آموزش تعمیرات برد موبایل

5 دقیقه زمان مطالعه

برد موبایل هوشمند یکی از اجزای اصلی آن است که گران ترین و مهمترین آنها است. مادربرد قلب و روح هر ابزار دیجیتالی است و باعث می شود راه اندازی گوشی میشود! در اینجا در این مقاله بیایید برد تلفن هوشمند را خراب کنیم و دریابیم که در داخل چیست و چگونه کار می کند؟

برد موبایل چیست؟

بنابراین، اولین چیزها اول! بیایید به این موضوع بپردازیم که مادربرد دقیقاً چیست و در کدام بخش تلفن قرار دارد؟ همه ابزارهای دیجیتالی دارای این برد هستند که همه ی قطعات سخت افزاری بر روی آن مونتاژ میشوند .

مادربرد همچنین به عنوان برد مدار چاپی (PCB) یا برد منطقی گفته می شود و دقیقاً در وسط تلفن در زیر صفحه و بالای باتری و پنل پشتی قرار گرفته است. تمام قطعات دارای شکافی در این مادربرد هستند که منبع تغذیه را از باتری دریافت می کند و در نهایت باعث می شود این اجزای دیگر کار کنند.

آموزش تعمیرات برد موبایل

برد موبایل شامل:

مادربرد شامل شکاف دوربین، IC فلش، RAM، نقطه/سوئیچ آنتن، بخش قدرت، CPU، اتصال صدا/بلندگو، شکاف سیم کارت، IC و تمام قسمت هایی است که می توانید به آن فکر کنید. تمام قطعات به طور مستقیم یا غیر مستقیم به یک برد منطقی متصل می شوند.

از آنجا که متعلق به اساسی ترین بخش تلفن است، هرگونه خطا در عملکرد یا آسیب فیزیکی می تواند عملکرد تلفن را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد.

آسیب های احتمالی به مادربرد موبایل (بردهای الکترونیکی)

 • تجمع آب
 • مادربرد خراب
 • عدم وجود منبع تغذیه مناسب در مادربرد
 • مدار کوتاه
 • اجزای مادربرد نصب نشده
 • تجمع گرد و غبار
 • مادربرد ضعیف نصب شده است
 • علائم مطمئن برای مشکلات مادربرد
 • صفحه خالی
 • خاموش شدن ناگهانی
 • زمان پاسخ غیر معمول طولانی است
 • پیغام خطا
 • مشکلات روشن و خاموش کردن دستگاه
 • افت سطح تصادفی باتری

اگر با این مشکلات روبرو شدید، بلافاصله به متخصصان تعمیر مراجعه کنید تا مشکل به موقع برطرف شود. مشکلات مادربرد در صورت عدم درمان طولانی مدت می تواند باعث اتصال کوتاه یا سایر مشکلات عمده شود.

تشخیص بخش معیوب برد موبایل

راه حل از خود مرحله تشخیص مشکل شروع می شود. مردم مدام باتری یا نرم افزار را مسئول عملکرد نادرست تلفن می دانند، اما ممکن است مشکل از PCB باشد.

اگر بفهمید کدام قسمت از تلفن به درستی کار نمی کند و باعث خرابی می شود، نیمی از نبرد به پایان می رسد. پس از تشخیص مشکل، می توانید با تماشای آموزش های آنلاین تعمیر DIY را انتخاب کنید یا می توانید با متخصصان تعمیر حرفه ای تماس بگیرید یا در صورت عدم موفقیت به دنبال جایگزینی باشید. لحیم کاری میکرو یکی از رایج ترین راه حل های تعمیر مخصوص مادربرد است. اکثر فروشندگان تعمیر در بازار لحیم کاری خرد را برای حل مسائل مربوط به برد Logic انجام می دهند.

لحیم کاری میکرو چیست؟

تعمیر میکرو لحیم شامل تعمیر قطعات کوچک روی برد است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند و فقط با استفاده از میکروسکوپ قابل دسترسی هستند. چنین اجزای میکروسکوپی شامل ریزتراشه ها، خازن ها، مقاومت ها و غیره است. تعمیر این قطعات به عنوان لحیم کاری میکرو شناخته می شود.

حتما بخوانید: مبانی برد مدار چاپی؛ اصول طراحی و ساخت آن ها

تعمیر برد موبایل (بردهای الکترونیکی)

آموزش تعمیرات برد موبایل

اگر همه راه حل های بالا جواب نداد، یک راه حل باقی می ماند: جایگزینی.

برخی از شرکت ها در بازار هستند که کار تعمیر برد را انجام نمی دهند، زیرا نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. آنها به سادگی به دنبال تعویض برد هستند و به کاربر اجازه می دهند هزینه آن را متحمل شود. اما نگران نباشید آموزشگاه فنی برق آموزش تعمیرات موبایل و همینطور خدمات تعمیر مادربرد قابل اعتماد و بسیار مقرون به صرفه را ارائه می دهند.

به دنبال تعمیر مادربرد Apple iPhone، تعمیر مادربرد iphone 5s یا تعویض مادربرد redmi 2 یا تعمیر هرگونه تلفن یا هر مشکل دیگری هستید، خدمات آموزشگاه فنی برق را بررسی کنید. مادربرد تلفن هوشمند شما روح آن است و برای حفظ عملکرد تلفن باید از مادربرد آن به خوبی مراقبت کنید.

تعمیر مادربرد – آموزش تعمیرات برد موبایل در آموزشگاه فنی برق:

تعمیر مادربرد آیفون یکی از رایج ترین انواع تعمیرات تلفن همراه در ایران است.که با ثبت نام در دوره آموزش تعمیر برد در آموزشگاه فنی برق میتوانید آینده ی شغلی خود را تامین کنید .

تعمیربردهای الکترونیکی جزء شغل های پردرآمد محسوب میشود

تعمیر مادربرد به همراه تعویض باتری، صفحه نمایش ترک خورده و تعمیر درگاه شارژ، از رایج ترین مشکلات گوشی است که شما میتوانید در آموزشگاه فنی برق صفرتاصد تعمیرات برد موبایل را بگذرانید .

تعمیر بردهای الکترونیکی

مادربرد(برد الکترونیکی) چیست؟

“مادربرد”، که به عنوان برد مدار آیفون یا دستگاه اندروید نیز شناخته می شود، یک جزء بسیار پیچیده است. این قلب تپنده کل گوشی شماست.

تقریباً هر قطعه و قسمتی از تلفن همراه شما از طریق مادربرد عبور می کند. در داخل تلفن همراه پنهان شده است تا سایش و پارگی را به حداقل برساند.

چرا مادربر(بردهای الکترونیکی)د اینقدر مهم است؟

زیرا وقتی مادربرد کار نکند، زنگ هشدار به صدا در می آید.

ترک خوردن صفحه تلفن برای پزشک مانند شکستن انگشت است- آنها حتی می توانند آن را قطع کنند و شما همچنان زنده خواهید ماند. شما احتمالاً زنده خواهید ماند و با یک انگشت تغییر شکل یافته زندگی خواهید کرد.

وقتی مادربرد تلفن شما خراب می شود، بازی توپ متفاوت است. مادربرد شبیه اندام داخلی ناقص است- جراح برای نجات گوشی باید عمل کند. یک لغزش کوچک توسط جراح عمر تلفن همراه را برای همیشه از بین ببرد.

چرا تعمیر برد موبایل اینقدر جدی به نظر می رسد؟

خرابی مادربرد وحشتناک ترین مشکلی است که هر صاحب گوشی با آن روبرو می شود. او ممکن است نگران از دست رفتن داده ها باشد و بسیاری اوقات هزینه تعمیر را نمی توان به راحتی با یک جستجوی ساده در گوگل یا فیس بوک تعیین کرد.

هزینه تعویض صفحه یا باتری ترک خورده بسیار واضح و مستقیم است، اما در تعمیر مادربرد یک ابهام وجود دارد زیرا قطعات زیادی در مادربرد وجود دارد و ممکن است محدوده قیمت متفاوت باشد.

همه این عوامل باعث ایجاد استرس و عصبی شدن در صاحب تلفن می شود.

بنابراین، انتخاب تعمیرکار مناسب معتبر و شفاف بسیار مهم است. این امر ابهام را به حداقل می رساند و شانس شما را برای تعمیر موفقیت آمیز گوشی افزایش می دهد.

چرا هنگام تعمیر مادربرد، اولویت دادن به مهارت بر قیمت مهم است؟

آموزش تعمیرات برد موبایل

مادربرد(بردهای الکترونیکی) تلفن به پیچیدگی مغز ما مجموعه ای پیچیده از IC ها، خازن ها، دیودها و آلیاژ فلز است. این قطعات بسیار کوچک هستند – یک تکنسین بی تجربه به طور مداوم به برخی از اجزای کار آسیب می رساند.

در بدترین حالت، ممکن است منجر به از بین رفتن دائمی داده ها شود و احیای تلفن شما دیگر غیرممکن می شود.

تعمیر مادربرد(برد الکترونیکی) نیاز به یک جفت دست ظریف دارد

تعمیر مادربرد نیاز به لحیم کاری، مهارت دمیدن و یک جفت دست ظریف برای اداره دیودها و خازن های کوچک روی مادربرد دارد.

به دلیل پیچیدگی های مادربرد، این کارها فقط باید توسط تکنسین های مجرب انجام شود. لحیم کاری شامل حرارت زیاد است که می تواند اجزای کار را ذوب کرده یا به آنها آسیب برساند.

تعمیر برد موبایل نیاز به تمرین زیادی دارد

تعمیر مادربرد برای تلفن های همراه آسان نیست. حتی اگر یک ماه به طور مداوم ویدیوهای YouTube را تماشا کنید، نمی توانید این کار را انجام دهید.

خوشبختانه در آموزشگاه فنی برق متخصصانی وجود دارند که مادربرد شما را در سریع ترین زمان تعمیر می کنند.

حتما بخوانید: علت خاموش شدن گوشی سامسونگ، آیفون، شیائومی + راهنمای رفع مشکل

علائم خرابی مادربرد چیست؟

درست مانند بدن انسان، علائم بی شماری برای انواع مختلف مشکلات مادربرد وجود دارد. در بیشتر مواقع، جایگزینی قطعات ساده (مانند دوربین، درگاه شارژ یا آنتن Wi-Fi) کافی است.

معمولاً تلفن شما روشن نمی شود.

وای فای کار نمی کند

مشکلات صوتی به ویژه در هنگام تماس های تلفنی.

هر دو دوربین به طور ناگهانی کار نمی کنند

باتری خالی می شود و تلفن به راحتی گرم می شود.

با این حال، هنگامی که اجزای مادربرد معیوب هستند، مشکل ایجاد می شود و جریان فعلی مادربرد را مختل می کند.

علت خرابی مادربرد چیست؟

علت خرابی مادربرد

در اینجا 4 دلیل اصلی خرابی مادربرد وجود دارد:

استفاده طولانی مدت.

آسیب آب.

تاثیر فیزیکی جدی

نقص تولید

روت کردن گوشی اندروید

1. استفاده طولانی مدت

گرمای مادربرد مانند کریپتونیت برای سوپرمن است. مضر است. وقتی بیش از حد از تلفن خود استفاده می کنید، داغ می شود. چنین حرارتی به تدریج مواد آلومینیوم و مس را که اجزاء را در کنار هم نگه می دارد، از بین می برد. وقتی این اجزا ارتباط خود را با مادربرد شما از دست می دهند، مشکلاتی رخ می دهد.

امروزه تلفن های هوشمند دارای پروتکل ایمنی برای محافظت از خود در برابر شارژ بیش از حد هستند. این بدان معناست که شارژ باتری به طور خودکار به محض پرشدن متوقف می شود

با این وجود، خرابی باتری،به دلیل گرم شدن بیش از حد رخ می دهد.

سناریوی دیگری که در آن مشکل داغ شدن ایجاد می شود این است که وقتی از دستگاه خود که در حال شارژ شارژ شدن است استفاده میکنید. دستگاه دائماً در حالت تخلیه و شارژ مجدد است که برای مادربرد استرس زا است.

2. آسیب آب

ممکن است نشتی یا ریزش کمی آب به تلفن شما آسیب نرساند، اکثر تلفن های هوشمند نمی توانند در غواصی 1 متری یا حتی 10 دقیقه زیر باران زنده بمانند.

اگرچه اکثر تلفن های هوشمند مدرن “ضد آب” هستند، جزئیات گوشی را از بخش دفترچه راهنما خوب بخوانید و متوجه خواهید شد که آنها در واقع فقط “ضد آب” هستند. برخی از تولیدکنندگان حتی آسیب آب را به عنوان بخشی از پوشش گارانتی خود لحاظ نمی کنند.

تلفن های هوشمند جدیدتر مانند iPhone XS و XS Max دارای IP68 ضد آب هستند. برای یادگیری بیشتر به اینجا سر بزنید.

علم موشک نیست که آب به وسایل الکترونیکی آسیب می رساند. هنگامی که آب با مادربرد تماس پیدا می کند، افزایش جریان باعث اتصال کوتاه می شود و باعث خاموش شدن تلفن شما می شود. تماس با آب همچنین باعث واکنش شیمیایی می شود که منجر به تشکیل لکه های کپک زده سبز روی مادربرد می شود.

هرچه مدت زمان کارکردن تلفن (جریان برق) بیشتر باشد، اجزای اتصال کوتاه و تولید مواد شیمیایی بیشتر خواهد بود و نجات تلفن شما دشوارتر خواهد بود.

حتما بخوانید: چگونه مدارک بین المللی تعمیرات موبایل بگیریم ؟

مادربرد آب خورده

بنابراین، هنگامی که تلفن شما با آب تماس می گیرد، تلفن را فوراً خاموش کرده و سریع ترین راه را برای خشک کردن آن پیدا کنید. سپس برای تعمیر شیمیایی روی مادربرد خود به تعمیرکاران بروید.

3. تأثیر فیزیکی جدی

هنگامی که تلفن شما ضربه میخورد و برخورد فیزیکی با سطح زمین یا جسمی سخت پیدا می کند، اولین ارتباطی که به ذهن شما می رسد صفحه شکسته است. اکثر مشتریان از این واقعیت گذشته اند که تأثیر جدی ممکن است باعث آسیب داخلی به تلفن هوشمند شود.

یک مثال واضح تر زمانی خواهد بود که تلفن شما با چراخ های یک خودرو برخورد می کند. علاوه بر صفحه شکسته و شیشه پشتی شکسته، ممکن است متوجه شوید که تلفن شما نسبت به قبل صاف تر است یا به شدت از فرم خارج شده است. بدیهی است که تغییر شکل تلفن همراه به معنای تغییر شکل مادربرد است. و این نیاز به تعمیر دارد.

با این اوصاف، تلفن های هوشمند امروزی دارای حاشیه های بسیار مقاوم هستند که می توانند چنین ضربه هایی را تحمل کنند و امروزه کمتر شاهد چنین مواردی هستیم.

4. نقص ساخت

بله، شما آن را خوانده اید. این یک شوخی نیست. گاهی اوقات، اشکالاتی در طراحی مهندسی مادربرد وجود دارد که باعث می شود برخی از قطعات سریعتر از اجزای دیگر خراب شوند

و به لطف این نقص های تولیدی، ما تعمیرکاران تلفن همراه می توانیم با رفع اشتباهات خود امرار معاش کنیم.

در اینجا فقط برخی از مشکلات رایج شناخته شده در گوشی های آیفون و سامسونگ آمده است:

آیفون 6 پلاس – مشکل تاچ. این مسئله بسیار رایج است. ما دائماً تعمیر مادربرد iPhone را برای iPhone 6 Plus انجام می دهیم. طراحی معیوب آیفون 6 پلاس باعث می شود مادربرد پس از برخورد 7.2 برابر بیشتر از iPhone 5S خم شود

حتما بخوانید: آموزش تعمیر شارژر موبایل از صفر تا صد

توجه : خطای eMMC باعث می شود تلفن مجدداً راه اندازی مجدد شود یا در حلقه بوت گیر کند. این یک نقص تولید شده در Note 4 است که در آن قطعه eMMC (که ذخیره اطلاعات را در تلفن شما نگه می دارد) در مادربرد خراب می شود. بسیار عادی است که اکثر فروشندگان تلفن استفاده شده دیگر دستگاه های نوت 4 کارکرده را نمی پذیرند.

آموزش تعمیر پیشرفته مادربرد

5. روت کردن گوشی اندروید

این اصطلاح ریشه کن کردن ارتباطات بزرگ با تلفن های Android است. مانند هر تلفن هوشمند، اندروید بر روی سیستم عاملی که مخصوص استفاده های معمولی هست طراحی شده است و اجرا می شود. سیستم عامل ها معمولاً دارای محدودیت ها یا محدودیت هایی هستند تا از پایداری قطعات در حین استفاده محافظت کنند.

روت کردن فرآیندی است که این و محدودیت ها را حذف می کند. این فرایند به کاربران با تجربه اجازه می دهد تا خود سیستم عامل را تغییر دهند.

وقتی روت خوب پیش برود، ریشه کن بسیار قدرتمند به نظر می رسد. اما وقتی وضعیت تغییر می کند، خبر بدی برای تلفن و صاحب آن است. یک دستگاه روت شده به کاربران امکان می دهد پردازنده را بیش از حد بار کنند. بدون شک، باعث می شود دستگاه سریعتر از آنچه باید کار کند. واضح است که اجرای سریعتر یک دستگاه نسبت به طراحی شده باعث ایجاد حرارت بیشتر و در نهایت آسیب به قطعات روی مادربرد می شود.

هنگامی که تلفن شما خراب می شود، تعمیر مادربرد لازم است تا گوشی شما را نجات دهد.

سخن پایانی:

تعمیر مادربرد بسیار رایج است و برای انجام تعمیر مناسب نیاز به مهارت خاصی دارد. در آموزشگاه فنی برق آموزش تعمیرات موبایل و بردهای الکترونیکی اندروید و آیفون را بصورت کاملا حرفه میتوانید آموزش ببینید .

مقاله فوق از دسته مقالات تعمیرات نرم افزاری موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

جهت ثبت نام در دوره آموزش تعمیر  بردهای الکترونیکی اینجا را کلیک کنید  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *