگام عیب یابی مشاهده نمود. مثلا در برخی مواقع مشاهده می شود که بخشی از LED حالت چشمک زن داشته، البته این چشمک زدن ممکن است در هر قسمتی از صفحه نمایش و یا در کل صفحه مشاهده شود. در برخی از موارد نیز این عیب به صورت کم و زیاد شدن نور در صفحه نمایش خود را نشان داده، این کم و زیاد شدن نور نیز خود می تواند با شدت کم و یا زیاد اتفاق بیفتد.

برای اینکه بتوان به درستی عیب یابی را انجام داده، می توان به بررسی علت بوجود آمدن مشکل پرداخت، تا متوجه شد که عیب اصلی از کجاست. مثلا اگر با نصب برنامه ای این مشکل مشاهده شده، به احتمال زیاد مشکل نرم افزاری است و با حذف همان برنامه این مشکل نیز برطرف می شود. اما چنانچه گوشی ضربه ای خورده باشد، احتمال بروز مشکل در سخت افزار زیاد می شود. در این موارد ابتدا می توان ارتباط بین واحد پردازش مرکزی و واحد گرافیکی موبایل را بررسی نموده، چنانچه مشکلی وجود نداشته، به احتمال زیاد LED گوشی آسیب دیده و باید تعویض گردد.

حتما بخوانید: آموزش جامع تعمیر شارژر موبایل

مشکل پرش تصویر موبایل و راه حل رفع آن

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که در عیب یابی LED به آن برخورد می شود، مشکل پرش تصویر می باشد. پرش تصویر می تواند هر چند روز یک بار اتفاق بیفتد و یا با توجه به وضعیت مشکل بوجود آمده و وسعت خرابی، ممکن است در روز نیز چندین بار شاهد پرش تصویر باشید. باید بررسی ها به طور کامل و دقیق انجام شود تا علت بوجود آمدن این مشکل معلوم شود.

اگر به تازگی نرم افزار خاصی بر روی گوشی نصب نشده باشد، می توان گفت که عیب سخت افزاری می باشد. برای عیب یابی باید به سراغ سنسور نور گوشی رفته و آن را به دقت بررسی نمود. زیرا در اغلب موارد مشکل در این سنسور باعث بوجود آمدن پرش تصویر یا NODISPLAY می شود.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *