آشنایی با قطعات روی برد و تعویض آن ها

5 دقیقه زمان مطالعه

قطعات روی برد موبایل چگونه قطعاتی هستند؟ آیا می خواهید آموزش تعمیرات موبایل را ببینید؟ آیا با برد گوشی آشنایی دارید؟ آیا به دنبال پیدا کردن شغل مناسبی هستید؟ آیا با نحوه تست قطعات و همچنین تعویض قطعات روی برد موبایل آشنا هستید؟

برد موبایل یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده موبایل بوده و معمولا قطعات ریز الکترونیکی زیادی بر روی برد نصب می شود که هر کدام از آنها به تنهایی کار مشخصی را انجام می دهند. افرادی که به دنبال آموزش تعمیرات موبایل هستند بهتر است که قطعات روی برد را به خوبی شناخته و نحوه تست و تعویض آنها را نیز فرا گرفته، تا بتوان به راحتی گوشی ها را عیب یابی و تعمیر نمود. بدین ترتیب در این مقاله تعدادی از قطعات روی برد معرفی شده و نحوه تست آنها نیز شرح داده می شود، تا بتواند در رسیدن به اهداف، کمک حال هنرجویان علاقه مند به آموزش تعمیرات موبایل شود.

اهمیت وجود خازن در بین قطعات روی برد موبایل

یکی از اصلی ترین قطعات روی برد موبایل خازن می باشد، که می تواند به عنوان صافی و فیلتر  مورد استفاده قرار گرفته و به صورت شارژ و دشارژ می تواند جریان و مقاومت را در خود ذخیره نماید.. خازن ها در انواع بسیار متفاوتی تولید شده اند، که در اینجا می توان با آنها آشنا شد.

خازن های تانتالیوم: این نوع خازن ها دارای قطب بوده و رنگ آنها نیز نارنجی، زرد و مشکی می باشد.

خازن سرامیکی: این خازن ها معمولا بدن هیچ گونه مشخصاتی که بر روی آنها درج شده باشند در بازار موجود بوده و رنگ آنها نیز قهوه ای یا طوسی می باشد.

خازن الکترولیتی: معمولا این نوع از خازن ها دارای مشخصاتی بوده که شرکت سازنده بر روی آنها درج نموده است، این مشخصات مقدار ولتاژ و کد آنها می باشد. رنگ این خازن ها نیز مشکی و یا قهوه ای است.

تست خازن: برای اینکه بتوان خازن ها را تست نموده، کافی است مولتی متر را بر روی حالت بازر قرار داده، سپس ولید ها را به دو سر خازن وصل نموده، در صورتی که صدای بوق شنیده شود خازن سالم نبوده و اگر صدای بوق شنیده نشد، نشانه سالم بودن خازن می باشد.

خازن برد موبایل

حتما بخوانید: آشنایی با لمینت های برد مدار چاپی

نقش مقاومت در بین قطعات روی برد موبایل

یکی از کاربردی ترین قطعات روی برد موبایل، مقاومت می باشد که از آن برای موارد مختلفی از جمله کم کردن شدت جریان، تنظیم نمون سیگنال ها، تقسیم کردن ولتاژ و… می توان استفاده نمود. مقاومت ها در انواع متفاوتی تولید شده اند که در اینجا می توان با آنها آشنا شد.

مقاومت معمولی: کمترین میزان خرابی در این نوع خازن ها مشاهده می شود. شکل اینگونه از مقاومت ها مکعبی است. شرکت های سازنده هیچ اطلاعاتی بر روی این مقاومت ها درج نمی کنند. رنگ این مقاومت ها سبز، مشکی و یا ابی می باشد.

مقاومت سیمی یا فیوزی: اغلب مواردی که مقاومت ها مشکل پیدا می کنند، مربوط به این نوع مقاومت هاست. اطلاعات مربوطه را شرکت بر روی این مقاومت ها درج می کند. شکل آنها نیز مکعب مستطیل می باشد.

مقاومت ntc: این نوع از مقاومت ها نسبت به دما حساسیت بالایی دارند. معمولا آنها را در مسیر پایه های bsi نصب می کنند. وظیفه این مقاومت ها کنترل کردن عملیات شارژ می باشد.

مقاومت vdr: این نوع از مقاومت ها نسبت به ولتاژ حساسیت دارند. وظیفه ای که این نوع از مقاومت ها دارند، کنترل کردن ولتاژ باتری موبایل بوده و سپس آن را به cpu نیز اعلام می نماید.

مقاومت ldr: حساسیتی که این مقاومت ها دارند، نسبت به نور می باشد. این نوع مقاومت ها نیمه رسانا و دارای مقاومت بالا می باشند.

مقاومت mdr: این نوع مقاومت ها را مقاومت مغناطیسی می نامند. معمولا مصرف این مقاومت ها در گوشی های تاشو و کشویی می باشد.

نحوه تست مقاومت: برای این کار کافی است مولتی متر را بر روی حالت بازر تنظیم کرده، سپس ولید ها را به پایه های مقاومت متصل نموده، در این حالت مقاومت هایی که مقدار اهم آنها کمتر از 10 باشد، بوق می زنند، که نشانه خراب بودن آنها بوده، زیرا مقاومت های سالم در این تست صدای بوق ندارند.

مقاومت در بین قطعات روی برد موبایل

حتما مطالعه نمایید: فعال کردن پروکسی دسکتاپ

تعویض قطعات روی برد

برای تعویض قطعات روی برد معمولا نیاز است تا یک هویه در اختیار داشته باشید، سپس هویه را به برق متصل نموده تا داغ شود، بعد از داغ شدن هویه می توان با قرار دادن آن در کنار قطعه مورد نظر، لحیم ان را ذوب کرده و با استفاده از یک دستگاه قلع کش لحیم را از محل جمع می کنید. سپس قطعه آسیب دیده را بوسیله پنس از روی برد برداشته و قطعه سالم را جایگزین ان نموده، حال می توان توسط هویه نسبت به لحیم قطعه جدید در محل مناسب اقدام کرد. بدین ترتیب می توان به راحتی اغلب قطعات روی برد موبایل را تعویض کرد. در صورتی که با طریقه کار با هویه آشنایی ندارید توصیه می کنیم همین حالا مقاله آموزش کار با هیتر و هویه  را مطالعه نمایید.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *