آموزش تعمیر و عیب یابی تاچ موبایل

5 دقیقه زمان مطالعه

تاچ موبایل یکی از پرکاربرد ترین قطعات سخت افزاری بوده، که در قسمت بیرونی موبایل بوده و نیاز است که کاربر با استفاده از انگشت خود و یا قلم مخصوص دستوراتی که لازم به اجرای آنها می باشد را به گوشی بدهد. کاربر تقریبا در هر زمانی با تاچ گوشی در تماس بوده و این موضوع باعث آسیب پذیر تر شدن تاچ موبایل می باشد. زیرا ممکن است دست رطوبت داشته و یا با هر چیز دیگری که برای تاچ مضر بوده، آلوده شده باشد. این موضوع باعث شده تا میزان خرابی در تاچ بسیار زیاد شود.

یک تعمیرکار موبایل باید بتواند انواع تاچ موبایل را شناسایی نموده و علل مختلف خراب شدن آنها را پیدا نماید و به خوبی بتواند به تعمیر تاچ موبایل بپردازد.. زیرا یکی از رایج ترین عیوبی که در گوشی های هوشمند به چشم می خورد، خرابی تاچ می باشد. این موضوع به خاطر عدم مراقبت صحیح کاربر از گوشی و قرار گرفتن تاچ در ابتدایی ترین لایه از قطعات موبایل، می باشد. تاچ موبایل معمولا با تکنولوژی های مختلفی تهیه و تولید شده و در ادامه مطلب به معرفی انواع تاچ موبایل و نحوه عملکرد آنها پرداخته می شود، تا بیشتر و بهتر با آنها آشنا شوید همچنین جهت آموزش تخصصی و حرفه ای در راستا عملکرد کلی موبایل، می توانید در دوره آموزش تعمیرات تخصصی سخت افزار موبایل شرکت کنید.  

انواع تاچ موبایل

تاچ موبایل با دو تکنولوژی متفاوت تهیه و تولید شده است که آنها را می توان مقاومتی و خازنی نامگذاری نمود.

تاچ موبایل مقاومتی

تاچ موبایل مقاومتی در گوشی های قدیمی تر مورد استفاده قرار گرفته و امروزه معمولا در گوشی های جدید از این تکنولوژی استفاده نمی شود. تاچ موبایل با تکنولوژی مقاومتی به نمونه از تاچ ها اطلاق می گردد که از دو صفحه تشکیل شده و معمولا یکی از این لایه ها از جنس پلاستیک نرم بوده و بالا تر قرار می گیرد و لایه زیرین از جنس شیشه بوده که سخت می باشد.

اکسید تین ایندیوم یک رسانا بوده که بر روی هر دو صفحه قرار می گیرد. بین دو صفحه چیزی قرار نمی گیرد و با فشار دادن لیه بالایی که پلاستیکی و نرم بوده، فرو می رود و باعث می شود که دست به لایه زیرین یعنی شیشه برسد، بدین ترتیب مقاومتی ایجاد می شود و با استفاده از این مقاومت، دستور برای اجرا به cpu ارسال می شود. به خاطر نیاز به فشار بیشتر، معمولا کاربر پس از مدتی کار با این نوع تاچ ها خسته می شود.

حتما بخوانید: آموزش جامع تعمیر شارژر موبایل

تاچ موبایل خازنی

تاچ موبایل با تکنولوژی خازنی که به آنها در بازار حرارتی نیز می گویند، معمولا در این مدل از تاچ ها لمس کافی است و نیاز به فشار نمی باشد. هر چیزی که بتواند بار الکتریکی را در خود ذخیره نماید، می تواند در استفاده از تاچ خازنی کارایی داشته باشد. معمولا کاربر با سرعت بسیار مناسب تری می تواند با تاچ خازنی کار کند، قابلیت چند لمسی نیز در تاچ خازنی امکان پذیر شده است. اما معمولا هزینه تولید این نوع از تاچ ها بسیار زیاد می باشد.

تاچ موبایل

حتما بخوانید: مشکلات دوربین گوشی و روش های رفع تاری و شکستگی آن

چرا تاچ موبایل اشتباه کار می کند؟

در این مورد تاچ موبایل دستوری که به آن داده شده را با اشتباه برای cpu ارسال نموده، در نتیجه عملیات دیگری توسط گوشی انجام می شود. در این موارد اگر تاچ موبایل از نوع مقاومتی باشد، علت آن می تواند ریشه در عدم کالیبره بودن تاچ داشته باشد. اما در صورتی که تاچ موبایل خازنی است می تواند دو علت عمده داشته باشد، یکی از این دلایل جدا شدن کانکتور از مادربرد بوده، و دیگری خراب شدن و غیر قابل استفاده شدن تاچ می باشد.

چرا تاچ موبایل هیچ دستوری را انتقال نمی دهد؟

در این حالت به هیچ عنوان نمی توان با گوشی کار کرده، زیرا هیچ دستوری به وسیله تاچ موبایل برای cpu ارسال نمی شود. ابتدا کانکتورهای تاچ به برد موبایل را بررسی نموده، در صورتی که مشکلی وجود نداشته باید تاچ موبایل سالم پیدا نموده و آن را روی گوشی قرار داده، تا ببینید عیب از گوشی بوده یا از تاچ، در صورتی که مشکل از گوشی باشد، باید نسبت به بررسی نقشه شماتیک اقدام نموده، تا بتوان قطعه معیوب را پیدا نمود. در صورتی که تاچ خراب شده باشد، باید تعویض شود.

حتما بخوانید: آموزش رفع مشکل صدا گوشی

گوست تاچ (Ghost Touch) به چه علت اتفاق می افتد؟

گوست تاچ (Ghost Touch) به زمانی گفته می شود که تاچ بدون اینکه توسط کاربر لمس شود، دستوری را به cpu منتقل می کند. ممکن است ورود گرد و غبار و یا هر نوع آلودگی به داخل گوشی علت آن باشد. گوشی را باز نموده و بررسی های لازم را انجام دهید. در صورتی که آلودگی ها برطرف شود و باز هم این مشکل وجود داشته باشد، بهترین و موثر ترین راهکار، قطع و وصل کردن کانکتورهای مربوط به تاچ می باشد.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

 

از دست ندهید:

آموزش تعمیر اسپیکر موبایل های آیفون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *