آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر

5 دقیقه زمان مطالعه

آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر:  در این مقاله قصد داریم مادربرد کامپیوتر را بصورت کامل برای همراهان همیشگی فنی برق توضیح دهیم امیدوارم که این مقاله باعث شود اطلاعات شما در زمینه ی قطعات مادربرد تکمیل شود …

در این پست میخوانید ... پنهان

احتمالاً هنگام برخورد با کامپیوتر اصطلاح “مادربرد” را شنیده اید ، این صفحه تخت است که بیشتر عملیات سیستم از طریق تراشه ها ، پورت ها و شکاف ها انجام می شود.

آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر

علاقه مندان به فناوری احتمالاً نقش هر یک از این اجزای مادربرد را می دانند. دیگران تا زمانی که کامپیوترشان بدون مشکل کار می کند کاربرد قطعات را نمی دانند یا اهمیتی نمی دهند.

با این حال ، اگر مشکلی پیش بیاید ، دانش اولیه از قطعات و عملکردهای مادربرد مورد نیاز است.

تاریخچه مادربرد کامپیوتر

قبل از اختراع مادربردها ، قطعات رایانه ای جداگانه روی بردهای جداگانه ادغام می شدند و به پشت دستگاه متصل می شدند.

این در اوایل دهه 1980 تغییر کرد. تولیدکنندگان کامپیوتر مانند IBM خواهان راه حل بهتری برای کوچکتر کردن ماشین های خود بودند ، به ویژه اگر می خواستند وارد بازار رایانه های شخصی (PC) شوند.

بنابراین ، در سال 1981 ، IBM اولین مادربرد را معرفی کرد. در ابتدا یک صفحه مسطح یا تختخواب نامیده می شد و عملکردها و قطعات دیگر تخته های مدار را ادغام می کرد.

در نتیجه ، یک صفحه تخت نصب شده در بدنه یک رایانه بیشتر عملیات آن را انجام می داد. برای IBM ، هنگامی که اولین رایانه های شخصی خود را در همان سال عرضه کرد ، یک راه حل عالی بود.

اصول اولیه مادربردها

اگرچه فناوری به طور قابل توجهی تغییر کرده است ، اما مفهوم مادربرد ثابت است. در اصل ، این صفحه اصلی مدار چاپی رایانه (PCB) است. در طول سالها ، در میان نامهای دیگر ، صفحه اصلی ، برد اصلی و برد منطقی نیز نامیده می شود.

ترکیب مادربردهای کامپیوتر

آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر

پایه مادربرد از دو ماده تشکیل شده است.

 • لایه های فایبر گلاس برای عایق کاری.
 • سیم های مسی برای مسیرهای رسانا

هر مادربرد برای صرفه جویی در فضا به صورت لایه ای ساخته شده است.

چهار تا هشت لایه PCB های فایبرگلاس با مس جاسازی شده با یک مادربرد برابر است.

این امر هم باعث صرفه جویی در فضا می شود و هم از آنجا که الکترون ها مسافت های طولانی را طی نمی کنند ، پردازش داده ها را افزایش می دهد.

تخته های جداگانه با رزین به یکدیگر متصل شده اند. سپس ، قسمتهای بالا و پایین با مس پوشیده شده است. پس از آن یک لایه از مواد “مقاوم در برابر نور” حساس به نور دنبال می شود.

آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر

تخته تقریباً تمام شده در معرض نور UV قرار می گیرد و شسته می شود تا براده ها و تراشه های چسبیده در لایه مس حذف شود. در این مرحله ، موارد عملیاتی مادربرد از طریق فناوری نصب سطح (SMT) انجام می شوند.

در آنجا ، تابلوهای مدار روی هم چیده شده و به یک چاپگر پیشرفته منتقل می شوند.

آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر:  از طریق طرح بندی از پیش برنامه ریزی شده ، اجزای مورد نیاز مادربرد در جای خود لحیم می شوند. بازرسی دستی PCB هایی که از SMT بیرون می آیند از صحت آنها اطمینان حاصل می کند.

قبل از آزمایش گسترده ، مادربرد از طریق یک بسته دو خطی (DIP) طی می کند و در دستگاهی نصب می شود که خازن های کوچکی را برای ذخیره انرژی الکتریکی نصب می کند.

سپس ، اتصالات و پورت های 24 پین برای یک سیستم ورودی و خروجی اولیه (I/O) اضافه می شود.

در نهایت ، آنها را در محفظه ای با حرارت بالا قرار می دهند تا رزین و اجزای متصل شده تقویت شوند.

اجزا و عملکردهای مادربرد کامپیوتر

اجزای استاندارد  نزدیک به دوجین اسلات روی مادربرد برای عملیات اولیه کامپیوتر نصب شده اند. در اینجا تجزیه مهمترین آنها آمده است:

سوکت پردازنده کامپیوتر

این جایی است که واحد پردازش مرکزی (CPU) نصب شده است. این مرکز مادربرد “مغز” کامپیوتر است ، جایی که داده ها پردازش و منتقل می شوند.

اگر به پنجره Task Manager دستگاه خود نگاه کرده اید ، ممکن است یک دسته CPU را مشاهده کنید.

هنگامی که این مقدار نزدیک به 100 درصد باشد ، به این معنی است که واحد در حال پردازش و انتقال حجم زیادی از داده ها است.

BIOS و CMOS در کامپیوتر

سیستم اصلی ورودی-خروجی (BIOS) و نیمه هادی اکسید فلز مکمل (CMOS) اجزای حیاتی هستند که در صورت فعال بودن یا خالی بودن کامپیوتر عملکرد منظم را حفظ می کنند.

تراشه های BIOS تمام تنظیمات مادربرد را ذخیره می کنند. گاهی اوقات ، تولیدکنندگان رایانه برای افزایش ظرفیت عملیاتی قطعه ، به روز رسانی می کنند.

آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر: تراشه BIOS حاوی یک کد اساسی است که کامپیوتر را از طریق بوت طی می کند. این کار با یک بوت لودر شروع می شود.

بعد ، هسته سیستم عامل (OS) مقداردهی اولیه می شود.

این تراشه برای عملکرد به منبع ثابت نیاز دارد ، جایی که CMOS وارد می شود. باتری کوچک یکپارچگی داده ها را هنگام خاموش یا قطع شدن کامپیوتر حفظ می کند.

در صورت خرابی CMOS ، سیستم می تواند اطلاعات حیاتی مربوط به سخت افزار و درایوهای دیسک را از دست بدهد. وقتی این اتفاق بیفتد خطای سیستم عامل رخ می دهد.

پاور برق کامپیوتر

اتصال برق جایی است که منبع تغذیه اصلی وصل شده است. این امر برای مادربرد و تمام اجزای آن نیرو تولید می کند.

به طور معمول ، 20 یا 24 پین اتصال را تشکیل می دهند. مدلهای جدیدتر دارای کانکتورهای چهار و هشت پین اضافی برای تأمین برق بیشتر هستند.

ماژول تنظیم کننده ولتاژ کامپیوتر

ماژول تنظیم کننده ولتاژ (VRM) به عنوان ماژول قدرت پردازنده (PPM) نیز شناخته می شود.

این حالت عملکرد مشابه با منبع تغذیه کامپیوتر (PSU) دارد. وظیفه VRM کاهش پتانسیل الکترونیکی بین دو نقطه است. در نتیجه ، مقدار ولتاژ مورد نیاز CPU را تأمین می کند.

دو قسمت از سیستم VRM در مادربرد وجود دارد. اولین مورد ترانزیستورهای فلزی-اکسیدی-نیمه هادی با اثر میدان (MOSFET) است.

این قطعات به عنوان اجزای مستطیل مسطح که معمولاً در اطراف سوکت CPU قرار دارند قابل تشخیص هستند. MOSFET ولتاژ مورد نیاز CPU را دقیقاً تأمین می کند.

مولفه دوم چوک ها هستند که در کنار ماسفت قرار دارند. وظیفه آنها این است که در صورت افزایش ناگهانی ولتاژ ، جریانها و خازنها را تثبیت کنند.

مادربردهایی که مقاومت زیادی در برابر نوسانات الکتریکی دارند دارای چندین چوک هستند. هر کدام برابر با ثبات بهتر است.

آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر

اگر قصد دارید CPU خود را برای بازی یا  استفاده کنید ، داشتن یک مادربرد با کیفیت بالا و VRM قوی بسیار مهم است.

اسلات حافظه مادربرد کامپیوتر

اسلات حافظه که در گوشه سمت راست مادربرد قرار دارد ، ماژول های حافظه دسترسی تصادفی (RAM) را در خود جای داده است. بسته به مدل برد تعداد اسلات ها متفاوت است. می تواند به اندازه دو شکاف و به اندازه هشت شکاف باشد.

حافظه جزء اصلی برای حفظ عملکرد رایانه شما است. به طور کلی ، ماژول های حافظه ذخیره موقت هستند. آنها داده های ذخیره شده را دریافت می کنند که تقریباً آنی خوانده شده و بر اساس آنها عمل می شود. به عنوان مثال ، یک برنامه اجرا شده به طور موقت در این ماژول ها ذخیره می شود.

اسلات حافظه در رایانه های مدرن شامل موارد زیر است:

 • یک واحد حافظه داخلی (SIMM) ، که از دهه 1980 استاندارد بوده است.
 • ماژول حافظه دو خطی (DIMM).

ماژول نرخ داده دوگانه (DDR). یک مدل نسل چهارم به تازگی جایگزین نسخه نسل سوم شده است.

بر روی مادربرد چندین اسلات اضافه قرار دارد که کاربران در صورت نیاز میتوانند مقدار رم سیستم را جهت انجام بازی ها و نرم افزار های گرافیکی ارتقا دهند .

تراشه ROM مادربرد کامپیوتر

کارت های RAM برای ذخیره داده ها به طور موقت استفاده می شود ، تراشه های حافظه فقط خواندنی (ROM) برای راه اندازی دستگاه بسیار مهم هستند. در آنجا اطلاعات مورد نیاز برای شروع فرایندهای اولیه سازی ذخیره می شود.

علاوه بر این ، ROM محتویات خود را هنگام خاموش شدن دستگاه حفظ می کند. برعکس ، داده های ذخیره شده در RAM هنگام خاموش شدن کامپیوتر از بین می روند.

اسلات کارت ویدئو مادربرد کامپیوتر

از اسلات کارت ویدیو برای برد مدار استفاده می شود که تصاویر و رنگ ها را بر روی دسکتاپ یا لپ تاپ کنترل می کند.

در مادربردهای مدرن ، این به شکل قطعات جانبی interconnect express (PCI-Express) است. این پردازش سریعتر و تصاویر واضح تر از پورت گرافیکی شتابدار قبلی (AGP) امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید : آشنایی با مشکلات کارت گرافیک در کامپیوتر و لپ تاپ

مادربردهای رایانه های شخصی پایین ممکن است اجزای تعبیه شده را به جای شکاف کارت گرافیک داشته باشند. از سوی دیگر ، سیستم های بازی سطح بالا دارای چندین اسلات برای افزایش گرافیک هستند.

پورت های موجود در کارت گرافیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آشنایی با قطعات مادربرد کامپیوتر

 • رابط چند رسانه ای با وضوح بالا (HDMI)
 • رابط بصری دیجیتال (DVI) برای اتصال کنترل کننده به مانیتور کامپیوتر
 • پورت نمایش
 • USB-C برای انتقال داده و برق در یک کابل

اسلات  کارت صدا مادربرد کامپیوتر

کارت هایی که در این شکاف های مادربرد جای می گیرند ، سیگنال های الکتریکی را به صدا تبدیل می کنند. بسته به آنچه تولیدکننده رایانه ارائه می دهد ، انواع مختلفی از پورت ها در پشت کیس کامپیوتر یا پشت لپ تاپ قرار دارد.

به طور معمول ، اینها به پورت های ورودی/خروجی مربوط می شوند ، بنابراین چندین گزینه 3.5 میلی متری برای میکروفون ، بلندگوهای خارجی ، ضبط صدا استفاده می شود.

اسلات های  توسعه مادربرد کامپیوتر

اسلات توسعه مادربرد به شما امکان می دهد اجزای سازگار با PCI جدید را اضافه کنید. اینها تمایل به افزایش عملکرد رایانه شخصی دارند. برخی از نمونه هایی که ممکن است اضافه شوند عبارتند از:

 • کارت ضبط ویدئو
 • کارت صدا
 • کارت گرافیک پیشرفته
 • کارت برای درگاه های USB اضافی

تعداد شکاف های توسعه بستگی به طراحی مادربرد دارد. برخلاف مدلهای استاندارد رایانه و لپ تاپ ، مدلهای بزرگتر دارای تعداد بیشتری هستند

اسلات های موجود

پل شمالی و پل جنوبی مادربرد کامپیوتر

در پایین سمت راست پایین مادربردهای مدرن یک قطعه فلزی مربع شکل به نام هیت سینک وجود دارد. این حفاظت حرارتی را برای پل شمال و پل جنوبی فراهم می کند ، که در حفظ عملکرد مناسب رایانه بسیار مهم است.

پل شمالی جریان داده را بین حافظه ، کارت ویدیو و CPU هماهنگ می کند. تراشه دوم ، معروف به Southbridge ، جریان داده را در میان پردازنده و لوازم جانبی مانند کارت های صدا یا شبکه کنترل می کند.

بیشتر بخوانید :آشنایی با مشکلات کارت گرافیک در کامپیوتر و لپ تاپ

CPU های امروزی دارای پل شمالی داخلی هستند. این به آنها اجازه می دهد تا سریعتر کار کنند و تاخیری را که در رایانه های قدیمی مشاهده می شود کاهش دهند.

تراشه Southbridge هنوز روی مادربرد فیزیکی است. معمولاً توسط هیت سینک پوشانده می شود. بنابراین ، دمای آن در حین عملیات عادی کامپیوتر ثابت می ماند.

اتصالات ورودی/خروجی جلو مادربرد کامپیوتر

این اتصالات جایی هستند که مواردی مانند سوئیچ قدرت ، نشانگر قدرت LED و سوئیچ تنظیم مجدد وجود دارد. علاوه بر این ، این اتصالات دارای پورت های صوتی و USB هستند. به طور معمول ، آنها در انتهای مادربرد قرار دارند.

پورت های IDE و SATA مادربرد کامپیوتر

درگاه های الکترونیکی درایو یکپارچه (IDE) و پورت پیوست تکنولوژی پیشرفته سریال (SATA) اتصالات را برای یک دستگاه ذخیره سازی فراهم می کند.

این شامل یک درایو نوری است که روی CD ها ، DVD ها و دیسک های Blu-ray پخش و می نویسد. مادربردهای قدیمی که به عنوان کانکتورهای ورودی/خروجی عقب نیز شناخته می شوند ، دارای درگاه های IDE هستند.

برعکس ، رابط های SATA ، که سریعتر هستند ، استاندارد جدید هستند.

غیر معمول نیست که تولیدکنندگان امروزی نسخه های SATA را در مادربردهای خود قرار دهند. دلیل این امر این است که درایوهای نوری موجود در بازار مانند یک هارد داخلی یا خارجی حالت جامد ، پهنای باند ندارند.

به همین دلیل ممکن است مادربرد دارای ترکیبی از پورت های نسل دوم و سوم SATA باشد.

پورت ها و کابل های مادربرد کامپیوتر

این پورت ها تمایل به رنگ آمیزی برای نشان دادن لوازم جانبی مختلف دارند. برای مثال:

میکروفون با یک پورت صورتی 3.5 میلی متری صورتی نشان داده شده است.

بلندگوها و هدست های سیمی با پورت جک 3.5 میلی متری سبز تیره نمایش داده می شوند.

مانیتورها قبلاً توسط یک کانکتور آرایه گرافیکی ویدئویی آبی (VGA) نشان داده می شدند. مادربردهای جدیدتر از پورت HDMI و DVI سیاه یا سفید به عنوان استاندارد استفاده می کنند.

کابل شبکه اترنت رنگ ندارد.

صفحه کلید و ماوس سیمی از پورت های 6 پین PS/2 استفاده می کنند که به ترتیب رنگ بنفش و بنفش هستند.

اسلات  کارت شبکه مادربرد کامپیوتر

کارت رابط شبکه (NIC) به شکاف کارت شبکه اضافه می شود. این به پورت RJ-45 در پشت کامپیوتر متصل می شود. این شکل شبیه به جک تلفن سبک قدیمی است. برای اتصال به شبکه محلی (LAN) یا اینترنت استفاده می شود.

اسلات  کارت مودم مادربرد کامپیوتر

اگرچه مودم ها یک فناوری قدیمی هستند ، اما تولیدکنندگان مادربرد هنوز شکافی برای این تجهیزات دارند. با سوکت اتصال دهنده های پشت کامپیوتر ، کاربران می توانند برای دسترسی به اینترنت به خط تلفن متصل شوند.

به طور کلی ، مادربرد در رایانه شما همه چیز را مرتب می کند. اگر یک شکاف یا اتصال شروع به تزلزل کند ، می تواند بر سرعت دستگاه ، ذخیره سازی و مفید بودن آن تأثیر بگذارد. بنابراین ، حفظ و نگهداری منظم آن بسیار مهم است.

این بدان معنا نیست که کامپیوتر خود را باز کرده و همه چیز را تمیز کنید. بلکه آن را در فضایی با کنترل آب و هوا نگه دارید.

در صورت امکان گرد و غبار و خاک را از قسمت بیرونی آن بردارید. اگر چیزی نیاز به تعویض دارد ، به دنبال یک متخصص باشید.

جهت ثبت نام در کلاس آموزش تعمیرات لپ تاپ کلکیک کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *