نحوه عملکرد استارت خودرو، علائم خرابی و روش تست آن

5 دقیقه زمان مطالعه

امروز ما در مورد استارت خودرو که یک دستگاه کوچک بسیار مهم است صحبت می کنیم که در صورت کمبود باتری، دچار مشکل خواهد شد. استارت خودرو به عنوان استارت اضطراری نیز شناخته می شود. در اینجا این راهنمای ساده به شما کمک می کند که در مواقع اضطراری و شرایط خطرناک در جاده نمانید.

استارت خودرو چگونه کار می کند؟

استارت خودرو چیست و چگونه کار می کنند

احتمالاً شما هم به این سوال فکر کرده اید که وظیفه استارت چیست؟ استارت ماشین تامین باتری تخلیه شده است و فقط با مقدار جریان لازم برای راه اندازی مجدد خودرو کار می کند. بر این اساس، هر زمان که با مشکل کار نکردن باتری ماشین روبرو شوید، باید باتری خودروی خود را با کابل های مناسب به باتری ماشین دیگر متصل کنید تا باتری شما شارژ و خودرو روشن شود؛ به این کار اصطلاحا باطری به باطری گفته می شود.

استارت اضطراری خودرو

استارت های اضطراری چیزی جز پاوربانک (که توسط یک واحد مرکزی مجهز به کابل و پایانه های شارژ تشکیل شده اند) نیستند. همیشه باید استارت اضطراری را در خودرو نگه دارید تا در مواقع اضطراری مجدداً بتوانید آن را راه اندازی کنید.

عملکرد استارت اضطراری خودرو بسیار ساده است و باید همزمان با برقراری اتصال بین پایانه ها به قطب منفی و مثبت باتری تخلیه شده، استارت بزنید، چند ثانیه منتظر بمانید و ماشین را روشن کنید.

بیشتر بخوانید: چطور معاینه فنی خودرو بگیریم؟ شرایط و مدارک گرفتن معاینه فنی خودرو

پس از روشن شدن موتور، ایده خوبی است که ماشین را به مدت حداقل 15 دقیقه با سرعت زیاد در حال حرکت نگه دارید تا بتواند مجدداً شارژ شود، زیرا استارت برای شارژ مجدد آن استفاده نمی شود، بلکه فقط به خودرو فرصت راه اندازی مجدد را می دهد.

استارت موتور خراب

هنگام خرید یک استارتر پرش، 3 پارامتر باید در نظر گرفته شود:

ولتاژ خروجی

در اکثریت قریب به اتفاق موارد 12 ولت است که تقریباً با تمام اتومبیل های موجود در جاده سازگار است.

حداکثر جریان

این حداکثر مقدار فعلی است که استارت می تواند برای راه اندازی خودرو ارائه دهد (می تواند از 200 تا بیش از 2000 آمپر متغیر باشد). هرچه قله بالاتر باشد، استارت بیشتر برای خودروهای با جابجایی بزرگ مناسب است.

ظرفیت باتری

بر حسب میلی آمپر ساعت محاسبه می شود و هرچه بیشتر باشد، تعداد بیشتری شروع کننده را می توان مجاز کرد. به طور خلاصه، با ظرفیت بالا، استارت قادر خواهد بود، با یک بار شارژ، ماشین را بیش از یک بار راه اندازی مجدد کند.

به طور کلی، برای خودروهای شهری، با جابجایی متوسط ​​و کوچک، عملاً همه مدلهای استارت مناسب است. در مورد خودروهای با جابجایی بزرگ، توصیه می شود ظرفیت و حداکثر جریان را به خوبی ارزیابی کنید.

با این وجود، همیشه یک قانون مهم وجود دارد: اگر باتری ماشین شما بدون دلیل مشخص تمام شده است (مدت طولانی آن را روشن نکرده اید و غیره …)، همیشه خوب است آن را توسط یک متخصص بررسی کنید، که در صورت لزوم جایگزین آن می شود.

موتور استارت خودرو برای چیست؟

چه علائمی باید باعث شود فکر کنیم شکسته است یا مشکلاتی دارد؟ ادامه را بخوانید و همه چیز را که باید در مورد این قسمت اساسی ماشین خود بدانید پیدا کنید.

قطعات استارت خودرو

استارت خودروهای سواری دارای 8 قطعه مختلف هستند:

اتوماتیک استارت، دنده استارت، پوسته استارت، گیربکس استارت، آرمیچر استارت، کله فندی استارت، دو شاخه استارت، زغال و جا زغالی استارت.

هر یک از قطعات می توانند در مدل های مختلف، شکل و یا طول خاصی داشته باشند. در زمان خرید و یا تعویض این قطعات برای هر خودرو باید به نوع آن ها دقت شود.

کاربرد موتور استارت خودرو

همانطور که از نامش مشخص است، موتور استارت برای راه اندازی موتور اتومبیل های احتراق داخلی استفاده می شود و به آن اجازه می دهد تا به تعداد دور لازم برای شروع کار برسد.

با چرخاندن کلید احتراق یا فشار دادن دکمه استارت، موتور به لطف برق تأمین شده توسط باتری فعال می شود، شروع به چرخش می کند و در این حرکت موتور را با خود می کشد و چرخه پیستون را فعال می کند. همه اینها در چند ثانیه اتفاق می افتد، پس از آن موتور استارت خاموش می شود.

درک اینکه چگونه موتور استارت برای راه اندازی ماشین ضروری است و اینکه نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، حتی در وسایل نقلیه مجهز، دشوار نیست.

سیستم “شروع و توقف”: هر بار که موتور به طور خودکار خاموش می شود به کار می افتد تا مصرف سوخت و آلاینده های مضر محدود شود.

علائم خرابی موتور استارت چیست؟

علائم خرابی موتور استارت چیست؟

وقتی موتور استارت خراب است، موتور روشن نشده و در نتیجه خودرو روشن نمی شود. در این مواقع یکی از احتمالات بسیار قوی خالی بودن باتری خودرو است.

روش پی بردن به دلیل اصلی این امر بسیار ساده است:

1- اگر سایر وسایل برقی در خودرو (مانند چراغ های جلو یا استریو) به درستی کار می کنند، مشکل در موتور استارت است.

2- در صورتی که در زمان روشن کردن ماشین، موتور یک تیک مداوم از خود ساطع کند، ممکن است الکترومغناطیس داخل آن معیوب باشد.

3- اگر موتور به جای تیک، نویز ضربه ای تولید کند، مشکل می تواند در مدار منبع تغذیه باشد.

4- از طرف دیگر، اگر در هنگام قرار دادن کلید مطلقا هیچ اتفاقی نیفتد، مدار الکتریکی داخلی موتور به طور کامل قطع شده است.

5- در زمان استارت زدن ممکن است به نظر برسد که اسکوتر کار می کند اما صداهای عجیب و غریبی تولید می کند یا ماشین به سختی روشن می شود. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل همیشه آن را چک کنید تا با این اتفاق مواجه نشوید.

انواع استارت خودرو

استارت های خودرو 3 مدل متنوع دارند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم:

– استارت دنده مارپیجی

به انواعی از استارت ها که اتومات از استارت جدا باشد، استارت دنده مارپیچی گفته می شود. در استارت های دنده مارپیچی در برخی موارد ممکن است پس از اینکه موتور روشن شود، دنده استارت گیر کند و همین امر مانع از عملکرد صحیح آن شود.

– استارت دنده مارپیچی کشویی

در استارت های دنده مارپیچی کشویی علاوه بر اینکه اتومات استارت با درگیر کردن دنده فلایول در ایجاد گردش در موتور نقش دارد، بلکه موجب برق رسانی از باتری به موتور استارت نیز می شود.

– استارت های گیربکسی

یکی از انواع استارت ماشین، استارت گیربکسی است که برای موتورهایی که سیلندر بیشتری داشته باشند و یا حجم موتور خودرو بالاتر باشد، طراحی و استفاده می شوند. استارت گیربکسی موجب می شود تا این مدل از موتورها راحت تر بچرخند. در این نوع از استارت ها یک گیربکس به استارت اضافه شده است تا بتواند دور آرمیچر استارت را با کمک گیربکس بالا ببرد.

عیب یابی استارت خودرو

روش تست استارت خودرو

عیب یابی استارت خودرو روش های متنوعی دارد که می تواند دلایل مختلف مربوط به خرابی استارت را ثابت کند تا بتوانید برای رفع مشکل اقدام نمایید.

برای بررسی تست باتری می توانید از یک ولت متر استفاده کنید و یا چراغ های جلوی خودرو را روشن کنید. در صورت روشن شدن چراغ ها یعنی مشکلی در باتری ماشین وجود ندارد.

در مرحله بعدی باید به سراغ چک کردن سیم کشی استارت بروید. برای این کار باید سوئیچ را بچرخانید. اگر چراغ های هشدار پشت آمپر روشن شوند، به معنی سالم بودن سیم کشی استارت است.

سومین اقدام برای تست استارت خودرو، هل دادن آن است. اگر ماشین را هل دادید و خودرو حرکت کرد، یعنی موتور ماشین سالم است. در این صورت اگر خودرو حرکت نکند، یعنی موتور قفل شده است.

در صورتی که هیچ یک از موارد ذکر شده، علت استارت نخوردن ماشین نباشند باید به سراغ بررسی سوئیچ خودرو بروید. اگر سوئیچ خراب شده باشد، در زمان استارت زدن، خودرو روشن نمی شود.

آخرین اقدامی که باید در زمان استارت نخوردن خودرو انجام داد، اطمینان از سلامت دینام است. تست دینام خودرو با روش های مختلفی مانند تست با ولت متر، با دستگاه، از طریق برداشتن سر باطری و … امکانپذیر است. از آن جا که تست دینام خودرو از حساسیت خاصی برخوردار است، توصیه می کنیم از یک مکانیک خودرو کمک بگیرید تا مشکلات دینام را عیب یابی کند.

استارت موتور خراب

موتور استارت از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که برخی از آنها را می توان به طور جداگانه تعویض کرد: این به عهده مکانیک مورد اعتماد شما است که به شما توصیه کند چه کاری انجام دهید.

اگرچه اسکوترها برای استفاده در مدت زمان طولانی طراحی شده اند،حتماً آن ها را پس از حدود 100000 کیلومتر حتی در صورت عدم وجود علائم خاص بررسی کنید.

هزینه خرید و تعویض استارت موتور خودرو با توجه به نوع خودرو و برند قطعات یدکی انتخابی شما متغیر است، اما در هر صورت هزینه نهایی برای شما زیاد خواهد بود.

مانند همیشه، توصیه می کنیم از از دستکاری کردن اجتناب کنید؛ زیرا فقط یک متخصص مکاترونیک قادر است وضعیت موتور استارت را ارزیابی کرده و مهمتر از همه، مناسب ترین مدل را برای ماشین شما جایگزین کند.

 

در صورتی که از علاقه مندان مکانیکی خودرو هستید برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم در دوره  آموزش مکانیکی خودرو آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

جهت ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات ecu  ککلیک کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *