تشریح و عیب یابی مدار سیم کارت

5 دقیقه زمان مطالعه

مدار سیم کارت موبایل یکی از مدارهای مهم در موبایا است که اگر به خوبی کار نکند، نمی توان از موبایل جهت برقراری تماس با سایر دستگاه ها استفاده نمود. بدین ترتیب می توان پی برد که با یکی از قطعات سخت افزاری مهم در موبایل مواجه هستیم. سیم کارت ها معمولا دارای ساختار و بلوک پیچیده ای نمی باشند، اما باید این را بدانید که هر سیم کارت خود از قطعات مختلفی تشکیل شده، که نیاز است آنها را به خوبی شناخت . در ادامه می خواهیم به عیب یابی مدار سیم کارت که شامل تشریح بلوک – ساختار – و عملکرد تک تک قطعات و پایه های سیم کارت می باشد بپردازیم.

سیم کارت ها معمولا خود به عنوان یک کامپیوتر بسیار کوچک عمل می کنند، یعنی دارای حافظه، پردازنده و حتی مجهز به یک سیستم عامل مخصوص نیز می باشد. از این رو شناخت تک تک قطعات مربوطه  و همچنین اسم و نقش پایه های سیم کارت می تواند برای یک تعمیرکار موبایل بسیار مهم و ضروری باشد. از این رو در این مقاله می توان با مدار سیم کارت و عملکرد تک تک قطعات SIM آشنا شده، زیرا شناخت مدار مربوطه می تواند از اهمیت بسیار زیادی برای افرادی که دوره آموزش تعمیر موبایل را گذراندند و در حوزه تعمیرات موبایل فعالیت می کنند، داشته باشد.

 

تشریح اجزای سیم کارت

هر SIM دارای یک سیستم عامل بوده، که این سیستم عامل می تواند جاوا و یا محلی باشد. معمولا سیم کارت ها طوری برنامه نویسی شده اند که بتوان بر روی دستگاه های کوچک نیز اجرا شوند. هر سیم کارت دارای یک شماره مداری بین المللی بوده که با نام ICC ID شناخته می شود و طی فرایندی با نام شخصی سازی بر روی آن نیز حک می شود. انواع SIM فعلی می توانند با ولتاژ های مختلف 5، 3 و 1.8 سازگاری داشته باشند. در حالی که انواع SIM قدیمی تنها با یک ولتاژ سازگار بودند. همچنین هر SIM دارای یک ROM یا حافظه موقت نیز می باشد.

از دیگر اجزای سیم کارت EEPROM می باشد. EEPROM حافظه طولانی مدت سیم کارت می باشد، زمانی که شماره ای را در دفتر تلفن سیم کارت خود ذخیره می کنید، در واقع این شماره در EEPROM ذخیره شده است. در هر زمانی که نیاز داشته باشید می توانید به حافظه سیم کارت مراجعه نموده و شماره مورد نظر را مشاهده نمود. نرم افزار STK می تواند باعث شود تا سیم کارت بتواند به راحتی با محیط بیرون ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را بر روی نمایشگر موبایل به نمایش بگذارد. بدین ترتیب امکان برقراری ارتباط سیم کارت با سایر اجزای گوشی کاملا دیجیتال و باینری انجام می شود.

Ki (کلید تصدیق هویت) سیم کارت است که از آن برای تصدیق هویت سیم کارت استفاده می شود. کلید تصدیق هویت ( Ki) یک مقدار ۱۶ بایتی بوده و هر سیم کارت ki منحصر به فردی دارد. IMSI نیز از دیگر اجزای سیم کارت است که وظیفه برقراری ارتباط میان تماس‌های تلفن همراه مشترک با دیگر سیم‌کارت‌ها را دارد.

معرفی پایه های سیم کارت

در اینجا به معرفی پایه های سیم کارت پرداخته می شود، زیرا این پایه ها دارای وظایف بسیار متفاوت و مهمی بوده، که همگی آنها باید وظیفه خود را به خوبی انجام دهند، در غیر اینصورت کاربر با مشکلاتی مواجه خواهد شد. بدین ترتیب نیاز است تا تک تک پایه ها و عملکرد آنها را بدانید. بدین ترتیب در صورت بروز هر گونه مشکلی در مدار سیم کارت، می توان متوجه شد که دستگاه با چه مشکلی مواجه شده است.

پایه VCC سیم کارت را می توان به عنوان منبع تغذیه در نظر گرفت. بدین ترتیب اهمیت آن بسیار زیاد می باشد. زیرا انرژی را به قسمت های مختلف می رساند. RESET می تواند برای بازیابی اطلاعات مفید باشد. پایه CLK سیم کارت می تواند برای سیم کارت های مختلف سیگنال کلاک را ایجاد نماید. پایه GND سیم کارت را پایه منفی تغذیه و یا همان اتصال به زمین می نامند. پایه VPP سیم کارت ولتاژ های مورد نیاز جهت برنامه نویسی را تامین می نماید. I\O نیز می تواند جهت ورودی و خروجی مورد استفاده قرار بگیرد. با توجه به تصویری که در پایین آمده، می توان بهتر با این پایه ها آشنا شد.

سیم کارت


باید در نظر داشته باشید که برخی از گوشی هایی که در بازار موجود بوده ممکن است نتوانند سیم کارت های داخل کشور را بخوانند. برخی از افراد در مواجه شدن با چنین مواردی ممکن است مشکل را از سیم کارت بدانند. این مشکل می تواند به دلیل قفل بودن شبکه باشد، از این رو نیاز است تا قفل شبکه این گوشی ها باز شود. این کار را می توان با مراجعه به سایت های آنلاک و یا سایت اپراتور مربوطه که گوشی را بر روی شبکه خود قفل نموده مراجعه کرده و با پرداخت هزینه ای، مشکل گوشی را برطرف نمود. این کار را آنلاک کردن گوشی می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *