تشریح عملکرد صفحه نمایش LCD و LED و نسل های آن

5 دقیقه زمان مطالعه

صفحه نمایش موبایل یکی از بخش های سخت افزاری به شمار می رود، که دارای اهمیت بسیار زیادی نیز بوده، زیرا کلیه تصاویری که از یک موبایل توسط کاربر دیده می شود را نمایشگر تامین می کند. با توجه به نیاز شرکت های تولید کننده موبایل معمولا نمایشگر با تکنولوژی های مختلفی تهیه و تولید شده است.

معمولا صفحه نمایش هایی برای استفاده در موبایل مناسب بوده که بتوان آنها را با ابعاد کوچک تولید نموده، یکی از مهمترین موضوعات در طراحی موبایل، ظرافت و زیبایی آنها می باشد. از این رو معمولا صفحه نمایش های قطور نمی توانند گزینه ای مناسب برای موبایل ها باشند.

دو نوع رایج نمایشگر در بازار وجود دارد که می توان از آنها برای انواع گوشی های موبایل و تمامی صفحه نمایش ها استفاده نمود. که برای شناخت کیفیت و تمامی اطلاعات مربوظ به این نوع جنس های صفحه نمایش می توانید در دوره های آموزش تعمیرات موبایل شرکت کنید. زیرا هم کیفیت مناسبی داشته، و هم امکان تولید آنها در ابعاد متناسب با موبایل وجود دارد. این دو نوع صفحه نمایش را در بازار با نام های LCD و LED می شناسند. معمولا گوشی هایی که کمی قدیمی تر بوده از LCD و گوشی های موبایل مدرن و هوشمند اغلب از صفحه نمایش LED بهره می برند.

انواع صفحه نمایش موبایل کدام است؟

معرفی صفحه نمایش LCD موبایل

صفحه نمایش کریستال مایع Liquid Crystal Display که در بین عموم مردم با حروف اختصاری LCD شناخته شده است، این نوع صفحه نمایش یکی از مرسوم ترین صفحات نمایش در تلوزیون، مانیتور، لپ تاپ، موبایل و سایر دستگاه های الکترونیکی می باشد. همانطور که از اسم این نمایشگر ها مشخص بوده، معمولا برای ساخت این نوع نمایشگر ها از کریستال مایع که دارای خواص و ویژگی های بسیار زیادی برای صفحه نمایش بوده، استفاده شده است.

کریستال مایع این مزیت را داشته که می تواند هم مزایای مایع و جامد را به صورت همزمان دارا باشد. این موضوع باعث افزایش کیفیت این نمایشگرها شده است. لامپ های فلورسنت تعبیه شده در صفحه نمایش LCD وظیفه تامین نور پس زمینه را در این نمایشگر ها دارد. معمولا صفحه نمایش LCD با مناسب ترین قیمت ممکن تولید می شود، این موضوع باعث می شود که بسیاری از شرکت های تولیدی موبایل، این صفحه نمایش را برای حفظ قیمت رقابتی محصولات خود مورد استفاده قرار دهند.

حتما بخوانید: آموزش تعمیر و عیب یابی تاچ موبایل

معرفی صفحه نمایش LED موبایل

دیود ساطع کننده نور Light-Emitting Diode که در زبان عامیانه به اختصار LED معرفی می شود، نمایشگری پیشرفته تر نسبت به LCD بوده، اما معمولا تولید آن در اندازه های کوچک برای موبایل مشکل می باشد. از از این رو نسل های مختلفی از این نمایشگر را تولید نموده اند تا بتوان آنها را به راحتی بر روی گوشی موبایل نصب نمود. از کاربردی ترین و معروف ترین نسل های صفحه نمایش LED می توان به OLED و  AMOLED اشاره نمود. که هر کدام از آنها دارای مزایای مربوط به خودش می باشد.

حتما بخوانید: آموزش مرحله به مرحله عیب یابی صفحه نمایش led موبایل

صفحه نمایش LED موبایل

معرفی صفحه نمایش OLED موبایل

Organic Light-Emitting Diode که مخفف آن OLED می باشد، یکی از پرکاربردترین نمونه از نسل های نمایشگر LED در موبایل ها می باشد، زیرا معمولا دیودهای ساطع کننده نور بسیار کوچکی در این نسل به کار رفته، از این رو امکان تولید این نمایشگر ها با هر سایزی وجود دارد. این موضوع باعث شده تا در اغلب موبایل ها این مدل از نمایشگر ها مشاهده شود.

معرفی صفحه نمایش AMOLED موبایل

Active-Matrix OLED که به صورت مخفف آن را AMOLED می خوانند. Active-Matrix ترانزیستورهایی بوده که می توان گفت با ماتریس های OLED به خوبی سازگار می شوند. میزان انرژی که صفحه نمایش AMOLED مصرف نموده، بسیار کمتر از سایر نمایشگر ها بوده، از این رو معمولا کمک می کند تا باتری موبایل ماندگاری بیشتری داشته باشد.

سرعت و کیفیت در این صفحه نمایش بسیار بیشتر از سایر نسل ها بوده، اما معمولا به خاطر هزینه بالا، اغلب شرکت های ساخت موبایل از استفاده این نمایشگر خود داری می کنند. زیرا در صورتی که از نمایشگر های AMOLED استفاده نمایند، از لحاظ قیمت نمی توانند با رقبای خود رقابت کنند. این موضوع می تواند به میزان فروش شرکت ها لطمه وارد کند. در نتیجه سود دهی شرکت های تولید کننده موبایل کمتر می شود. از این رو اغلب گوشی های موجود در بازار مجهز به نمایشگر های OLED می باشند. 

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در کلاس آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *