اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه

5 دقیقه زمان مطالعه

اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه یا آی پی از اجزای مختلفی تشکیل شده است. اجزای اصلی دوربین مدار بسته تحت شبکه با WebCam و سیستم دوربین مدار بسته‌ آنالوگ تفاوت دارد. WebCam به کمک کابل USB به کامپیوتر متصل می‌شود و دوربین های مدار بسته آنالوگ نیز به‌ وسیله کابل کواکسیال (Coax) با سرور خود ارتباط برقرار می‌کند.

اجزای اصلی دوربین مدار بسته تحت شبکه کدام است؟

دوربین یا دوربین‌های مدار بسته‌ شبکه و کابل شبکه

دوربین های مدار بسته آی پی یا تحت‌ شبکه به همان روش کامپیوتر، به شبکه متصل می‌شوند. هر دوربین تحت شبکه یک کامپیوتر دارای Cpu و حافظه به شمار می‌آید که تصاویر را از سنسورهای CCD یا CMOS به سمت کاربر و سرویس دهنده‌ی ویدیویی IP ارسال می‌کند.

اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه

 بنابراین یکی از اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه، دوربین یا دوربین‌های مدار بسته‌ شبکه و کابل شبکه می‌باشند.

سرور شبکه‌ ویدیویی یا سرویس‌ دهنده‌ ویدیویی IP

یکی دیگر از اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه، سرور شبکه‌ ویدیویی یا سرویس‌ دهنده‌ ویدیویی IP است. هدف از سرور ویدیویی انتقال سیگنال‌های ارسالی از سمت دوربین مدار بسته از طریق کابل، برای انتشار بر روی شبکه‌ IP است. سرویس ‌دهنده‌ ویدیویی IP مجهز به نرم‌ افزاری است که به کاربران اجازه‌ دسترسی به دوربین‌ها را می‌دهد. این دسترسی از طریق مرورگرهای اینترنتی استاندارد موجود بر روی کامپیوترها امکان‌پذیر می‌شود. برخی سرورها به شما اجازه‌ می‌دهند تا از طریق نرم‌ افزار NVR به دوربین‌های خود متصل شوید. برای آشنایی بیشتر با اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه پیشنهاد می کنیم در دوره آموزش  تخصصی نصب دوربین مدار بسته شرکت نمایید.

NVR یکی دیگر از اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه

  Network Video Recorder نرم‌ افزاری است که ویدیوهای دریافتی از دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه را به فرمت دیجیتال، در حافظه از نوع مشخص (کارت حافظه SD، فلش و…) ذخیره می‌کند. NVR به سخت‌ افزار اختصاصی برای ضبط نیاز ندارد. بنابراین برای پشتیبان‌ گیری از تصاویر ضبط ‌شده توسط دوربین مدار بسته می‌توان از حافظه‌ مربوط به NVR استفاده برد. حجم این حافظه قابل‌ محاسبه می‌باشد.


حتما بخوانید: تفاوت بین دستگاه NVR و DVR


منبع تغذیه یکی دیگر از اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه

یکی دیگر از اجزای اصلی دوربین مدار بسته شبکه منبع تغذیه است. دوربین‌ مدار بسته‌ IP که از قابلیت تغذیه از شبکه، برخوردارند، به کمک انژکتور انرژیِ مورد نیاز خود را از طریق کابل شبکه دریافت می‌کنند. استفاده از کیت ژنراتور برای شبکه‌های بی ‌سیم مزایای زیادی دارد.

  • ایمنی: منبع تغذیه با ولتاژ کم به معنای کاهش خطر و ریسک است.
  • سادگی: استفاده از تنها یک کابل برق و یک کابل شبکه برای اتصال به هر دستگاه
  • فضا: تعداد سیم کمتر در نتیجه صرفه‌جویی بیشتر در فضا
  • طریقه نصب ساده‌ و سریع نصب دوربین‌ها و گسترش راحت شبکه
  • حذف نیاز به برق ‌کار حرفه‌ای

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره نصب دوربین مدار بسته هستید توصیه می کنیم در دوره های نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *